Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деян Вачков ще бъде в ролята на Мефистофел във “Фауст”

Деян Вачков

На 4 април, от 19.00 часа на сцената на Старозагорската опера ще бъде представена впечатляващата продукция на операта „Фауст” от Шарл Гуно. В юбилейната 2025 година, в която оперна България празнува респектиращата стотна годишнина на най-старата извънстолична опера – Старозагорската, в наситената юбилейна програма през целия сезон са включени най-успешните и значими оперни и балетни спектакли от  последните 10 години. ФАУСТ – операта с кукли е спектакъл от  златната колекция от синкретични иновативни проекти на Старозагорската опера, която включва операта с кукли „Турандот” и „Палячи”-опера в цирка - блестящ пример за единомислие и сътрудничество. Премиерата на великата оперна творба се състоя в рамките на уникалния за България и Балканите Фестивал на оперното и балетното изкуство – Стара Загора 2022, след това спектакълът бе представен с голям успех и на софийска сцена – в зала1 на Националния дворец на културата. Старозагорската опера е сред малкото европейски театри, които имат в афиша си това изключително оперно заглавие. Спектакълът е съвместна продукция на Държавна опера-Стара Загора и Държавен куклен театър-Стара Загора.

В ролята на Мефистофел ще направи своя дебют на старозагорска сцена Деян Вачков. Талантливият бас още на 21 години е поканен в Студията за усъвършенстване на млади оперни певци на Миланската скала и това несъмнено определя стремителния му възходящ старт. Деян Вачков е редовен гост на най-важните оперни театри и фестивали, като Миланската скала, Арена ди Верона, „Сан Карло“ Неапол, „Карло Феличе“ на Генуа, Кралския театър в Парма и Мадрид и Торино,Театро „Петруцели” в Бари, Театро „Масимо“ в Палермо, в Каляри, „Ла Фениче“ - Венеция, Фестивалите в Мачерата, Торре дел Лаго, Равенна фестивал, операта в Монте Карло, Болшой Театър-Москва и много други. Работил е с много от най-известните диригенти от ранга на Рикардо Мути, Лорин Маазел, Антонио Папано, Никола Луизоти, Даниел Орен, Роберто Абадо, Донато Ренцети, Даниеле Гати. В богатия му репертоар влизат главните роли от опери на Моцарт, Доницети, Белини, Верди, Пучини, както и басовите партии в „Реквием” на Верди, Коронационна меса от Моцарт,9-та симфония от Бетовен и Коледната оратория от Бах.

Големият френски диригент Венсан Монтей ще застане на пулта в празничната вечер на 4 април. Маестрото е работил е с много оркестри в Испания, Италия, Германия, Чехия, Унгария, Сърбия, както и в Грузия, Русия и Канада.Специалист по френския репертоар, по-специално – на оперния, Венсан Монтей е дирижирал  повечето опери от 19-ти век. Маестрото понастоящем е Генерален представител /General Delegate на Филхармоничния оркестър на Ница.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стара Загора отново търси своите млади математици

Стара Загора за четвърта поредна година ще се превърне в сцена за млади математически таланти. Фондация „Математика без граници“ и Фондация „Миню Балкански“ отново обединяват усилия в инициативата „Стара Загора търси математически таланти“ –..

обновено на 16.11.25 в 16:10

Слъчева събота с температури до 18 градуса

Днес не се очаква промяна в синоптичната обстановка. Над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево . В Дунавската равнина, а преди обяд и по долините на реките в Южна България, ще е мъгливо.Обявен е жълт код в 11 области на Северна България..

публикувано на 15.11.25 в 07:00

Полицията разследва отвличането на 21-годишна жена от Симеоновград

Полицията разследва отвличането на 21-годишна жена от Симеоновград от централна улица в Свиленград. Случаят е от вчера, а като основен заподозрян е арестуван мъж от Свиленград, с прякор Шрек. Заедно с него в ареста като съпричастни към случая са още..

публикувано на 14.11.25 в 18:56

Задържаха Шрек за отвличане на 21-годишна жена в Свиленград

Полицията разследва отвличането на 21-годишна жена от Симеоновград от централна улица в Свиленград. Случаят е от вчера, а като основен заподозрян е арестуван мъж от Свиленград, с прякор Шрек. Заедно с него в ареста като съпричастни към случая са още..

обновено на 14.11.25 в 18:35

Български младежки воден парламент обсъжда в Стара Загора идеи за опазване на водите и устойчиво развитие

Стара Загора е домакин на ХIV-та Парламентарна сесия на Българския младежки воден парламент , която се откри този следобед в Гимназия за преподаване на чужди езици (ГПЧЕ) ,,Ромен Ролан“ . Форумът ще се проведе до 16 ноември. Неговото мото е ,,Капка..

публикувано на 14.11.25 в 17:06
ПГСАГ “Лубор Байер”, Стара Загора

Ученици от Стара Загора се събират, за да „проектират“ града на бъдещето

Клуб „Дебати“ и клуб „Философско ателие“ към Център за подкрепа за личностно развитие – Стара Загора, в партньорство с ПГСАГ „Лубор Байер“, организират философска работилница с дискусия на тема „Човек и пространство. Как си представям града на..

публикувано на 14.11.25 в 16:30

Община Стара Загора обяви обществена поръчка за ремонта на Художествената галерия

Вчера бе стартирана процедурата по избор на изпълнител за ремонта на Художествената галерия - бившите Хали на Стара Загора, съобщи зам.-кметът с ресор „Устройство на територията, строителство и безопасност на движението“ арх. Мартин Паскалев...

публикувано на 14.11.25 в 16:20

Избират изпълнител за ремонта на Художествената галерия

Започнала е процедурата по избор на изпълнител за ремонта на Художествената галерия - бившите Хали на Стара Загора, съобщи зам.-кметът с ресор „Устройство на територията, строителство и безопасност на движението“ арх. Мартин Паскалев, цитиран от..

публикувано на 14.11.25 в 16:10

Иван Хиновски: Особеният управител ще се изправи пред сериозни предизвикателства в управлението на „Нефтохим“

По всяка вероятност България ще получи дерогация от американската страна за санкциите срещу „Лукойл“. Тази прогноза за Радио Стара Загора направи енергийният експерт Иван Хиновски от „Българския енергиен и минен форум“. По думите му драстичен скок в..

публикувано на 14.11.25 в 16:01

Нова авария на магистралния водопровод към Хасково

Екипи на ВиК работят по отстраняването на авария на магистрален водопровод от помпена станция "Ябълково" към Хасково, съобщават от водното дружество. Аварията е от Караман тепе към Трети подем.  Възможно е с нарушено водоподаване да са кварталите..

публикувано на 14.11.25 в 15:40