Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прокуратурата повдигна обвинение срещу бащата, нанесъл побой на дъщерите си

Снимка: Алами/Ройтерс

Районната прокуратура в Стара Загора повдигна обвинение и ще поиска постоянна мярка за неотклонение „задържане под стража“ за 37-годишния мъж, който нанесе побой на двете си малолетни дъщери. Както по-рано съобщихме, едното дете - на 14 години, е оставено под лекарско наблюдение в болница, а по-малкото – на 9 години, е настанено в защитено жилище.

Спрямо мъжа е повдигнато обвинение за нанасяне на телесна повреда, като деянието е извършено в условията на домашно насилие, съобщи районният прокурор на Стара Загора Таня Димитрова. Тя уточни, че бащата е нанесъл побой на децата след употреба на алкохол.

14-годишното момиче е настанено в Клиниката по неврохирургия на Университетската болница в Стара Загора с контузия на главата, без опасност за живота. Другото дете, което е на 9 години, е настанено в защитено жилище и се изяснява дали спрямо нея е проявено физическо насилие.

Установява се и местонахождението на майката на децата, която живее отделно.

За случая е сигнализиран отдел „Закрила на детето“ в гр.Стара Загора. Първоначалните действия по разследването са извършени и е назначена медицинска експертиза, която да даде заключение за вида и характера на телесните увреждания на пострадалите деца.

Обвиняемият е задържан за срок до 72 часа с постановление на наблюдаващия прокурор. Предстои Районна прокуратура – Стара Загора да внесе в съда искане спрямо него за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.

През 2024 г. Районна прокуратура – Стара Загора е ръководила разследвания по 237 досъдебни производства за престъпления, извършени в условията на домашно насилие, а през 2023 г. те са били 138. В 40 от случаите през 2024 г. се касае за упражнено насилие над възходящи или низходящи роднини - родители или деца, допълват от прокуратурата.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

След трагедията в Кочани - извънредни проверки на пожарната у нас

Пожарната започва допълнителни проверки у нас на близо 260 обекта в цялата страна, основно дискотеки. Ше се следи за спазване на изискванията за евакуация и противопожарен контрол.  Това съобщи директорът на пожарната главен комисар Александър Джартов.

публикувано на 17.03.25 в 15:55

Старши комисар Стоян Колев: При пожар в заведение първо извеждаме посетителите

Регионална служба по пожарна безопасност и защита на населението – Стара Загора извършва няколко пъти в годината превантивни проверки на всички заведения за масово събиране на хора като дискотеки и нощни клубове. Това съобщи за Радио Стара Загора..

публикувано на 17.03.25 в 15:53
БНР АРХИВ

Задържаха 28-годишен за притежание на наркотични вещества

28-годишен мъж от ямболското село Безмер е арестуван от димитровградски полицаи, съобщи кореспондентът ни Христо Христов.  От Областната дирекция на МВР в Хасково информират, че арестът е извършен в димитровградското село Странско, където мъжът приготвял..

публикувано на 17.03.25 в 15:38

Кметът на Казанлък изказа съболезнования за трагедията в Кочани

Кметът на община Казанлък Галина Стоянова изрази съболезнования за огромната трагедия в гр. Кочани. Двата града са побратимени от 1995 г. и си сътрудничат в различни области – култура, образование, спорт, младежки дейности, бизнес. Във фейсбук страницата..

публикувано на 17.03.25 в 14:59

С грижа за бъдещето

"Лидл България" продължава да развива своя пилотен проект за обратно приемане на PET бутилки и кенове, за да бъде още по-удобен за потребителите. От март компанията обнови 9 от вече поставените автомати с двойни. Така във всички 26 магазина на..

обновено на 17.03.25 в 14:48

Строителят на съвременна България генерал Делчев

Днес се навършват 105 години от рождението на един забележителен човек, оставил трайна диря и ярки спомени в най-новата история на Стара Загора. Бил толкова покоряващ като личност и пленяващ с добротата  и щедростта си да дарява от знанията, опита и..

публикувано на 17.03.25 в 14:40

Стара Загора отбелязва Деня на Тракия

На 26 март 2025 г. от 16.30 ч. пред паметника „Одринска епопея" в парк „Тракия"  с тържествен общоградски ритуал и поднасяне на венци и цветя ще отбележим Деня на Тракия. На тази дата преди 112 г. се извършва един от най-великите военни подвизи в..

публикувано на 17.03.25 в 14:12

Що е то "Утринна история" или как се възпитават деца още от детската ясла

Пилотна практика на Министерството на образованието, насочена към децата от яслените групи се изпълнява отскоро в Сливен.   Детска градина "Елица" в Града на стоте воеводи е домакин на "Утринна история" – дейностен психолого-педагогически модел, чрез..

публикувано на 17.03.25 в 14:05

Граждански организации с отворено писмо за адекватни и ефективни мерки за защита на животните

Стотици организации се подписаха под отворено писмо във връзка с нарастващите случаи на насилие върху животни, след като преди дни бяха задържани мъж и жена. То е адресирано д о п резидента на Република България, м инистър-председателя, М..

публикувано на 17.03.25 в 14:05

Трима пострадали пешеходци само за ден

Три пътни произшествия с пострадали пешеходци са регистрирани в региона само ден, става ясно от информацията в бюлетина на ОДМВР - Стара Загора. На 16.03.2025г., около 10:00 ч., в с. Горно Сахране, общ. Павел баня на ул."Васил Левски" е настъпило..

публикувано на 17.03.25 в 13:07