Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

60 минути повече здраве:

Нарколепсията - нарушената способност на мозъка да регулира цикъла сън-будност


Човек прекарва около ⅓ от живота си в сън, за да може тялото и ума да функционират правилно. Това се равнява на приблизително 25 години;

Доказано е научно, че без храна човекът и животните могат да издържи много повече време, но не и без сън;

На 14 март е Световният ден на съня тази година. Самият месец март – първият пролетен месец – е посветен на ролята, която сънят играе за нашето здраве, благополучие и нормално всекидневно функциониране. От 2002 г. насам това е Денят за информиране за здравето на съня, болестите и нарушенията на съня.

Тази година Световният ден на съня ще се проведе под мотото „Нека здравето на съня бъде приоритет“ с ключови послания – значимостта на съня за здравето на всеки човек, както и необходимостта от създаване на план за приоритизиране здравето на съня.

Едно от заболяванията на съня, макар и рядко е нарколепсията. 

Нарколепсията е от групата на редките болести, хронично неврологично заболяване свързано с нарушената способност на мозъка да регулира цикъла сън – будност. Диагностицира се трудно и бавно.

Най-категоричните му симптоми са прекомерна дневна и безконтролна сънливост, катаплексията – специфично отпускане на тялото и мускулите при силна емоция, което също не може да се контролира от пациента. Сред симптомите още са сънната парализа и халюцинациите, а заради неправилно диагностициране съпътстващи случаи са бързо натрупване на килограми и т.нар. автоматично поведение.

Нарколепсията се диагностицира с поредица от изследвания в специализирани клиники.

Към невролог трябва д асе обърнем непременно, ако неконтролираното заспиване през деня започва да се случва все по-често и повече – 10-12 пъти на ден, уточни за предаването „60 минути повече“ Адриана Димитрова.

Заболяването е нелечимо, терапията е само поддържаща и по НЗОК само за деца до 18 години.

Фондация „Българска асоциация на пациентите с нарколепсия“ оказва съдействие, насоки и информация за изследванията в страната и други страни в Европа, както и подпомагане на пациенти над 18-годишна възраст в терапията, допълни Адриана Димитрова.

Разговора с Адриана Димитрова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Електронното здравно досие: Ползва ли го лекарят, разбира ли го пациентът

От началото на 2025 година, всички общопрактикуващи лекари в България получават достъп до електронните здравни досиета на пациентите, записани в техните пациентски листи. Това значително улеснява тяхната работа, като предоставя бърз и..

публикувано на 13.05.25 в 15:45

Живот с диагноза: Болестта на Бехтерев

Анкилозиращият спондилит, известен още като болест на Бехтерев, е хронично възпалително ревматологично заболяване, което най-често засяга гръбначния стълб и сакроилиачните стави. Началото му обикновено настъпва в млада възраст и най-често при мъжете...

публикувано на 13.05.25 в 14:16

Студенти по медицина се събират в Стара Загора

47-мата национална среща на Асоциацията на студентите по медицина в България(АСМБ) ще се проведе тази есен в Стара Загора. Имаме амбицията това да бъде най-мащабното събитие в нашата сфера. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара..

публикувано на 10.05.25 в 12:23

5 май – Международен ден на акушерката

На 5-ти май светът отбелязва Международния ден на акушерката. Професионалният празник е учреден през 1991 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките.  Идеята на празника е да насочи общественото внимание към значимостта на..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Ин йога успокоява ума

Ин йога помага за успокояване на ума и за отпускане на тялото. Ин йога е похват от физическия аспект на йога. При него позите се задържат за 2 минути или повече и така имаме възможност да стигнем директно до фасцията – съединителната тъкан, която..

публикувано на 03.05.25 в 12:05

Кърлежите - опасности и как да се предпазим

В периода на затопляне на времето се появяват и различни опасности, както за хората, така и за животните. Кърлежите са едни от паразитите, които се срещат най-често в топлото време. Въпреки че е наложено мнението, че лятото е времето за..

публикувано на 29.04.25 в 11:44

Паник атаките – генетично обусловени

Сърцето ви започва да тупти много силно, дишате трудно, устата ви пресъхва, разтрепервате се. Всичко това може да бъде израз на паник атака. В медицината паник атаки се наричат внезапните епизоди на силен страх и интензивни физически..

публикувано на 26.04.25 в 12:23

Ранната диагностика намалява случаите на вродени сърдечни малформации при новородени

Благодарение на развитието на феталната ехокардиография все повече вродени сърдечни малформации се откриват още по време на бременността. Това позволява навременна диагностика, насочване към лечение и в много случаи – пълно оздравяване. Това каза в..

публикувано на 22.04.25 в 14:48

Инфарктът – тиха заплаха, която може да удари на всяка възраст

Инфарктът, белодробната емболия и дисекацията на аортата са сред най-честите и фатални състояния, които изискват спешна кардиологична намеса. Много пациенти подценяват симптомите и търсят помощ твърде късно, съобщи в ефира на Радио Стара..

публикувано на 22.04.25 в 14:30

Ден на здравословното хранене в Тракийския университет

Тракийският университет организира мащабно събитие, посветено на здравословния начин на живот, базиран на добрата физическа активност и балансираното хранене. Срещата е част от международен проект и ще се проведе точно след седмица – на..

публикувано на 19.04.25 в 12:05