Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите

Димитрина Ковачева, голямата любов на Ататюрк - със старозагорски корени, роднина на поета Кирил Христов

Книга със спомените на професор Стефан Киров, подготвена от доцент доктор Мая Ангелова, разкрива любопитната подробност

Една наскоро отпечатана книга – " Стефан Киров. Мемоари", подготвена от доцент доктор Мая Ангелова, повдига завесата за живота и бита на старозагорци в годините преди Освобождението, опожаряването на града и след Руско-турската Освободителна война. 

Кой е професор Стефан Киров - видният наш съгражданин е един от основателите на Юридическия факултет в Софийския университет, два пъти негов ректор. А от спомените му става ясно, че  твърдението че старозагорските жени са най-красиви не е току - така. "От мемоарите научаваме, че голямата любов на Ататюрк - Димитрина Ковачева, на галено Мити, е със старозагорски корени.  Тя е дъщеря на Ана Тодорова, която е първа братовчедка на Стефан Киров", разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей под Липите.

Ана и Стефан са внуци на един от най-влиятелните и богати старозагорци преди Освобождението. За съжаление - забравен в наши дни – хаджи Георги Стоев, известен като хаджи Йорго.

" Според някои спомени, семейството на хаджи Йорго се заселва в началото на 19 век в Стара Загора, в махалата около старата тогава и вкопана в земята черква " Свети Николай"", разказва Райна Антонова. Семейството се занимава с търговия, произвежда селско-стопанска продукция. И се оказва сред най-заможните в града.  

"И именно благодарение на местните старозагорски чорбаджии - хаджи Йорго, хаджи Вълчо, хаджи Пенчо, хаджи Димитър Азмановия, става възможно през 1834 година, след султански ферман да се изгради и новият храм "Свети Николай"", разказва Райна Антонова. 

 Хаджи Йорго и съпругата му имат трима синове и две дъщери. Децата им отрастват заедно в голямата семейна къща. 

"Тъкмо в този голям  двор растат  и внуците на хаджи Йорго -   бъдещият генерал Георги Абаджиев, професор Стефан Киров, Ана Тодорова - майката на Димитрина Ковачева, Ана Кирова - майката на поета Кирил Христов...", разказва още Райна Антонова. 

Майката на Димитрина Ковачева - Ана, се запознава с бъдещия си съпруг и бъдещ генерал Стилиян Ковачев вероятно в Пловдив. А семейство Ковачеви има четири деца - три дъщери и един син. 

"Втората дъщеря в семейството - Димитрина, или Мити, както я наричали галено, следва музика и литература в Швейцария. Тя е е отлична пианистка", разказва Райна Антонова. 

Къде и кога Мити се среща с майор Мустафа Кемал, който по-късно ще бъде наречен Ататюрк - чуйте в поредния епизод на рубриката на Радио Стара Загора и Регионалния исторически музей "Истории под Липите".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Казанлък отново ще е домакин на Международния конкурс по съвременно лютиерство

Казанлък отново ще бъде домакин на единственото по рода си събитие в България – XIX Международен конкурс по съвременно лютиерство, информират от пресцентъра на общината.   Организиран съвместно от Община Казанлък и Националната лютиереска..

публикувано на 02.04.25 в 13:03

Пейки за кърмене и повиване ще бъдат монтирани в Стара Загора по идея на Гергана Станчева

Гергана Станчева е на 28 год., „Мисис България 2022". Извън светлините на прожекторите, обаче има лична история, която споделя в ефира на Радио Стара Загора. Преминала е през анорексия и булимия, както и при трудности при забременяването. Има..

публикувано на 01.04.25 в 17:15

Атанас Лазаров “PR на годината”: „Всяка криза открива нови възможности и хоризонти!“

Атанас Лазаров е собственик и управляващ директор на Агенция за публични комуникации с над 20 години опит. Носител на престижната награда “Човек на 21 век”, която му е връчена през 2013 от тв легендата Иван Гареловв Резиденция Бояна. 2018 е обявен за..

публикувано на 01.04.25 в 12:45
Драматичен театър

Първата театрална постановка след освобождението в Стара Загора е през 1883 г.

В Международния ден на театъра Райна Антонова от Регионалния исторически музей разгърна страниците на културната история на Стара Загора за да ни върне в 1883 година, когато  Ученолюбивото дружество организира  първото театрално представление в града..

публикувано на 27.03.25 в 07:29

Ученици от Пето ОУ в Стара Загора дирижираха оркестър

Третокласници от Пето основно училище "Митьо Станев" в Стара Загора се запознаха с духовите инструменти и тяхната история. Инициативата е на Общинския духов оркестър и се провежда за втори път пред началните класове, като целта е да се представи..

публикувано на 26.03.25 в 16:27

Учителят музикант Александър Симеонов: „Децата ме научиха на търпение, а аз ги уча на добри каузи!“

"Светът е нашата песен!" е нов музикален проект по идея на Александър Симеонов от група „Strykers“. Стилът е мелодичен хард рок, който ни напомня да сме отговорни към природата. Музикантите от група „Strykers“ винаги са се водили от идеята за..

публикувано на 25.03.25 в 16:08

Събират лични истори и мнения за първата експозиция за монумента на връх Бузлуджа

Фондация „Проект Бузлуджа“ обяви кампания „Неписани истории за Бузлуджа“. Кампанията  ще събира личните истории на строители, мнения и позиции на посетители по времето на изграждането, съществуването и след разграбването на „Дом-паметника на БКП на вр...

публикувано на 22.03.25 в 13:20

Млекарево пази жив спомена за спасителката на местната църква баба Еленка

Ако пътувате през община Нова Загора и минете през с. Млекарево, ще се възхитите на красивата църква „Св. арх. Михаил“. На вратата на църковния двор ще минете през паметна плоча с имената на Еленка Кунева Коева / 1935-2023 г/  смирена и добра жена от..

публикувано на 21.03.25 в 16:49

В „60 минути повече Lifestyle“: Промяната ДЗЕН и как да превърнем балкона си в истинска градина

Пролетта е тук! Слънцето грее по-силно, а дните стават по-цветни. И си пожелаваме пролетта да донесе радост и нови начала.  Пролетта е сезонът на преобразяване. След месеци на тишина, застой и вътрешно съзерцание, природата се пробужда, а заедно с нея..

публикувано на 21.03.25 в 15:54

Фестивал на мекиците във Въгларово – традиция, вкус и толерантност!

На 21 март село Въгларово ще бъде домакин на Фестивалът на мекиците! Събитието, се провежда за четвърти път и има за цел да обедини хората чрез традиционния вкус на пухкавите, златисти мекици. Всичко започва през 2019 г., когато в местното..

публикувано на 21.03.25 в 08:00