В днешната "история под Липите" ще ви върнем по първите стъпки на фотографията в Стара Загора. Един от най-известните фотографи на Стара Загора от първата половина на миналия век - Стоян Михайлов, е роден в село Медникарово, тогава Харманлийска околия, през 1912 година.
Ненавършил пълнолетие, младият Стоян остава без баща, напуска училището и се хваща на работа в кръчма в Гълъбово, за залък хляб и подслон, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел " Нова история" в Регионалния исторически музей под Липите.
В Гълъбово Стоян работи две години и решава да опита късмета си в по-големия град – Стара Загора.
Тук Стоян Михайлов идва през лятото на 1927 година, остава първоначално като чирак при фотографа Траян Филипов. Година по-късно продължава да учи занаята и при Атанас Орфейски, където вече получава надница и храна. Така завинаги свързва живота си с фотографията.
През 1930 година Михайлов вече е калфа във фотоателието на Косьо Панев. През есента на 1933 година получава майсторско свидетелство по занаята "фотографство" от Бургаската Търговско - Индустриална камара – по онова време старозагорските занаятчии са част от нея .
Младият майстор - фотограф е красавец и галантен джентълмен и бързо си спечелва славата на бохем в Стара Загора. Затова и когато се влюбва в десет години по-младата от него Марийка Златева, семейството на девойката никак не е очаровано. На всичко отгоре бащата на Марийка строгият родопчанин Никола Сираков е човек патриархално възпитан, барутлия, комита, участник в борбите за присъединяване на Родопите към Княжество България, строител предприемач, който се установява в Стара Загора.
Любовта обаче не знае прегради и през зимата на 1940 година Марийка бяга на два пъти от семейството си, за да живее с любимия. "А бащата пуска в старозагорски вестник публично съобщение, че лишава непокорната си дъщеря от наследство. Като все пак прави уточнение, че ако тя се откаже от Стоян тогава и Никола Сираков ще размисли", разказва Райна Антонова
Марийка обаче встъпва в брак с бохема -фотограф.
С времето сърцето на бащата на невестата омеква и той дори помага на Стоян да отвори собствено ателие
По спомени на племенницата им, семейството живее много добре, събират приятели, редовно посещават с файтон Старозагорските бани, разказва още Райна Антонова.
След промените от 9 септември 1944 година Стоян Михайлов е набеден за привърженик на Никола Петков и е въдворен в трудов лагер. Вещите и фотографската му техника са конфискувани, а съпругата му започва работа в консервната фабрика в Стара Загора, за да се издържа семейството .
В лагера Стоян престоява две години и когато се връща у дома вече е с разбито здраве. Отново се захваща с фотографията, но му е отнето правото да практикува в Стара Загора. Съпругата също се завръща към снимките и продължава да му помага и се пенсионира като фотолаборант
През пролетта на 2006 година тя разказва част от историята на семейството, предава и фотографски плаки на Марио Цветков, тогава уредник "Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора. Марийка предава на Музея над 2500 фотографски плаки, запечатали бита, поминъка, радостите и животът на старозагорци от онова време.
В новия епизод на "60 минути повече лайфстайл" ви срещаме с два свята, които сякаш се противопоставят, но всъщност се допълват – зумба инструкторът и събитиен двигател Поли Гънчева и бижутер-философът шеф Пеньо Иванов. Тя е вихър. Той – дъх. Заедно..
Новата песен на Вяра Панталеева "Само спомен" е смел и откровен призив за промяна в нещата, които я заобикалят. През годините Вяра е имала песни в различни жанрове - напоследък се беше отдала най-вече на своя винтидж проект с джази суинги..
Литературно-художественият музей „Чудомир“ в Казанлък и тази година се включва в инициативата „Европейска нощ на музеите“. Входът за музея ще бъде свободен до полунощ на 17 май, а екипът е подготвил разнообразна програма за посетителите, съобщи..
13 май е обявен за Международен ден на хумуса. Той се отбелязва от 2012г.. На този ден хората се насърчават да слагат на трапезата си хумус, да организират или участват в събития, които популяризират богатата на полезни вещества храна, чиято основна..
Кметът на Млада Загора Радослав Балкански и председателят на Младежкия общински съвет Деница Димитрова, в студиото на предаването "Моята неделя", разказаха, че идеята за организиране "Фестивал на иновациите" подготвят от началото на мандата си. Пилотното..
Снежана Маринова е библиотекар, краевед - изследовател, колекционер, автор на научни и популярни статии и книги, бивш директор на Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ и с 35 години професионален опит в библиотечната дейност. Основните ѝ интереси..
Старозагорката Лора Рашева ще представи България на Световното първенство по аджилити за деца. Състезанието ще се проведе от 10 до 13 юли в Португалия. Треньор е Марина Бешовишка. Лора е ученичка в езиковата гимназия „Ромен Ролан“ в Стара Загора..
Асен Калчев е от Стара Загора, запален пътешественик, част от интересните дестинации, които е посетил е Етиопия и племената там, за които разказва преди време в ефира на Радио Стара Загора. Асен постоянно си поставя нови предизвикателства, а преди..
Днес се провежда първото издание на „Фестивала на иновациите“. Форумът, организиран от Младежки общински съвет със съдействието на Община Стара Загора, е посветен на младежкото творчество, предприемачески дух и сътрудничество между образованието,..
Студентски екологичен клуб „BARBATUS“ към Тракийския университет вече е факт. За дейността на клуба в студиото на Радио Стара Загора разказа преподавателят д-р Руско Петров, познат на обществеността и като оперативен управител на Спасителен център за..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net