Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите

Стоян Михайлов - фотографът-бохем, заради който баща заплашва дъщеря си, че ще я лиши от наследство

| Репортаж

В днешната "история под Липите" ще ви върнем по първите стъпки на фотографията в Стара Загора. Един от най-известните фотографи на Стара Загора от първата половина на миналия век - Стоян Михайлов, е роден в село Медникарово, тогава Харманлийска околия, през 1912 година.  

Ненавършил пълнолетие, младият Стоян остава без баща, напуска училището и се хваща на работа в кръчма в Гълъбово, за залък хляб и подслон, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел " Нова история" в Регионалния исторически музей под Липите. 

В Гълъбово Стоян работи две години и решава да опита късмета си в по-големия град – Стара Загора.

Тук Стоян Михайлов идва през лятото на 1927 година, остава първоначално като чирак при фотографа Траян Филипов. Година по-късно продължава да учи занаята и при Атанас Орфейски, където вече получава  надница и храна. Така завинаги свързва живота си с фотографията. 

През 1930 година Михайлов вече е калфа във фотоателието на Косьо Панев. През есента на 1933 година получава майсторско свидетелство по занаята "фотографство" от Бургаската Търговско - Индустриална  камара – по онова време старозагорските занаятчии са част от нея 

Младият майстор - фотограф  е красавец и галантен джентълмен и  бързо си  спечелва славата на бохем в Стара Загора. Затова и когато се влюбва в десет години по-младата от него Марийка Златева, семейството на девойката никак не е очаровано. На всичко отгоре бащата на Марийка  строгият родопчанин Никола Сираков е човек патриархално възпитан, барутлия, комита, участник в борбите за присъединяване на Родопите към Княжество България, строител предприемач, който се установява в Стара Загора. 


Любовта обаче не знае прегради и през зимата на 1940 година Марийка бяга на два пъти от семейството си, за да живее с любимия. "А бащата пуска в старозагорски вестник публично съобщение, че лишава непокорната си дъщеря от наследство.  Като все пак прави уточнение, че ако тя се откаже от Стоян тогава и Никола Сираков ще размисли", разказва Райна Антонова

Марийка обаче встъпва в брак с бохема -фотограф. 


С времето сърцето на бащата на невестата омеква и той дори помага на Стоян да отвори собствено ателие

По спомени на племенницата им, семейството живее много добре, събират приятели, редовно посещават с файтон Старозагорските  бани, разказва още Райна Антонова

След промените от 9 септември 1944 година Стоян Михайлов е набеден за привърженик на Никола Петков и е въдворен в трудов лагер. Вещите и фотографската му техника са конфискувани, а съпругата му започва работа в консервната фабрика в Стара Загора, за да се издържа семейството . 

В лагера Стоян престоява две години и когато се връща у дома  вече е с разбито  здраве. Отново се захваща с фотографията, но му е отнето правото да практикува в Стара Загора. Съпругата също се завръща към снимките и продължава да му помага и се пенсионира като фотолаборант

През пролетта на 2006 година тя  разказва част от историята на семейството, предава и фотографски плаки на Марио Цветков, тогава уредник  "Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора. Марийка предава на Музея  над 2500 фотографски плаки, запечатали бита, поминъка, радостите и животът на старозагорци от онова време. 


По публикацията работи: Дарина Колева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Боляровче" донесе злато от морето

Със "Златен трофей" и почетна грамота за участие се завърнаха децата от ДЮТС "Боляровче" от VI-тия музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“, провел се на 18 юли 2025 г. в гр. Приморско. Момичетата и момчетата от състава имаха честта да открият..

публикувано на 22.07.25 в 10:07

Втора употреба или втори шанс?

Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..

публикувано на 20.07.25 в 17:06

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54