Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По слушателски сигнал:

Живот на кредит заради забавено решение от ТЕЛК

Снимка: Архив

 48-годишна жена от Стара Загора вече трети месец е без средства, след като в началото на годината заради неподновено ТЕЛК- решение пенсията й по болест е спряна. 

 В края на миналата година Анета Благоева от Стара Загора подава документи за преподновяване на решението. Според Закона, тя трябва да направи това в рамките на три месеца преди старото решение да изтече. Анета обаче закъснява с месец. От януари, тази година, пенсията по болест на жената е спряна, защото решение за преподновяване на медицинската експертиза, няма. 

За да оцелява, Анета тегли кредит. На 20 март токът в жилището й ще бъде спрян, защото жената няма 77 лева, за да плати сметката. Пенсията по болест на Анета Благоева е малко под 400 лева и това е единственият и доход. 

От юли, миналата година с промяна в правилата, препотвърждаването на ТЕЛК- решенията се разпределят на случаен принцип в ТЕЛК-комисии в страната. Мотивите на Здравното министерство за тази промяна тогава бяха, че решенията ще излизат по-бързо, а и ще се избегнат възможности за корупционни практики. В края на януари, тази година  министърът на здравеопазването коментира казусите със забавените ТЕЛК - решения след сигнал за зачестили такива случаи от обществения посредник на община Стара Загора Иванка Сотирова. Тогава той съобщи, за 35 000 забавени медицински експертизи,  от които 10 000, по думите му, вече са били изчистени. Министър Кирилов увери, че до средата на тази година проблемът със забавените решения от ТЕЛК ще бъде решен. 

По думите на омбудсмана на община Стара Загора, в кабинета й продължават да валят жалби от хора, с казуса на Анета. Само за миналата седмица те са 7. 

"Категорично считам, че трябва да има промяна, не е възможно  заради забавянето на медицинските експертизи хората да бъдат оставени на произвола на съдбата. Факт, е че сумите се изплащат със задна дата, но никой не се интересува как оцеляват през това време такива пациенти", казва Иванка Сотирова. Според нея, удачният вариант е да бъде възстановен старият начин на разглеждане на делата - а именно - по региони. "Когато нещата се случват на място, е съвсем различно", аргументира се Сотирова. 

48- годишната Анета Благоева е направила опит да проследи къде се намират нейните документи. От това, което е научила чрез обикаляне по институциите в Стара Загора е, че документите й  е трябвало да бъдат разгледани на 25 февруари, тази година от ТЕЛК -състав на Четвърто ДКЦ  в София. Това така и не се е случило, а кога и дали - Анета не разполага с пари, за да отиде да разговаря лично с отговорните за преподновяването на медицинската й експертиза хора.  

По случая със забавеното препотвърждаване на ТЕЛК -решението на Анета Благоева Радио Стара Загора изпрати сигнал с молба за проверка до Министерството на здравеопазването. И писмени въпроси към  Пресцентъра на здравното министерство. Преди дни оттам ни отговориха, че въпросите ни са разпределени за отговор от компетентен специалист.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Да инвестираме в медицинските сестри

Ако здравната система не инвестира в развитието и обезпечаването на медицинските специалисти много скоро няма да има кой да се грижи за пациентите. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ медицинската..

публикувано на 17.05.25 в 12:24

Електронното здравно досие: Ползва ли го лекарят, разбира ли го пациентът

От началото на 2025 година, всички общопрактикуващи лекари в България получават достъп до електронните здравни досиета на пациентите, записани в техните пациентски листи. Това значително улеснява тяхната работа, като предоставя бърз и..

публикувано на 13.05.25 в 15:45

Живот с диагноза: Болестта на Бехтерев

Анкилозиращият спондилит, известен още като болест на Бехтерев, е хронично възпалително ревматологично заболяване, което най-често засяга гръбначния стълб и сакроилиачните стави. Началото му обикновено настъпва в млада възраст и най-често при мъжете...

публикувано на 13.05.25 в 14:16

Студенти по медицина се събират в Стара Загора

47-мата национална среща на Асоциацията на студентите по медицина в България(АСМБ) ще се проведе тази есен в Стара Загора. Имаме амбицията това да бъде най-мащабното събитие в нашата сфера. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара..

публикувано на 10.05.25 в 12:23

5 май – Международен ден на акушерката

На 5-ти май светът отбелязва Международния ден на акушерката. Професионалният празник е учреден през 1991 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките.  Идеята на празника е да насочи общественото внимание към значимостта на..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Ин йога успокоява ума

Ин йога помага за успокояване на ума и за отпускане на тялото. Ин йога е похват от физическия аспект на йога. При него позите се задържат за 2 минути или повече и така имаме възможност да стигнем директно до фасцията – съединителната тъкан, която..

публикувано на 03.05.25 в 12:05

Кърлежите - опасности и как да се предпазим

В периода на затопляне на времето се появяват и различни опасности, както за хората, така и за животните. Кърлежите са едни от паразитите, които се срещат най-често в топлото време. Въпреки че е наложено мнението, че лятото е времето за..

публикувано на 29.04.25 в 11:44

Паник атаките – генетично обусловени

Сърцето ви започва да тупти много силно, дишате трудно, устата ви пресъхва, разтрепервате се. Всичко това може да бъде израз на паник атака. В медицината паник атаки се наричат внезапните епизоди на силен страх и интензивни физически..

публикувано на 26.04.25 в 12:23

Ранната диагностика намалява случаите на вродени сърдечни малформации при новородени

Благодарение на развитието на феталната ехокардиография все повече вродени сърдечни малформации се откриват още по време на бременността. Това позволява навременна диагностика, насочване към лечение и в много случаи – пълно оздравяване. Това каза в..

публикувано на 22.04.25 в 14:48

Инфарктът – тиха заплаха, която може да удари на всяка възраст

Инфарктът, белодробната емболия и дисекацията на аортата са сред най-честите и фатални състояния, които изискват спешна кардиологична намеса. Много пациенти подценяват симптомите и търсят помощ твърде късно, съобщи в ефира на Радио Стара..

публикувано на 22.04.25 в 14:30