Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 31-ви път в Казанлък ще се проведат Чудомировите празници

Борис Кърчев, предс. на Фондация "Чудомир" и Добрина Матова, дир. на ЛХМ "Чудомир"
Снимка: Радио Стара Загора

Започна подготовката за провеждане на 31-ото издание на Чудомировите празници в Казанлък, които по традиция се провеждат от 25-и март до 1-ви април. И тази година организаторите са подготвили изпълнена с много събития програма, посветени на живота и творчеството на Димитър Чорбаджийски – Чудомир.

Началото на Чудомировите празници ще бъде дадено на 25-ти март – рождената дата на  известния писател-хуморист, художник, краевед и общественик. По традиция официалното откриване ще е в едноименния Литературно-художествен музей, където ще се проведе творческо ателие „Стенопис“. Ученици от Художественото училище „Дечко Узунов“ в Казанлък ще изрисуват стена с герои на Чудомир.

  

Първият ден от празниците включва още откриване на изложбата "Жена" - картини на Чудомир с женски образи, представяне на книгата „Мистър Сенко. Един живот на фокус“ на Михаил Вешим, театрална постановка „Весели разкази, одумки и драсканици от Чудомир“ на общински театър „Невена Коканова“, Дупница и връчване на 56-ата награда “Чудомир” за къс хумористичен разказ на Фондация "Чудомир" и в. "Стършел".

През осемте дни от календара на 31-вите Чудомирови празници организаторите са подготвили 7 премиери на книги, 5 концерта, 4 театрални постановки, 3 изложби, 7 събития за деца, творчески ателиета, конкурси и др За 10-и път Казанлък ще бъде домакин на научна конференция, която тази година ще премине под надслов  „ Дните може да изглеждат дълги, но годините са кратки“ с ръководител ас. Д-р Росица Чернокожева
Съорганизатори на конференцията са ИМ „Искра“ и НПМ „Шипка-Бузлуджа“.


Закриването на  празниците ще бъде на 1-ви април с представяне на книгата „Снимка за спомен“ на Лилия Димитрова, връчване на 22-ата награда „Комедийният хит на сезона“ и концерт на Студентски ансамбъл "Зорница", обобщи Добрина Матова, директор на музея. 

Цялата програма на "Чудомирови празници 2025" може да видите в сайта на Община Казанлък.  

Приблизително около 62 хил. лв е годишният бюджет за организацията и провеждането на празниците, отчете председателят на Фондация „Чудомир“ Борис Кърчев. От тях 20 хил. лв. се осигуряват от Община Казанлък, 37 хил. лв. са собствените проходи основно от продажби на книги и билети за театралните постановки и 5 хил лв. са от дарения.     

 Чудомировите празници са част от културния календар на Казанлък. Те се организират от Литературно-художествения музей, Фондация „Чудомир“ и Община Казанлък.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Хористи казват „Благодаря“ на своите диригенти в Музея на религиите

Тази вечер от 18 часа в Музея на религиите в Стара Загора хористите от Смесения хор "Родина" и Дамски хор "Da capo"  ще кажат благодаря на своите диригенти – Емил Минев – на смесен хор "Родина" и дългогодишния ръководител на Представителния хор към..

обновено на 29.10.25 в 17:36

Ще реставрират иконите в църквата "Рождество Богородично" в Павел баня

Община Павел баня е отпуснала 10 000 лв. за реставрацията на иконите на храма „Рожедство Богородично“. Църквата е с над 100 годишна история. „Търсейки повече информация за църквата, открихме, че първото богослужение  на 6.12.1879 г. е отслужил отец..

публикувано на 29.10.25 в 17:29

Ден на отворените врати в работилничка „Бисквитките“ в Казанлък

Работилничка „Бисквитките“ е малко социално предприятие в подкрепа на деца и младежи със специални потребности, което отваря широко врати за всички, които обичат сладките моменти и добрите каузи. Събитието ще се състои на 30 октомври, четвъртък, от 12:00..

обновено на 29.10.25 в 17:18

В Сливен започва поетапно подрязване на короните на дърветата по основни булеварди

В Сливен започва поетапно подрязване на короните на дърветата по основни булеварди. Дейността е част от програмата за подобряване на уличното осветление и е свързана с реконструкцията на системата за външно изкуствено осветление на 11 булеварда в града...

публикувано на 29.10.25 в 17:06

Документален филм за създаването на анимационната работилница на кинофестивала "Златната липа" бе представен в РБ "Захарий Княжески"

Документален филм за създаването на Анимационната работилница за деца в неравностойно положение, която бе част от съпътстващата програма на кинофестивала за ново европейско кино „Златната липа“, бе представен в залата на Регионална библиотека..

публикувано на 29.10.25 в 16:40

Ученици от Сливен участваха в обучение по киберсигурност

Ученици от Сливен участваха в обучение по киберсигурност, организирано от Академията CYBER 360. Лекторът – Явор Колев, бивш ръководител на отдел „Киберпрестъпност" в ГДБОП – предупреди за опасностите, които дебнат младите хора в интернет.  Как да..

публикувано на 29.10.25 в 16:24

Хората в харманлийското село Славяново не знаят, че има антракс при тях

В харманлийското село Славяново хората днес не знаеха, че има потвърдени резултати на болестта антракс в една от фермите. Паника сред тях няма, но не са малко хората, които се притесняват, защото знаят, че заразата е опасна и за хората. Някои от тях дори..

обновено на 29.10.25 в 15:55

Водоснабдяване и електрозахранване на населените места в общината обсъдиха на среща кметове и кметски наместници

Проблемите с водоснабдяването на населените места в община Стара Загора и готовността на електроразпределителното дружество за реакция при аварии и предстоящия зимен сезон – това бяха основните теми, разисквани на традиционния месечен ден на кметовете..

публикувано на 29.10.25 в 15:03

Катастрофа затвори път I-5 към АМ "Тракия", има пострадали (обновена)

Около 13:20 ч. на път I-5, км.240, надлеза над АМ "Тракия " е възникнало пътнотранспортно произшествие, съобщават от ОД МВР Стара Загора.  По първоначална информация, същото е между лек автомобил и микробус.  Пострадали са двамата..

публикувано на 29.10.25 в 14:40

За 5-ти път „Будители по булеварда“ в Димитровград

В Димитровград продължава инициативата за повдигане на българския дух с „Будители по булеварда“. Общо 19 пана с изобразени на тях видни просветители са разположени върху колоните по централната градска алея на бул. „България“ по повод 1 ноември – Деня на..

публикувано на 29.10.25 в 14:14