Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Казанлък привличат и децата в родолюбиви инициативи за Трети март

Снимка: Кристина Русева

Днес в община Казанлък бяха наградени отличените участници и бе открита изложба с кукерски маски, изработени от деца от цялата страна, участвали в Първия национален конкурс за изработване на кукерска маска " Сирни заговезни 2025 г.". "В конкурса се включиха деца от 6 до 15 години от цялата страна, получихме над 800 мааски. Децата се състезаваха за най-добра традиционна кукерска маска, за най-голяма и най-малка маска. Бяха връчени първа, втора и трета награда в отделните категории в трите възрастови групи. Бяха присъдени  награда на кмета на община Казанлък, на кмета на с. Овощник и специална награда за автентичност. Радваме се, че още първото издание на конкурса, който е по идея на директора на ОУ "Д-р Петър Берон" в село Овощник, предизвика такъв голям интерес и толкова много участници от страната", каза за Радио Стара Загора заместник-кмета на община Казанлък Сребра Касева. Изучавайки и спазвайки традициите в обредната символика на кукерските маски, децата са използвали безопасни за околната среда материали. Много важен е фактът, че всяко дете изучава и разбира посланието на маските като част от самобитните ни традиции и обреди. Развива се и детската фантазия и творческо мислене в опита да се изучи, запази и предаде традицията от поколение на поколение", убедени са организаторите на конкурса.  

    Другата инициатива, посветена на Националния празник на България -  Трети март в Казанлък, е кампанията  „Обич към Родината“. Над 120 деца на възраст от 2 до 7 години се включиха в патриотичната инициатива с патриотична песен или стихотворение. „Всеки клип  се качва на фейсбукстраницата на Общината. Идеята на кмета госпожа Галина Стоянова,  се прие много добре от нашите съграждани още миналата година. Тази година има още по-широка популярност и това личи по многото харесвания и споделяния на клипчетата с децата. Целта не е да се състезават децата, а да се създава у тях любов и обич към България, да познават корените си и да се гордеят с историята ни от малки. За всички участници ще има награда от страна на Общината, както направихме това при първата инициатива „Обич към Родината“ с детско представление,  за да благодарим на всички участници“, каза  още  Сребра Касева, заместник-кмет на община Казанлък.

 Усилията за патриотичното възпитание  на най-малките Общината намира подкрепа от скоро и в лицето на местни патриотични органицзации като "местния клуб "Традиция", които влизат в детските градини и в началните класове на всички училища с облекло и въоръжение на бълагрските хайдути, опълченци и войници, за да придобият децата от нагледния образ и разказите на участниците в клубовете представа за героичните ни предци и подвиците им и за да се запали родолюбовата искра към миналото и страната ни, допълни заместник-кмета. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стара Загора отново търси своите млади математици

Стара Загора за четвърта поредна година ще се превърне в сцена за млади математически таланти. Фондация „Математика без граници“ и Фондация „Миню Балкански“ отново обединяват усилия в инициативата „Стара Загора търси математически таланти“ –..

обновено на 16.11.25 в 16:10

Полицията разследва отвличането на 21-годишна жена от Симеоновград

Полицията разследва отвличането на 21-годишна жена от Симеоновград от централна улица в Свиленград. Случаят е от вчера, а като основен заподозрян е арестуван мъж от Свиленград, с прякор Шрек. Заедно с него в ареста като съпричастни към случая са още..

публикувано на 14.11.25 в 18:56

Задържаха Шрек за отвличане на 21-годишна жена в Свиленград

Полицията разследва отвличането на 21-годишна жена от Симеоновград от централна улица в Свиленград. Случаят е от вчера, а като основен заподозрян е арестуван мъж от Свиленград, с прякор Шрек. Заедно с него в ареста като съпричастни към случая са още..

обновено на 14.11.25 в 18:35

Български младежки воден парламент обсъжда в Стара Загора идеи за опазване на водите и устойчиво развитие

Стара Загора е домакин на ХIV-та Парламентарна сесия на Българския младежки воден парламент , която се откри този следобед в Гимназия за преподаване на чужди езици (ГПЧЕ) ,,Ромен Ролан“ . Форумът ще се проведе до 16 ноември. Неговото мото е ,,Капка..

публикувано на 14.11.25 в 17:06
ПГСАГ “Лубор Байер”, Стара Загора

Ученици от Стара Загора се събират, за да „проектират“ града на бъдещето

Клуб „Дебати“ и клуб „Философско ателие“ към Център за подкрепа за личностно развитие – Стара Загора, в партньорство с ПГСАГ „Лубор Байер“, организират философска работилница с дискусия на тема „Човек и пространство. Как си представям града на..

публикувано на 14.11.25 в 16:30

Община Стара Загора обяви обществена поръчка за ремонта на Художествената галерия

Вчера бе стартирана процедурата по избор на изпълнител за ремонта на Художествената галерия - бившите Хали на Стара Загора, съобщи зам.-кметът с ресор „Устройство на територията, строителство и безопасност на движението“ арх. Мартин Паскалев...

публикувано на 14.11.25 в 16:20

Избират изпълнител за ремонта на Художествената галерия

Започнала е процедурата по избор на изпълнител за ремонта на Художествената галерия - бившите Хали на Стара Загора, съобщи зам.-кметът с ресор „Устройство на територията, строителство и безопасност на движението“ арх. Мартин Паскалев, цитиран от..

публикувано на 14.11.25 в 16:10

Иван Хиновски: Особеният управител ще се изправи пред сериозни предизвикателства в управлението на „Нефтохим“

По всяка вероятност България ще получи дерогация от американската страна за санкциите срещу „Лукойл“. Тази прогноза за Радио Стара Загора направи енергийният експерт Иван Хиновски от „Българския енергиен и минен форум“. По думите му драстичен скок в..

публикувано на 14.11.25 в 16:01

Нова авария на магистралния водопровод към Хасково

Екипи на ВиК работят по отстраняването на авария на магистрален водопровод от помпена станция "Ябълково" към Хасково, съобщават от водното дружество. Аварията е от Караман тепе към Трети подем.  Възможно е с нарушено водоподаване да са кварталите..

публикувано на 14.11.25 в 15:40

90 абсолвенти на Медицинския колеж получиха своите дипломи

На тържествена церемония в Културен център Стара Загора 90 абсолвенти на Медицинския колеж към Тракийския университет в Стара Загора положиха медицинска клетва и получиха своите дипломи. Те са завършили успешно тригодишното обучение в специалностите..

публикувано на 14.11.25 в 15:19