Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иновативен продукт води старозагорската компания към световни пазари

Старозагорското дружество има намерение да увеличи двойно капацитета на предприятието за рециклиране на гуми по механичен начин

С проект за регенерат на гумени вериги за агротехника старозагорската компания "Медина - Мед" се е прицелила в световните икономически пазари. Проектът се разработва от две години, разказа в интервю за икономическото предаване на Радио Стара Загора „ 60 минути повече – бизнес“ Ивелин Панчов, директор „Бизнес развитие“ в компанията. По думите му това е иновативно производство не само за България, но и за света.  По проекта дружеството вече е защитило два патента и има визията и стратегията да предлага производството извън границите на Европа, подчерта Ивелин Панчов.

Старозагорската компания е и съакционер в предприятие за рециклиране по механичен начин на излезли от употреба гуми. Капацитетът е до 20 000 тона годишно, но дружеството планира да го разшири,поне двойно.

От вносител до производител на гуми регенерат за тежкотоварни автомобили с марка „Remix

На българския пазар старозагорската дружество оперира в четири основни сегмента – гуми за лекотоварни, тежкотоварни и агроиндустрия. Разполага с 14 сервизни центрове, където се предлагат всички видове гуми и и съпътстващите към тях услуги. От 2015 година фирмата притежава ексклузивните права за внос на гуми от световноизвестната марка „Мишлен“.  „Надградихме това партньорство и разработихме концепция за изнесено производство извън пределите на Франция и Германия. Преминахме всички валидации на машини и на обучението и от септември, миналата година в Стара Загора се произвежда  една от марките гуми на световно известната френска компания. Продукцията е предназначена за пазарите в Гърция, Румъния, Сърбия и България. В базата в Стара Загора работят 64 души, като 22-ма от тях са специално обучени за този вид дейност“, разказа Панчов.

Общо 300 са служителите на старозагорската компания, която стартира дейност преди три десетилетия с четирима души персонал.

„ Гледаме на служителите си като най-големият капитал, това ни дава възможност и да сме конкурентни на пазара“, категоричен е Ивелин Панчов.

Да надградиш постигнатото

Едно от първите производства на  компанията е тъкмо регенератът на гуми. Казано на достъпен език, това е възстановяване на гумата, като се добавя нов материал и така се удължава животът й.

„ През 2020-та година внедрихме иновативно производство за регенерат на тежкотоварни гуми топла технология. То беше първото в България и на Балканите. Годишният капацитет на производство регенерат на тежкотоварни гуми  е близо 60 000 гуми. Към днешна дата  използваме половината от този капацитет.  Освен че е икономически изгодно, основната идея на регенерата, заради която услугата и продуктът залягат във всяка една стратегия на световноизвестните големи концерни е , че се използва остатъчният ресурс на „първия живот“ на гумата. Това дава възможност както за  оптимизация на разходите, така и за „зелен“ ефект. 

Притежаваме доклад от  немски институт , в който чрез независими тестове е доказано че използването на една гума регенерат спестява до 150 килограма СО2 емисии. Напрактика, ако ние на годишна база пускаме в оперативна експлоатация близо 30 000 тежкотоварни гуми само на територията на пазара, ние сме горди че спестяваме на годишна база близо 4500 тона СО2 емисии, само от този вид производство“, подчерта Ивелин Панчов.

Колко струва реализирането на една инвестиция в зелено 

Старозагорската компания е и съакционер в предприятие за рециклиране на тежкотоварни гуми. " Годишният капацитет е до 20 000 тона, единствено тук се извършва  рециклиране по механичен начин на излезли от употреба агроиндустриални гуми, които се използват в минната индустрия. Преди това тези гуми са били депонирани", разказа още Ивелин Панчов. Линията за рециклиране на излезлите от употреба гуми е разположена на площадка от 20 000 квадратни метра на територията на бившия завод „Агробиохим.“ Площта е необходима, за да се съхраняват гумите, които ще влязат на линията за рециклиране, а след това и да се съхраняват продуктите, които се получават от тях – текстил, гумен гранулат и  метал.

За да отговори на потребностите на пазара, "Медина -Мед" планира да увеличи поне с още 20 000 тона капацитетът за рециклиране.  "Проучваме  различни възможности за кандидатстване по оперативни програми или по Плана по Справедлив преход за регион Стара Загора. Това ще бъде втора производствена линия", уточни Панчов. А що се отнася до това колко струва една подобна зелена инвестиция – по думите на директора „ Бизнес развитие“ на компанията линията, която оглеждат е на цена от почти 3 милиона евро.

Кризата като възможност   

„Несигурната икономическа обстановка ни влияе пряко, защото оперираме на сегмент основно гуми за тежкотоварни автомобили. А международният сухопътен транспорт епряко отражение на онова, което се случва и е много бърз индикатор дадени сигнали какъв е трендът.  Кризата в индустриалното производство в Западна Европа неминуемо ще даде отражение в сектор сухопътен транспорт. Готвим се за това, но но същевременно виждаме и нови възможности за завладяване на пазари с наши продукти и иновативни решения.

По отношение на цената на енергията – тя не е един от основните разходни компоненти за нашата компания, но разглеждаме различни инструменти и се надявам компаниите, които са в този сегмент да имат възможността да предлагат сключването на дългосрочни договори за електроенергия. Запознах се с мярка в Италия – там компаниите имат възможност да сключат дългосрочни договори за електроенергия на твърда цена за период от четири години. Срещу това поемат ангажимент за инвестиции в зелена енергия. Считам, че една подобна мярка би имала чудесен ефект и в България. Ако говорим за този сектор, според мен е необходима дългосрочна визия за развитието му.  Показват го и сесиите на Световния икономически форум в Давос, добре е човек да ги изгледа, за да може да си направи преценка къде сме ние и къде  е развитият свят. Ние говорим за базова енергия, за достъпност, за цени, а развитият свят гледа вече към изкуствен интелект, много голяма е разликата. Ненапразно председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен прокламира така наречения „Компас за възобновяване на конкурентоспособността и осигуряване на устойчив просперитет за Европа“. Документът е хубаво нещо, но е добре да спрем само да говорим, трябват и действия“, казва Ивелин Панчов.

 Позволява ли производството на старозагорската компания внедряването на изкуствен интелект и в този смисъл ще замени ли той естественият – интервюто с Ивелин Панчов, директор Бизнес развитие на Медина мед можете да чуете в прикачения файл. 

По публикацията работи: Дарина Колева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Овладян е пожарът край село Дълбоки

" Пожарът край старозагорското село Дълбоки е овладян ", съобщи за Радио Стара Загора кметът Мариана Станчева. Пламъците са лумнали  в близост до з ападния край на селото, но не са застрашили хора или къщи.   На място тази вечер остава дежурен..

публикувано на 18.09.25 в 18:39

И утре промяна в обществения транспорт заради санитарна резитба на дървета

Община Стара Загора съобщава, че във връзка с извършването на санитарна резитба на дървета по  бул. „Славянски" в участъка от ул. „Х. Д. Асенов" до бул. „М. М. Кусев" на 19 септември 2025 г. за периода от 09.00 ч. до 16.30 ч. превозните средства,..

публикувано на 18.09.25 в 17:48
Мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора“

Екоинициативата „Красиви квартали" продължава в кв. „Самара 3" тази събота

На 20 септември (събота), от 10.00 часа, Община Стара Загора ще продължи своята екоинициатива „Красиви квартали", насочена към облагородяване на градската среда и ангажиране на гражданите с грижата за околното пространство.След акциите в кварталите „Три..

публикувано на 18.09.25 в 17:43

Международен семинар по млечно говедовъдство се провежда в Тракийския университет

При интерес и препълнена зала от предприемачи, производители, университетски преподаватели, студенти и докторанти в Тракийски университет – Стара Загора, бе открит международният семинар  „Млечно говедовъдство: Генетика и икономика. Опитът на САЩ",..

публикувано на 18.09.25 в 17:34

Старозагорското Ново село кани всички на традиционен събор

Тазгодишния събор в старозагорското Ново село ще се проведе на 21 септември 2025 г. (неделя) от 16.00 ч. на площада. Събитието е организирано от местното кметство, с подкрепата на Община Стара Загора.  Организаторите обещават много настроение, песни,..

публикувано на 18.09.25 в 17:26
Старозагорски минерални бани

Троен празник ще отбележат в курортното селище Старозагорски бани в Деня на независимостта

Храмов празник на „Свети Козма Зографски“ и Празник на Старозагорските бани ще се проведат по повод Деня на независимостта на 22 септември 2025 г. (понеделник). Събитието е организирано от кметството на Старозагорски бани, Църковно настоятелство, НЧ..

публикувано на 18.09.25 в 17:24

Сухи треви и храсти горят край село Дълбоки

Сухи треви и храсти горят край старозагорското село Дълбоки. На място са 4 противопожарни екипа и доброволци. Сигналът за пожара, който е възникнал около 14.30 часа, е подаден от кмета на селото Мариана Станчева. По думите й огънят е в близост до..

публикувано на 18.09.25 в 16:51

Паркираме безплатно в "Зелена зона" през предстоящите празничните дни

Безплатната възможност за паркиране в границите на „Зелена зона“ в Стара Загора ще бъде в сила отново през предстоящия празничен 3-дневен уикенд по случай Деня на независимостта на България 22-ри септември. Това е устойчива традиция за всеки официален..

публикувано на 18.09.25 в 16:12

Ограниченията ще доведат до увеличаване на нелегалното производство

Промяната в Закона за виното и спиртните напитки само ще увеличи нелегалното производство и няма да ограничи употребата на домашния алкохол, коментира в интервю за Радио Стара Загора Атанас Станев, собственик на казан за ракия. Публикуваният за..

публикувано на 18.09.25 в 15:48

Кампания за безплатна кастрация на домашни и безстопанствени животни се провежда в Сливен

Безплатна кастрация на домашни и безстопанствени кучета и котки се провежда от днес до 21 септември в Сливен,  съобщи Диана Димова, организатор на кампанията. Тя  уточни, че кастрацията ще се извършва по нов метод, който е минимално инвазивен и..

публикувано на 18.09.25 в 15:28