На 31 януари, от 19.00 часа, Симфоничният оркестър на Държавна опера-Стара Загора, под диригентската палка на маестро Ивайло Кринчев, ще представи първия за юбилейната 2025 концерт с избрани творби на Джордж Гершуин. В програмата са включени „Кубинска увертюра”, „Рапсодия в синьо” и Симфоничната картина „Порги и Бес”. Специален гост-солист е известният джаз-пианист Константин Костов, носител на наградата на Съюза на българските музикални и танцови дейци "Кристална лира" 2024 година, за високи постижения в областта на джаза. Концертмайстор Анна Иванова.
Независимо дали става въпрос за песни за Бродуей или повлияни от джаза произведения за концертната зала, Джордж Гершуин е смятан за един от най-великите мелодисти на XX-ти век.
Rhapsody in Blue/Рапсодия в синьо е музикална композиция от 1924 година за соло пиано и джаз група написана от Джордж Гершуин. Поръчано от лидера на джаз групата Пол Уайтман, произведението съчетава елементи от класическата музика с ефекти, повлияни от джаза и е представено премиерно на концерт, озаглавен „Експеримент в модерната музика“ на 12 февруари 1924 година в Aeolian Hall, Ню Йорк. Групата на Уайтман изпълнява рапсодията с Гершуин, който свири на пианото. Аранжорът на Уайтман Ферд Грофе/Ferde Grofé оркестрира рапсодията няколко пъти, включително оригиналната музика от 1924 година, партитурата на оркестъра от 1926 година и симфоничната музика от 1942 година.
Рапсодията е едно от най-разпознаваемите творения на Гершуин и ключова композиция, която определя ерата на джаза. Пиесата открива нов етап в музикалната история на Америка, утвърждава репутацията му на виден композитор и се превръща в едно от най-популярните концертни произведения. В списание American Heritage, Фредерик Д. Шварц твърди, че прочутото начално кларинетно глисандо е станало толкова разпознаваемо от публиката, колкото и началото на Петата симфония на Бетовен.
Вдъхновен от музиката, която чува по време на ваканция през 1932 година в Хавана Гершуин създава кратка, импресионистична пиеса, с вкус на кубинските ритми за американската публика. Премиерата на произведението под заглавието Rumba е на вече разрушения стадион Lewisohn в Ню Йорк на 16 август 1932 година, като част от програмата на Гершуин с Нюйоркската филхармония, дирижирана от Албърт Коутс. Концертът има огромен успех. Както Гершуин пише: „Наистина вярвам, че това беше най-вълнуващата нощ, която някога съм имал… 17 845 души платиха, за да влязат, а около 5 000 бяха пред затворените порти, опитвайки се да си пробият път.”
Композицията е посрещната благосклонно от критиците. Тя е преименувана на „Кубинска увертюра” три месеца по-късно на благотворителен концерт, дирижиран от Гершуин в Метрополитън опера.
Яркостта, значимостта и комбинацията от класически и „черен” джаз отличават стила на Гершуин. Периодът на зрялото творчество на музиканта е през 30-те години на миналия век, когато се ражда най-известната му опера „Порги и Бес“. Операта е поставена за първи път в Бостън през 1935 година с голямо одобрение от публиката. На представлението присъстват хора от различни раси и това донася признание на автора. През 1936 година Гершуин оформя откъси от операта в оркестровата сюита „Порги и Бес”, изпълнена за първи път от Филаделфийския симфоничен оркестър на 21 януари същата година с участието на автора в клавирната партия. Гершуин дирижира всички следващи изпълнения на Сюитата до смъртта си през 1937. Но след това творбата била забравена и едва през 1958 я намира секретарят на Айра Гершуин, който тогава я озаглавява „Catfish Row“, за да не се обърква със създадената междувременно през 1942 сюита „Порги и Бес – симфонична картина” от Робърт Ръсел Бенет, приятел и сътрудник на композитора.
В интервю главният диригент на Държавна опера Стара Загора Ивайло Кринчев подчерта, че Джордж Гершуин е автор на много песни останали встрани от вниманието на публиката. В тях ясно личи мелодиката на този стил, характерен за 20-те години на XX век. Там са застъпени темите, приети за джаз стандарти, които се ползват и днес.
Представителство на Съюза на българските художници – Стара Загора и Художествена галерия – Стара Загора канят старозагорската публика и гостите на града на 5 април 2025 г. (събота), от 17.30 ч. за откриването на изложбата „Взаимодействия“. Експозицията..
Тази вечер, от 19.00 часа, на сцената Държавна опера Стара Загора се завръща впечатляващата продукция на операта „Фауст”. В настоящата 2025 година първият извънстоличен оперен театър празнува вековен юбилей, представяйки най-успешните заглавия от..
Традиционната си пролетна изложба откриха ямболските художници в галерия „Кирил Кръстев". В експозицията са представени над 60 творби. В експозицията са представени творби на 28 автори от Ямбол, Сливен, Елхово и Болярово, разказва председателят..
Шест късометражни филма ще бъдат представени тази вечер (03.04.) от 18:00 ч. в Регионална библиотека "Захарий Княжески". Блок прожекцията е с времетраене 70 минути, при вход свободен. Селекцията е на платформата за късо кино "Кинематограф", а..
В Залата за временни експозиции на Художествена галерия Стара Загора може да разгледате изложбата „Безкраен разговор“ . В експозицията са включени подбрани натюрморти с цветя, от богатата колекцията на културната институция, на автори като Елисавета..
На 2 април отбелязваме Международният ден на детската книга. Датата е рождена на обичания датски писател Ханс Кристиан Андерсен, роден през 1805 г. Това е причината през 1958 г. ЮНЕСКО да учреди Международен Златен медал на името на Андерсен,..
Поетесата Живка Барова ще изненада тази вечер своите почитатели и приятели с първата си книга с разкази „Намигване“. Представянето е от 18:00 ч. в Изложбена зала "Байер". След няколкото стихосбирки, за първи път авторката се обръща към..
Завърши Вторият Национален фестивал на комедийните спектакли „Чудото” в Павел баня. Бяха връчени и наградите на отличените представления. Тази година голямата награда е за комедията “Неделя сутрин”. Решението взе журито в състав: Ивелин Керанов –..
Как се случват мечтите - отговор на този въпрос може да ви даде едно момиче, изтъкано от мастило. Всъщност, момичето е абсолютно реално. Тя е на 18 години, от Стара Загора и за крехката си възраст е преживяла вече 19 операции. Трудностите не са..
В Стара Загора започват Дни на планинарското и екстремно кино. 9 от най-добрите филми от последното издание на Международен Банскофилмфест ще бъдат прожектирани в Регионална библиотека "Захарий Княжески" от 31.03. до 02.04. Банскофилмфест е..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net