Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кошмарите и лошите сънища стават проблем, когато са често и с повтарящи се сюжети

Проучванията показват, че между 2 и 8% от възрастните сънуват кошмари или имат лоши сънища, а както знаем сънищата не могат да се контролират и да си пожелаем какво да сънуваме. В кошмарите се срещат преди всичко физическа агресия, преследване и поява на злонамерени сили. А жените са по-склонни да съобщават за кошмари, отколкото мъжете. Много често те са срещани и при децата между 3 и 6 години, но честотата им намалява с възрастта.

В кошмарите обикновено се появяват по време на РЕМ фазата на съня, през втората половина на нощта. И учените не са единодушни по въпроса откъде идват.

Според специалиста причините за кошмарите може и да не са психологични, а клинични като визира сънната апнея.

Към лекарска помощ (специалист по сънища, невролог или психиатър) трябва да пристъпим ако кошмарите и лошите сънища са много често и сюжетът се повтаря, уточни д-р Чипев. Той уточни и, че има разлика между лоши сънища и кошмари. При кошмарите има и вегетативна реакция, т.е. се стига до събуждане.

Освен медикаментозно като лечение се използва и т.нар. репетиране на сънищата – пациентът трябва да ги описва и преформатира на хартия, да променя сюжета и така постепенно да намали и дори изолира кошмарите и лошите сънища. Т.е. да предизвика осъзнато сънуване.

Като един от най-сложните и загадъчни аспекти на съня сънуването винаги е будило голям интерес. Защо сънуваме кошмари и лоши сънища, каква е разликата между тях, последствията за здравето ни и кога стават проблем, за който да се обърнем към специалист. Д-р Петър Чипев един от малкото медицински специалисти по съня в България отговаря на въпросите.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Да инвестираме в медицинските сестри

Ако здравната система не инвестира в развитието и обезпечаването на медицинските специалисти много скоро няма да има кой да се грижи за пациентите. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ медицинската..

публикувано на 17.05.25 в 12:24

Електронното здравно досие: Ползва ли го лекарят, разбира ли го пациентът

От началото на 2025 година, всички общопрактикуващи лекари в България получават достъп до електронните здравни досиета на пациентите, записани в техните пациентски листи. Това значително улеснява тяхната работа, като предоставя бърз и..

публикувано на 13.05.25 в 15:45

Живот с диагноза: Болестта на Бехтерев

Анкилозиращият спондилит, известен още като болест на Бехтерев, е хронично възпалително ревматологично заболяване, което най-често засяга гръбначния стълб и сакроилиачните стави. Началото му обикновено настъпва в млада възраст и най-често при мъжете...

публикувано на 13.05.25 в 14:16

Студенти по медицина се събират в Стара Загора

47-мата национална среща на Асоциацията на студентите по медицина в България(АСМБ) ще се проведе тази есен в Стара Загора. Имаме амбицията това да бъде най-мащабното събитие в нашата сфера. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара..

публикувано на 10.05.25 в 12:23

5 май – Международен ден на акушерката

На 5-ти май светът отбелязва Международния ден на акушерката. Професионалният празник е учреден през 1991 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките.  Идеята на празника е да насочи общественото внимание към значимостта на..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Ин йога успокоява ума

Ин йога помага за успокояване на ума и за отпускане на тялото. Ин йога е похват от физическия аспект на йога. При него позите се задържат за 2 минути или повече и така имаме възможност да стигнем директно до фасцията – съединителната тъкан, която..

публикувано на 03.05.25 в 12:05

Кърлежите - опасности и как да се предпазим

В периода на затопляне на времето се появяват и различни опасности, както за хората, така и за животните. Кърлежите са едни от паразитите, които се срещат най-често в топлото време. Въпреки че е наложено мнението, че лятото е времето за..

публикувано на 29.04.25 в 11:44

Паник атаките – генетично обусловени

Сърцето ви започва да тупти много силно, дишате трудно, устата ви пресъхва, разтрепервате се. Всичко това може да бъде израз на паник атака. В медицината паник атаки се наричат внезапните епизоди на силен страх и интензивни физически..

публикувано на 26.04.25 в 12:23

Ранната диагностика намалява случаите на вродени сърдечни малформации при новородени

Благодарение на развитието на феталната ехокардиография все повече вродени сърдечни малформации се откриват още по време на бременността. Това позволява навременна диагностика, насочване към лечение и в много случаи – пълно оздравяване. Това каза в..

публикувано на 22.04.25 в 14:48

Инфарктът – тиха заплаха, която може да удари на всяка възраст

Инфарктът, белодробната емболия и дисекацията на аортата са сред най-честите и фатални състояния, които изискват спешна кардиологична намеса. Много пациенти подценяват симптомите и търсят помощ твърде късно, съобщи в ефира на Радио Стара..

публикувано на 22.04.25 в 14:30