Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектите за чиста водородна енергия продължават своето развитие и то в Стара Загора

Снимка: GettyImages

През последните седмици стана ясно, че осем големи проекта по Плана за възстановяване и устойчивост няма да бъдат изпълнени, заради големи забавяния и невъзможност да бъдат разплатени на време. Сред тях са и предвидените пилотни проекти за производство на зелен водород. За съжаление държавата отчита, че няма стартирало изпълнение на дейностите, въпреки заделените за целта 64 млн. лв.

Това обаче не означава, че водородните технологии и свързаните с тях проекти в страната остават на заден план. Напротив те се развиват с все по-сериозни темпове и то в региона на Стара Загора.

Бившият енергиен министър Румен Радев, който е новоизбраният председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България и председател на Българска асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на енергия обясни, че развитието на технологии и производство на чист водород е разработена в две направления в Плана за възстановяване и устойчивост.

„Частта, в която беше предвидена реформа и изработване на пътна карта за развитие беше направена. По отношение на инвестиционната компонента тя беше редуцирана и без друго не беше особено голяма. Предполагаше няколко малки системи за производство на водород. Това е инвестиционната част която няма да се случи, тъй като тези процедури така и не стартираха.

Румен Радев отбеляза, че междувременно се развиват частни инициативи в областта на зеления водород, както и няколко знакови проекта като „Водородна долина - Стара Загора“. И отбеляза значимата роля на Тракийския университет и обучението на специалисти в сферата на зеления водород.

Фокус върху зеления водород поставя и Агенцията за регионално икономическо развитие в Стара Загора. Румяна Грозева от Агенцията припомни, че създадения та Европейски хъб в Стара Загора вече работи активно по проектите с Тракийския университет.

Демонстрационното водородно оборудване, което служи за експерименти и професионално обучение в Тракийския университет вече е сертифицирано, каза още Румяна Грозева.

Вече започнаха и обученията в Тракийския университет. Там вече се проведе първия курс по водородна енергетика, организиран от Института за устойчив преход и развитие (ИУПР) към Тракийски университет и Института по електрохимия и енергийни системи – БАН (ИЕЕС-БАН) по програмата на проект Green Skills for Hydrogen на ЕС.

Събитието събра студенти, преподаватели, инженери, експерти и ръководители от различни сектори, обединени от стремежа към изграждането на по-зелено, устойчиво и иновативно енергийно бъдеще.

Тази инициатива е важна стъпка за осъществяване на устойчиви енергийни решения и разширяването на знанията за водородните технологии в България. През април обученията по водородна енергетика продължават и във Варна. 

По публикацията работи: Иван Славов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Животът в долината на река Жиу е бил организиран около добива на въглища.

Проблемите на въглищните региони в Румъния

Корина Мурафа е румънска експертка по въпросите на справедливия преход. В интервю с полската журналистка Малгожата Кулбачевска-Фигат се коментира напредъкът в усвояването на европейските средства за трансформация на въглищните региони и как..

публикувано на 26.03.25 в 13:54

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора по проект H2START. Проектът  стартира в сътрудничество между  Тракийски университет -Стара Загора, Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на..

публикувано на 19.03.25 в 10:00
ТЕЦ

Международни експерти и ЕК ще обсъждат бъдещето на заетостта в Стара Загора

Eкспертни дискусии за икономическото бъдеще на въглищния регион ще се проведат в залата на хотел „Верея“ в Стара Загора на 12 март 2025 г. Международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“..

публикувано на 12.03.25 в 05:10

Стара Загора е домакин на информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“

На 5 март 2025 г. Стара Загора ще се превърне в център на дигиталната трансформация и иновациите с провеждането на съвместното информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“. Форумът е организиран от мрежата на Европейските..

публикувано на 05.03.25 в 05:30

Нови електробуси ще возят до населените места в община Казанлък

Общественият превоз в община Казанлък вече ще се извършва почти изцяло с електробуси. Това стана възможно по съвместен проект с община Павел баня. Той се реализира с цел намаляване на въглеродните емисии в атмосферата. Общата му стойност е 8,3 млн...

публикувано на 26.02.25 в 10:00

Работят по разкриване на факултет „Дигитални и зелени технологии" в Тракийски университет

Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..

публикувано на 19.02.25 в 10:00
Борислав Сандов

За бъдещето на въглищата и може ли България да се откаже от тях

Борислав Сандов е вицепремиер и министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков и в "Минутите за Зелената сделка" коментира възможността на България да приключи с въглищата и има ли опасност за „Зелената сделка“ предвид..

публикувано на 12.02.25 в 10:00

Полша по пътя на прехода

Малгожата Кулбачевска-Фигат работи заедно с Владимир Митев по проекта за справедливия преход в Полша, Румъния и Чехия. Тя прави фоторепортаж  по време на журналистическото им пътуване до долината на река Жиу през октомври 2023 г. Тя разказва за..

публикувано на 29.01.25 в 10:10

Как един въглищен регион в Румъния преживява трансформацията

Владимир Митев, репортер в  Румънската секция на Радио България - БНР, коментира в "Минутите за Зелената сделка" работата си по проекта за трансгранична журналистика, свързан със справдливия преход. Митев работи по темата с колеги от Полша и Чехия и..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

Година на цифровото гражданство за АРИР е новата 2025 година

2025 година ще я посветим на цифровото гражданство. Още в края на януари сме подготвили първите два курса. Конкретните им програми ще бъдат пуснати към 20 януари. Ако има повече желаещи отколкото са предвидените места, ще пуснем и нови дати, съобщи д-р..

публикувано на 15.01.25 в 10:00