Книгата "Читалище и фолклор" е първото научно издание, посветено на българското читалище и неговата роля за опазването на фолклора като културно наследство. Автор на монографията е фолклористът д-р Стела Ненова, главен асистент в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН.
Нейната поява е резултат от дългогодишната последователна работа на авторката върху изследването на читалището като локален институт за съхраняване и популяризиране на фолклорната култура. Текстът е базиран на дисертационния й труд "Българските читалища и съхранението на фолклора", защитен през 2016 г.
"Книгата "Читалище и фолклор" представлява антропологичен прочит на една институция, създадена във времето на Българското възраждане, с която ние, българите, се индентифицираме. Първите читалища възникват като граждански институции в средата на 50-те години на ХIХ век, когато все още няма национална държава. В най-общи линии те се създават да ограмотяват, да просвещават, да въвеждат нови културни пространства, форми и начин на живот сред българите. Това са места, където българинът може да се докосне до култура, образование, просвета. В текста разглеждам цялото протежение на тяхното развитие", коментира в предаването за фолклорна култура на Радио Стара Загора д-р Стела Ненова.
"Още в първите години на своето съществуване читалищата се превръщат и в хранилища на българското. В това българско се включват и елементи от фолклора. Цялата книга представлява един антропологичен, но и хронологичен прочит на това как в периода на националната държавност, на провежданите културни политики, фолклорът навлиза в читалището. В един момент местният културен център се превръща в дом, пространство, хранилище за съхраняване на фолклора не само като материален предмет (артефакт в етнографските сбирки), но в същото време читалището е хранилище на традицията като жива практика. С това то е припознато в международен план като добра практика за опазването на нематериалното културно наследство. През 2017 г. българското читалище е вписано в световната листа на ЮНЕСКО", отбеляза авторката.
"Смятам, че е добро стечение на обстоятелствата в България да имаме една сравнително добре запазена читалищна мрежа. И в основата на моята книга присъстват самите общности - хората по места, които в миналото и днес припознават читалището като институция, където традицията продължава да живее чрез диалог между старото и младото поколение. Това е най-ценното и това се опитвам да покажа в книгата - защо е толкова ценно", подчерта Стела Ненова.
Целия разговор можете да чуете от звуковия файл.
"В своето изследване гл. ас д-р Стела Ненова проследява развитието на читалищата през годините до днес и връзката институция – общност – културно наследство, засяга теми, свързани с културните политики, законовата и вътрешнонормативната уредба, с разбирането за опазването на фолклора, с развоя на именната система на читалищата.
Изследването е насочено към широк кръг специалисти, работещи в областта на фолклористиката, етнологията, антропологията, културологията, както и към всички, които се интересуват от това как читалището от културно-просветна институция, която има за цел да модернизира и консолидира, да ограмотява и просвещава, се превръща в дом, хранилище на старите традиции, където те са живи и днес", пише научният рецензент на изданието чл.-кор. проф. Мила Сантова, д.изк.
Книгата "Читалище и фолклор" ще бъде представена в
Днес, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора е представянето на изложбата "Symbiosis". Посланието, което отправят студентите с работата си, е обвързано с два от водещите аспекти на устойчивата мода днес – опазването на..
„Истории от операта” се нарича спектакълът, с който на 20 май /вторник/ в 17,30 ч. всички малчугани от Детска градина №10 „Светлина” ще кажат на глас „Честит рожден ден, Старозагорска опера!”. „Истории от операта” е специално създаден в чест..
Събитието "10 години истории за пътя" събира от 19 часа, във фоайето на Радио Стара Загора, читатели, издатели и някои от авторите в сборника „Истории от куфара на брат ми“, „Бащите не си отиват“, „Истории от 90-те“. Организатор е Райна Димитрова,..
В залите на Художествена галерия - Стара Загора на 16 май 2025 г. от 18.00 ч. ще бъде представена изложба „Symbiosis“, на студенти от специалност ,,Моден дизайн“ към НХА. „Symbiosis“ е интердисциплинарен проект, който обединява работата на..
Звезден състав от солисти излиза на сцената на Държавна опера Стара Загора в петък в една от най-любимите опери на Верди - "Травиата". В ролята на Виолета Валери ще се превъплъти ученичката на Райна Кабаиванска Александрина Михайлова. Едва..
Цели 45 игрални, документални и анимационни филми, произведени през последните години, влизат при вход свободен в извънконкурсната програма на фестивала за ново европейско кино „Златната липа". Тази година киномаратонът ще започне на 31 май и ще..
В Сливен започна XXVII Национален фестивал на детската книга, организиран от Регионална библиотека „Сава Доброплодни" в партньорство с Министерството на културата, Община – Сливен и др. По време на тридневния фестивал писатели, илюстратори и издатели..
Културна инициатива „100 години Ахинора - 100 лица на съвременната жена в Казанлък" се проведе под патронажа на Десислава Радева, съпруга на президента на Република България, и с участието на Наталия Киселова, председател на Народното събрание. Събитието..
11 май е ден за почит към паметта на Светите равноапостоли Кирил и Методий , създатели на първата славянска азбука - глаголицата, канонизирани за светци за превода на богослужебните книги, популяризирането на Библията на старобългарски език и..
Най-голямото читалище в Южна България - Народно читалище "Родина" в Стара Загора, ще чества със специален концерт на 12 май 165 - годишния си рожден ден. В навечерието на концерта във фоайето на Държавната Опера най-голямата читалищна библиотека в..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net