Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обявиха защитените училища в страната

Снимка: Министерство на образованието и науката

270 са защитените образователни институции в страната за учебната 2024/2025 г. Постановлението на Министерски съвет обхваща детски градини и училища в 26 области. В тях образователната мрежа е оптимизирана, а затваряне би ограничило правото на достъп до образование. Част от критериите за кандидатстване са необходимостта от пътуване с цел обучение и гъстотата на населението. 

В област Стара Загора попадат СУ "Христо Ботев" в Опан и детската градина там, както и СУ "Христо Ботев" в Братя Даскалови. Златина Инджова- директор на училището в Опан обясни, че всяка година до ноември се подава заявление до кмета на съответната община. Общинският съвет го гласува и всички необходими документи се представят в МОН, където се одобряват. Ангажимент на общината е да осигурят транспорт на пътуващите ученици. Такива има от селата Бащино, Васил Левски, Столетово. 

Кметът на община Опан Генчо Колев коментира темата с думите, че когато става въпрос за образование, парите не са важни. "Пари за детската градина и училището винаги има. Няма значение дали има държавен бюджет, или не".

Златина Инджова обясни, че това дофинансиране е важно за образователните институции, защото по този начин децата могат да учат, да се развиват и да показват високи резултати на местно и национално ниво. Пример за високите резултати са второ място в национален конкурс, организиран от Национален дворец на децата. Миналата седмица печелят поощрителна награда от друг. 

От РУО Стара Загора информираха, че не са постъпвали други заявления за кандидатстване за защитено училище или детска градина в областта.

Подробности за защитените училища чуйте в прикачения звуков файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Старозагорци протестираха за по-тежки наказани за педофили и насилници над деца

По-строги присъди за педофили и насилници над деца поискаха протестиращи пред Съдебната палата в Стара Загора. Те се включиха в националната кампания, организирана в няколко града в страната.  Създаване на публичен регистър на осъдените за..

публикувано на 02.04.25 в 20:01

Спрелият ремонт на пътя Гълъбово - Мъдрец вдига нов безсрочен протест

Поради спрелия ремонт на държавния път III – 5504 от гр. (Гълъбово за с. Мъдрец), хората от Гълъбово и селата Обручище, Искрица, Медникарово и Мъдрец поискаха нови действия от Инициативния комитет "Обручище завинаги". Затова председателят на комитета д-р..

обновено на 02.04.25 в 17:03

Третото изложение за агромоделизъм ще се проведе в Стара Загора

Стара Загора ще бъде домакин на национално изложение за агромоделизъм. Третото му издание ще се проведе на 5 и 6 април, разказа  аграрният инженер и механик на селскостопанска техника Тенко Пътев. Старозагорецът е и организатор на изложението за..

публикувано на 02.04.25 в 16:36

Седмицата на гората в Стара Загора започва с най-малките

  Тази година Седмицата на гората ще протече под мотото „Век от вечността в опазване, създаване и грижа“. По традиция преди Седмицата на гората, на която  е посветена първата седмица на месец април, се провежда Изложението „Лов и риболов“ в..

публикувано на 02.04.25 в 16:28

Мъж на 30 години е загинал при катастрофа в Николаево

Мъж на 30 години е загинал при катастрофа в Николаево. Това обявиха от ОД на МВР в Стара Загора. Инцидентът е настъпил вчера, не са участвали други превозни средства.  Пътнотранспортното произшествие е станало на ул. "Г. Бенковски" в Николаево. Според..

публикувано на 02.04.25 в 15:21

Протест срещу педофилията и насилието над деца в Стара Загора

Протест под надслов "Не на насилието над деца и педофилията!" ще се проведе в Стара Загора, от 18.30 часа днес, пред Съдебната палата, съобщи Милка Колдамова от организаторите. Повод за общественото недоволство са два случая от последните дни -..

обновено на 02.04.25 в 15:01

Дават началото на ХХ издание на Маратона на четенето

20-ият Маратон на четенето „Четяща Стара Загора“ започва от днес. Той ще бъде открит тази вечер в 18.00 часа в зала „Лубор Байер“ с представяне на най-новата книга на Живка Барова „Намигване“.  Литературният фестивал се организира от Библиотека..

публикувано на 02.04.25 в 12:53
Община Казанлък

Близо 26 млн.лв. за ремонти на пътища и ВиК са предвидени в бюджета на община Казанлък

Община Казанлък обяви рамката на бюджета си за 2025 г., възлизаща на 137 735 951 лева. Проектобюджетът е съобразен с националните финансови регулации, решенията на Министерски съвет и анализа на предходните години. Основен акцент е поставен върху..

публикувано на 02.04.25 в 12:51

Да засадиш едно дърво не е достатъчно

Любомир Ангелов е от Стара Загора, завършил "Социални дейности" в Тракийския университет. Обича народната мъдрост, според която „Всеки човек в живота си трябва да построи къща, да отгледа дете и да засади поне едно дърво.“ Само че последната част от..

публикувано на 02.04.25 в 13:05

Аксел Заимов-последният доброволец, който все още издирва Николай от Конаре

Аксел Заимов е един от последните доброволци, който продължава търсенето на изчезналия Николай от гурковското село Конаре. Той извършва това с помощта на дрон, разширявайки постепенно периметъра в обследване на най-лесните и предвидими маршрути, по..

публикувано на 02.04.25 в 11:51