Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отегчението сред децата води до употреба на вейп, цигари и търсене на адреналин

Снимка: Рixabay

Около 40 % от хората изпитват тревожни мисли, всеки ден. Статистиката за психичните разстройства е стряскаща. Във времена на военни конфликти, политическа несигурност, галопираща инфлация, природни бедствия и забързано ежедневие все повече индивиди са подложени на системен стрес. Тревожността на обществото се проектира върху подрастващите. Все по-ниско пада възрастта на пациентите с пристъпи на страх и паник атаки. 

"Все повече деца проявяват различни признаци на тревожност" коментира в предаването "Час пик" психологът Наталия Делчева. Причините са комплексни, но една от основните е липсата на комуникация в семейството. Неспособността за пълноценно общуване има различни проявления, от депресивни състояния до пълна апатия. 

Тревожността в обществото се проектира и върху подрастващите, коментира още училищният психолог и председател на Фондация "Подари усмивка". Тя посочва, че в практиката ѝ забелязва, че все повече деца проявяват различни признаци на тревожност, чувстват се неспокойно и не само атмосферата в училище ги напряга.
 

"В случаи когато децата нямат авторитет, нямат възрастен човек, който да бъде значим за тях, се завишава тази тревожност. Децата имат нужда да разговарят. Родителите нямат време за общуване. Децата не са научени да споделят, липсата на такъв вид обслужване провокират всякакъв вид тревожност", обяснява Делчева.

По нейните наблюдения децата изглеждат отегчени, което е вследствие от една страна от липсата на взаимоотношения в семейството, както и до прекомерната употреба на електронни устройства и социалните мрежи. 

"Обикновено те предлагат някакво действие, което ограничава силно мисловните процеси. Когнитивните дейности са силно нарушени, децата не могат да формулират изречения. Поради тази причина всичко около тях ги отегчава", обяснява психологът.

Според нея това е и причината подрастващите да търсят начини да разнообразят ежедневието си и да повишат адреналина си, а това неминуемо води до употреба на цигари, енергийни напитки, вейпове, различни селфита на забранени места, участия в проява на агресия спрямо някой друг.

"Децата имат нужда да бъдат забелязвани и когато това не се случва, те търсят своя начин", подчертава Делчева.

По публикацията работиха: Иван Славов, Мила Маринова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Музиката оживява" в Пето основно училище

Музикална среща по проект организира оркестърът на Общински духов оркестър с учениците от Пето основно училище „Митьо Станев“ в Стара Загора. По идея на отдел „Култура“ и музикантите беше поставено началото на вдъхновяващо пътешествие в света на..

публикувано на 26.03.25 в 09:54
Мария Динева

Отново предлагат застрояване на гора край Богомилово

Групата на Земеделски Народен съюз в Общинския съвет на Стара Загора ще подкрепи предложението б роят на заместник-кметовете да се увеличи от петима на шестима. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора председателят им Мария Динева. Предложението ще..

публикувано на 25.03.25 в 17:21

Арх. Велимир Георгиев за предизвикателството в Стара Загора да има над 50-метрови сгради

Общият устройствен план за Стара Загора е ограничен до 24 метра височина на сградите. "Висока сграда в последно време по-скоро служи като лоша дума, а то не е точно така". Това коментира в ефира на Радио Стара Загора арх. Велимир Георгиев,..

публикувано на 24.03.25 в 16:09

СНЦ "Заедно за животните – България" става на 10 години

Днес, 22 март, Пламена Димитрова отбелязва 10 години от създаването на "Заедно за животните – България" – първата регистрирана организация за защита на животните в Стара Загора. „ Най-ценният ми проект е този за кастрация на бездомни животни,..

публикувано на 22.03.25 в 08:30

"Лъжицата на Купидон" - кулинарно състезание за хора с увреждания

На 25-ти март България ще бъде домакин на международното кулинарно състезание “Лъжицата на Купидон”. Надпреварата  има мисия – да покаже, че хората с увреждания могат да се справят успешно с ежедневни дейности, когато получат възможност и..

публикувано на 19.03.25 в 14:29

Над 150 хиляди са се подписали за по-тежки назания на извършителите на насилие върху животни

Над 150 хиляди души са подкрепили онлайн петиция, която е за по-тежки наказания на извършителите на насилие върху животни. За това съобщи инициаторът й Моника Мишева. Създаването на подписката е провокирано след като преди дни..

публикувано на 18.03.25 в 16:41

Финансистът Надя Недялкова: Финансовата грамотност започва още от семейството

Финансовата грамотност започва още от семейството, като момичетата получават първите си уроци от майките си, а момчетата от бащите си. Необходимо е обаче и финансовата грамотност да бъде застъпена и в училище. Това коментира за Радио Стара Загора по..

публикувано на 17.03.25 в 15:30
Йовка Янчева

Обучението по математика трябва да е с практическа насоченост

На 14 март отбелязваме  Денят на числото Пи и Международния празник на математиката. Всяка година Международният математически съюз избира различна тема, която да обогатява идеите за празника, да предизвиква креативността и да улеснява..

публикувано на 14.03.25 в 11:48
Красимира Катинчарова

Красимира Катинчарова: Срещите ми с избиратели започват още тази седмица

Влизането на партия „Величие“ в парламента не е обрат, а закономерен изход от това, което са се случи на 27 октомври. „Величие“ не е вкарана от никого в този парламент, нито влиза през задната врата, ние сме там по силата на волята на 100 000 души...

публикувано на 14.03.25 в 09:10

При първи индикации за проблеми трябва да се потърси логопед

На 6 март се отбелязва професионалния празник на логопедите. По този повод в страната за седми път през целият месец специалисти организират и безплатни консултации, информира логопеда от Казанлък Светлана Берова. Тя припомни, че е добре да се..

публикувано на 06.03.25 в 16:42