Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой е вторият Васил Кунчев и каква е връзката му с Левски?

2
Снимка: Георги Радулов

  Едва ли има българин, чието сърце да не трепва, щом чуе името Васил Левски!  Име, което е символ на безсмъртие, а  личността на Левски е най-святата за нас, превърната от всенародната почит и любов в икона, в светец.  За нас, като българи, като народ, винаги е било важно да знаем, да търсим, да има и да се доказват нови факти от живота и делото на най-светлата личност в нашата история, която сме издигнали най-високо в пантеона на героите ни, загинали за Отечеството ни, за свободна България.

 С бъдещия историк Георги Радулов ще разгърнем един стар вестник отпреди  84 години за да потърсим отговор на въпросите : „Кой е бил вторият човек с името Васил Кунчев? И  каква е роднинската му връзка с Васил Иванов Кунчев - Апостола на свободата?“. Отговорът идва от спомените на Васил Кунчев, братовчед на Дякона, публикувани във в-к „Литературен глас“, бр. 519 от 11.06.1941 г.

  На спомените на родственика – съименник на Дякона, Георги Радулов попада някак случайно, и не съвсем. Случайно – защото при разглеждане на колекцията на колекционер на старини погледът му случайно попада на заглавието „Един братовчед на Левски разказва“ от един пожълтял вестник от 40-те години на ХХ в. Не случайно, защото Георги Радулов се интересува, търси, издирва и събира много документи, писма, снимки, вестници, посещава църкви и манастири, стари къщи, свързани с хайдутите Ангел войвода и Хаджи Димитър, хайдушкото движение и героите от национално-освободителното ни движение.

  Майката на втория Васил Кунчев – София Бояджиева е женена за първи братовчед на Левски. Статията от в. „Литературен глас“ започва с разказа на Васил Кунчев за първата му и единствена среща с Дякона. Бил 7-годишен, когато на 1.02.1872 г. на семейното лозе, където отишли за ритуала по зарязването за Трифон Зарезан, малчуганът се скрил зад баба си, когато видял да идва „страшен турчин , облечен в зелени чохени дрехи, богато украсени в гайтани“. Бабата го успокоила като му рекла “Спокойно, не виждаш ли това е наш Васил“, а гостът му дал шекерче…

  Любопитен спомен от битието на  младия Васил Левски разказва родственикът му, в който го виждаме като обикновен човек. Младият Васил Иванов Кунчев бил пратен от семейството си да поиска ръката на София Бояджиева през 1864 г. Родителите й не се съгласили, а предложили да сгодят сестра й Евгения, която била послушница в Калоферския женски метох.

  През 1867 г. умното и будно момиче Евгения било изпратено от заможни българи и Пловдивската митрополия да се образова в Белград. Там за нея се грижи семейството на Любен и Наталия Каравелови. В техния дом по това време, за да се издържа помага в домакинството и младият Левски, който е сред участниците във Втората българска легия.

„ Между двамата се ражда симпатия. Близостта помежду им е причина Евгения да пише някои от писмата на Апостола. И изниква въпросът: възможно ли е онези редове в тефтерчето му, които се различават от неговия почерк, да са писани от Евгения? Но тук трябва да се произнесат историците и специалистите графолози“, казва Георги Радулов, който не спира да търси отговорите на всеки свой въпрос. /За него всяка хипотеза, е изказана гласно, след като  сравнява и  потвърждава информацията за събитията и личностите до които се докосва в старите документи, снимки, книги и вестници, които намира или купува..../

  Накрая родственикът на Дякона заявил твърдо пред журналиста, записал спомените му, че са му разказани от майка му София Бояджиева, която не би ги повторила пред трети лица. А авторът на статията „Един братовчед на Левски разказва“ завършва  с думите „…тъй, че бъдещето ще има да открие още една неоткрита страна от живота на Апостола, което може би ще осветли и някои събития. Тя ще ни покаже оная чиста и велика любов, която е присъща само на велики люде…“

  Георги Радулов признава, че все още има да проучва статията, да си изяснява някои въпроси, които тя поражда и обещава, че ще я предостави на историците, които  пишат за Левски, да направят и те своите проучвания и ще я популяризира.

   





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Първата Царица Роза е била избрана преди 65 г. като Казанлъшка роза

  Знаете ли коя е първата царица Роза на Казанлък и кога е била избрана? Отговорът на този въпрос дават журналистическите търсения на Антония Драганова от казанлъшките медии, започнали през 1998 г.  Работила за едно от регионалните издания на голям..

публикувано на 16.05.25 в 18:44

Енергия в две посоки: Поли Гънчева и Пеньо Иванов – среща на движение и съзерцание

В новия епизод на "60 минути повече лайфстайл" ви срещаме с два свята, които сякаш се противопоставят, но всъщност се допълват – зумба инструкторът и събитиен двигател Поли Гънчева и бижутер-философът шеф Пеньо Иванов. Тя е вихър. Той – дъх. Заедно..

публикувано на 16.05.25 в 13:38

„Само спомен“ e новата песен на Вяра Панталеева, с която казва: Стига Вече!

Новата песен на Вяра Панталеева "Само спомен" е смел и откровен призив за промяна в нещата, които я заобикалят. През годините Вяра е имала песни в различни жанрове - напоследък се беше отдала най-вече на своя винтидж проект с джази суинги..

публикувано на 16.05.25 в 13:08

Предлагат виното на Чудомир и сладкото на Мара Чорбаджийска в Нощта на музеите в Казанлък

Литературно-художественият музей „Чудомир“ в Казанлък и тази година се включва в инициативата „Европейска нощ на музеите“. Входът за музея ще бъде свободен до полунощ на 17 май, а екипът е подготвил разнообразна програма за посетителите,  съобщи..

публикувано на 16.05.25 в 11:37

Международен ден на хумуса - какви са ползите от популярното в Близкия изток ястие?

13 май е обявен за Международен ден на хумуса. Той се отбелязва от 2012г..  На този ден хората се насърчават да слагат на трапезата си хумус, да организират или участват в събития, които популяризират богатата на полезни вещества храна, чиято основна..

публикувано на 13.05.25 в 08:29
Радослав Балкански-кмет на Млада Загора и Деница Димитрова-председател на МОС

Младите хора на Стара Загора - визионери на бъдещето

Кметът на Млада Загора Радослав Балкански и председателят на Младежкия общински съвет Деница Димитрова, в студиото на предаването "Моята неделя", разказаха, че идеята за организиране "Фестивал на иновациите" подготвят от началото на мандата си. Пилотното..

публикувано на 11.05.25 в 17:08

Снежана Маринова – за книгите с любов и 35 години професионален опит

Снежана Маринова е библиотекар, краевед - изследовател, колекционер, автор на научни и популярни статии и книги, бивш директор на Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ и с 35 години професионален опит в библиотечната дейност. Основните ѝ интереси..

публикувано на 11.05.25 в 16:15

Старозагорката Лора Рашева ще представи България на Световното по аджилити

Старозагорката Лора Рашева ще представи България на Световното първенство по аджилити за деца. Състезанието ще се проведе от 10 до 13 юли в Португалия. Треньор е Марина Бешовишка. Лора е ученичка в езиковата гимназия „Ромен Ролан“ в Стара Загора..

публикувано на 09.05.25 в 17:26

До Амазонската джунгла със старозагореца Асен Калчев

Асен Калчев е от Стара Загора, запален пътешественик, част от интересните дестинации, които е посетил е Етиопия и племената там, за които разказва преди време в ефира на Радио Стара Загора. Асен постоянно си поставя нови предизвикателства, а преди..

публикувано на 09.05.25 в 14:39

За първи път Фестивал на иновациите в Стара Загора

Днес се провежда първото издание на „Фестивала на иновациите“. Форумът, организиран от Младежки общински съвет със съдействието на Община Стара Загора, е  посветен на младежкото творчество, предприемачески дух и сътрудничество между образованието,..

публикувано на 08.05.25 в 16:43