Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Международния ден на ръкописното писмо:

Две необикновени истории, свързани с писма по пощата

снимката е илюстративна
Снимка: Виктория Топалска

Независимо, че сме в ерата на високите технологии, независимо от ураганната скорост, с която те се развиват, всяка година на 23 януари Светът все още поглежда към химикалите, хартията и  пликовете за писма. Защото на тази дата се отбелязва Международният ден на ръкописното писмо. Всъщност, то - ръкописното писмо, има свои привърженици във всяка възраст - като започнем от децата, преминем към по-големите, през майките и татковците и стигнем до най- достолепните членове на семейството. 

 Защо не на клавиатура, а след това - на електронен адрес, а - на хартия, с химикал или молив, а след това - по пощата - ами защото ръкописното писмо ти дава много повече от онова, което неговото  - електронно "дете" може да ти даде - повече време, повече възможност да чуеш себе си, да подредиш мислите си, а и повече емоция. 

Това е мнението на  колегата ни от Казанлък Деляна Бобева, която продължава да изпраща писма - било то като поздравителни картички за празниците или пък по друг повод. А освен че изпраща, Деляна обича и да получава писма. Споделя, че по отношение на писмата има две истории, които няма как да забрави. 

Първата е от детските й години, когато по време на лагер в Горна баня се запознава с ученическата любов. Той е от Перник, тя - от Казанлък, разменят адреси. В онези  години нямало нито мобилни телефони, нито Интернет, кореспонденцията се водела  по пощата. А едно от писмата на момчето от Перник Деляна получава четири години след неговото изпращане, разказва самата тя. 

Втората история е свързана с далечна Германия, където живее приятелката на Деляна, Мария. По традиция още през февруари, казанлъчанката  изпраща по пощата поздравителна картичка за Баба Марта, придружена с червено-белите символи на пролетта. Преди седем години към писмото прибавя и пакетче джоджен. Заради ухаещата подправка пратката пропътува половината свят, стига и зад Океана, преди да бъде получена от адресата  в Германия. Причината - пощенските служители заподозрели, че в писмото има наркотик заради аромата, затова и го изпратили за проверка в лаборатория в Съединените щати. Там експертите изследвали джоджена, установили, че няма нищо тревожно, препакетирали пратката и отново я върнали към Германия. 

И двете истории на Деляна, свързани с писма, завършват щастливо - години по-късно тя  и изпращачът на писмото, което стига до нея с четиригодишно закъснение, се срещат. Тогава той е наблюдател за първите евроизбори в България, а тя подготвя екзитпол по поръчка на социологическа агенция. 

А въпреки забавянето на мартениците, те все пак пристигат в Германия. След тях до България идва и добра новина - голямото желание на Мария, приятелката на Деляна, да стане майка, се е сбъднало и днес тя отглежда своите близнаци . 

 Кога ще седне и ще напише ново писмо и до кого - Деляна Бобева не знае отговора на въпроса. Но знае, че сега много иска да открие писмо в бутилка. Затова и ако видите фигура, която обикаля по брега на морето, не се учудвайте - може би е тъкмо Деляна 

Повече можете да чуете в прикачения звуков файл 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

За първи път Фестивал на иновациите в Стара Загора

Днес се провежда първото издание на „Фестивала на иновациите“. Форумът, организиран от Младежки общински съвет със съдействието на Община Стара Загора, е  посветен на младежкото творчество, предприемачески дух и сътрудничество между образованието,..

публикувано на 08.05.25 в 16:43

Уганда през погледа на д-р Руско Петров

Студентски екологичен клуб „BARBATUS“ към Тракийския университет вече е факт. За дейността на клуба в студиото на Радио Стара Загора разказа преподавателят д-р Руско Петров, познат на обществеността и като  оперативен управител на Спасителен център за..

публикувано на 07.05.25 в 15:16

Паркирането в Стара Загора- мисията (не)възможна

През последните години паркирането е проблем в градовете. Трудно се намират свободни места както в платените зони, така и в близост до мястото, къето живеем. Често съседи стигат до люти битки в спор за това кой къде да паркира. Някога големите туби с..

публикувано на 07.05.25 в 15:00

В "Етъра" показват "Как момчето става мъж"

Големият празник Гергьовден ще бъде отбелязан с демонстрации на традиционни занятия, занаяти и изложба в музей „Етър“ в Габрово. Това каза в ефира на Радио Стара Загора Анна Александрова от единствения музей на открито в България.  Акцент в..

публикувано на 05.05.25 в 11:49

Поезия за мъже с аромат на липа

Обонянието е едно от най-старите сетива, отговорни за обработката на информация в мозъка. Когато вдишаме аромат, информацията се обработва в обонятелния лоб в мозъка ни и продължава своя път към лимбичната система – структура, свързана с емоциите,..

публикувано на 04.05.25 в 13:15

Зоопаркът в Стара Загора организира образователни тематични беседи за деца и възрастни

Старозагорският зоопарк предлага тематични беседи подходящи за всяка възраст. Образователните беседи имат за цел да запознаят посетителите с дългогодишната и богата история на Зоопарк Стара Загора, като един от най-старите зоопаркове в страната...

публикувано на 02.05.25 в 15:30

Българка стана шампионка по корейски танци

Мария Дамянова, която е само на 19 години, стана №1 по корейски танци в надпревара с представители на Франция, Италия, Хърватия и др. Тийнейджърката очарова всички с таланта си и за пореден път доказва, че страната ни има с какво да се гордее...

публикувано на 02.05.25 в 14:23

Константин Кацаров: „Най–големият талант е да си човек!“

Константин Кацаров е автор на 18 книги. „18“ е името на новата му книга. Без претенции за символика на това число, просто 18 – та книга на брой. Самият автор споделя, че при него всичко е прозрачно и ако си достатъчно умен, ще го разчетеш. Минал е..

публикувано на 02.05.25 в 12:28

Старозагорски училища се включват в "Ден без асансьори"

Последният ден от месец април преминава в грижа за физическата ни активност – днес се провежда 11-то издание на кампанията „Ден без асансьори“. В рамките на този ден организацията  "BG Бъди активен" призовава всички хора да използват стълбите..

публикувано на 30.04.25 в 15:03

Райна Княгиня развя знамето на Априлското въстание преди 149 години

В Деня на 149-тата годишнина от Априлската епопея, наред с имената на апостолите Георги Бенковски, Панайот Волов, Георги Икономов, Тодор Каблешков, Павел Бобеков и другите знайни и незнайни патриоти жертвали семейството, имота и живота си за свободата..

публикувано на 01.05.25 в 07:45