Едва ли има българин, чието сърце да не трепва, щом чуе името Васил Левски! Име, което е символ на безсмъртие, а личността на Левски е най-святата за нас, превърната от всенародната почит и любов в икона, в светец. За нас, като българи, като народ, винаги е било важно да знаем, да търсим, да има и да се доказват нови факти от живота и делото на най-светлата личност в нашата история, която сме издигнали най-високо в пантеона на героите ни, загинали за Отечеството ни, за свободна България.
С бъдещия историк Георги Радулов ще разгърнем един стар вестник отпреди 84 години за да потърсим отговор на въпросите : „Кой е бил вторият човек с името Васил Кунчев? И каква е роднинската му връзка с Васил Иванов Кунчев - Апостола на свободата?“. Отговорът идва от спомените на Васил Кунчев, братовчед на Дякона, публикувани във в-к „Литературен глас“, бр. 519 от 11.06.1941 г.
На спомените на родственика – съименник на Дякона, Георги Радулов попада някак случайно, и не съвсем. Случайно – защото при разглеждане на колекцията на колекционер на старини погледът му случайно попада на заглавието „Един братовчед на Левски разказва“ от един пожълтял вестник от 40-те години на ХХ в. Не случайно, защото Георги Радулов се интересува, търси, издирва и събира много документи, писма, снимки, вестници, посещава църкви и манастири, стари къщи, свързани с хайдутите Ангел войвода и Хаджи Димитър, хайдушкото движение и героите от национално-освободителното ни движение.
Майката на втория Васил Кунчев – София Бояджиева е женена за първи братовчед на Левски. Статията от в. „Литературен глас“ започва с разказа на Васил Кунчев за първата му и единствена среща с Дякона. Бил 7-годишен, когато на 1.02.1872 г. на семейното лозе, където отишли за ритуала по зарязването за Трифон Зарезан, малчуганът се скрил зад баба си, когато видял да идва „страшен турчин , облечен в зелени чохени дрехи, богато украсени в гайтани“. Бабата го успокоила като му рекла “Спокойно, не виждаш ли това е наш Васил“, а гостът му дал шекерче…
Любопитен спомен от битието на младия Васил Левски разказва родственикът му, в който го виждаме като обикновен човек. Младият Васил Иванов Кунчев бил пратен от семейството си да поиска ръката на София Бояджиева през 1864 г. Родителите й не се съгласили, а предложили да сгодят сестра й Евгения, която била послушница в Калоферския женски метох.
През 1867 г. умното и будно момиче Евгения било изпратено от заможни българи и Пловдивската митрополия да се образова в Белград. Там за нея се грижи семейството на Любен и Наталия Каравелови. В техния дом по това време, за да се издържа помага в домакинството и младият Левски, който е сред участниците във Втората българска легия.
„ Между двамата се ражда симпатия. Близостта помежду им е причина Евгения да пише някои от писмата на Апостола. И изниква въпросът: възможно ли е онези редове в тефтерчето му, които се различават от неговия почерк, да са писани от Евгения? Но тук трябва да се произнесат историците и специалистите графолози“, казва Георги Радулов, който не спира да търси отговорите на всеки свой въпрос. /За него всяка хипотеза, е изказана гласно, след като сравнява и потвърждава информацията за събитията и личностите до които се докосва в старите документи, снимки, книги и вестници, които намира или купува..../
Накрая родственикът на Дякона заявил твърдо пред журналиста, записал спомените му, че са му разказани от майка му София Бояджиева, която не би ги повторила пред трети лица. А авторът на статията „Един братовчед на Левски разказва“ завършва с думите „…тъй, че бъдещето ще има да открие още една неоткрита страна от живота на Апостола, което може би ще осветли и някои събития. Тя ще ни покаже оная чиста и велика любов, която е присъща само на велики люде…“
Георги Радулов признава, че все още има да проучва статията, да си изяснява някои въпроси, които тя поражда и обещава, че ще я предостави на историците, които пишат за Левски, да направят и те своите проучвания и ще я популяризира.
Храната в училище е тема, която вълнува всички родители, най-вече тези, за които здравословният хранителен режим е приоритет. Училищните лафки предлагат пакетирани стоки с обилно количество консерванти и рафинирана захар, бърза храна и празни..
Старозагорската улица "Димчо Стаев" се е превърнала в улицата на дините , показа репортерската ни проверка. През около 700 метра по протежението на улицата, след "Симеон Велики", почитателите на вкусния плод могат да избират от поне три хармана с..
Юни, юли и август са месеците, през които се регистрират най-много пожари в автомобили, сочи статистиката Пожарите в автомобили могат да възникнат по различни причини като късо съединение, неизправности в двигателя или топлина от прегряване...
НЧ „Отец Паисий 1906“, кметството на село Ракитница и Община Стара Загора канят на осми Празник на плодородието. На пъстрата програма ще се насладят всички посетители на 26 юли 2025 г. (събота). Празникът ще започне от 17.00 ч. в парка до чешмата на..
Инициативата „Безплатни градски турове" ще зарадва отново жителите и гостите на града на 2 и 3 август (събота и неделя), от 10.00 ч., с две от най-любимите теми на старозагорци – „Знатните фамилии на Стара Загора и техните къщи" и „Поетична разходка..
Старозагорката Илияна Семерджиева е посланик на Европейския климатичен пакт. Тя участва в различни дейности и създава активности, които да насочат вниманието на хората към климатичните промени и екоинициативи. В същността на Европейския..
Със "Златен трофей" и почетна грамота за участие се завърнаха децата от ДЮТС "Боляровче" от VI-тия музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“, провел се на 18 юли 2025 г. в гр. Приморско. Момичетата и момчетата от състава имаха честта да открият..
Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..
През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност. И това лято той се радва на подкрепата на хората. Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..
Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net