Проучванията показват, че между 2 и 8% от възрастните сънуват кошмари или имат лоши сънища, а както знаем сънищата не могат да се контролират и да си пожелаем какво да сънуваме. В кошмарите се срещат преди всичко физическа агресия, преследване и поява на злонамерени сили. А жените са по-склонни да съобщават за кошмари, отколкото мъжете. Много често те са срещани и при децата между 3 и 6 години, но честотата им намалява с възрастта.
В кошмарите обикновено се появяват по време на РЕМ фазата на съня, през втората половина на нощта. И учените не са единодушни по въпроса откъде идват.
Според специалиста причините за кошмарите може и да не са психологични, а клинични като визира сънната апнея.
Към лекарска помощ (специалист по сънища, невролог или психиатър) трябва да пристъпим ако кошмарите и лошите сънища са много често и сюжетът се повтаря, уточни д-р Чипев. Той уточни и, че има разлика между лоши сънища и кошмари. При кошмарите има и вегетативна реакция, т.е. се стига до събуждане.
Освен медикаментозно като лечение се използва и т.нар. репетиране на сънищата – пациентът трябва да ги описва и преформатира на хартия, да променя сюжета и така постепенно да намали и дори изолира кошмарите и лошите сънища. Т.е. да предизвика осъзнато сънуване.
Като един от най-сложните и загадъчни аспекти на съня сънуването винаги е будило голям интерес. Защо сънуваме кошмари и лоши сънища, каква е разликата между тях, последствията за здравето ни и кога стават проблем, за който да се обърнем към специалист. Д-р Петър Чипев един от малкото медицински специалисти по съня в България отговаря на въпросите.
Ако здравната система не инвестира в развитието и обезпечаването на медицинските специалисти много скоро няма да има кой да се грижи за пациентите. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ медицинската..
От началото на 2025 година, всички общопрактикуващи лекари в България получават достъп до електронните здравни досиета на пациентите, записани в техните пациентски листи. Това значително улеснява тяхната работа, като предоставя бърз и..
Анкилозиращият спондилит, известен още като болест на Бехтерев, е хронично възпалително ревматологично заболяване, което най-често засяга гръбначния стълб и сакроилиачните стави. Началото му обикновено настъпва в млада възраст и най-често при мъжете...
47-мата национална среща на Асоциацията на студентите по медицина в България(АСМБ) ще се проведе тази есен в Стара Загора. Имаме амбицията това да бъде най-мащабното събитие в нашата сфера. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара..
На 5-ти май светът отбелязва Международния ден на акушерката. Професионалният празник е учреден през 1991 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките. Идеята на празника е да насочи общественото внимание към значимостта на..
Ин йога помага за успокояване на ума и за отпускане на тялото. Ин йога е похват от физическия аспект на йога. При него позите се задържат за 2 минути или повече и така имаме възможност да стигнем директно до фасцията – съединителната тъкан, която..
В периода на затопляне на времето се появяват и различни опасности, както за хората, така и за животните. Кърлежите са едни от паразитите, които се срещат най-често в топлото време. Въпреки че е наложено мнението, че лятото е времето за..
Сърцето ви започва да тупти много силно, дишате трудно, устата ви пресъхва, разтрепервате се. Всичко това може да бъде израз на паник атака. В медицината паник атаки се наричат внезапните епизоди на силен страх и интензивни физически..
Благодарение на развитието на феталната ехокардиография все повече вродени сърдечни малформации се откриват още по време на бременността. Това позволява навременна диагностика, насочване към лечение и в много случаи – пълно оздравяване. Това каза в..
Инфарктът, белодробната емболия и дисекацията на аортата са сред най-честите и фатални състояния, които изискват спешна кардиологична намеса. Много пациенти подценяват симптомите и търсят помощ твърде късно, съобщи в ефира на Радио Стара..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net