5

Шансът дърветата да запазят плода си в минусовите температури и почти никакъв, коментираха загрижените стопани. Според тях няма спасение и в паленето на слама, в опит да спасят реколтата.
Коста Петров, председател на сдружение "Българска праскова" коментира, че е крайно време да се създаде гаранционен фонд, за който се говори от много време, но не все не се случва.
Прогнозата за тази вечер отново е за минусови температури. Температури, които ще доубият и малкото останали плодове. Стопаните твърдят, че праскови ще има, друг е въпросът от къде ще дойдат. И докато едни вече виждат поредна нулева година в градините си, то други виждат изгоден внос. С промяната на времето може би идва и възможността държава и наука да се впрегнат и да създадат нови сортове овошки, за да се запази родното производство и икономика в малките населени места.
Всички стопани, чиито насаждения пострадаха от измръзвания през последните дни, ще получат помощ от държавата, обяви министърът на земеделието Георги Тахов, цитиран от пресцентъра на министерството. "Фермерите трябва да спазят нормативната уредба и да подадат заявления за обезщетение по схемата за държавна помощ. Подпомагане ще има не само за производителите на плодове и зеленчуци, но също и за зърнопроизводителите, ако има щети при посевите“, допълни той.
В тази връзка Тахов припомни, че екипът на Министерството работи по учредяване на Взаимоспомагателен фонд за допълнително компенсиране на фермерите при управлението на рискове. За целта от тази година се удържат 1,5% от всички директни плащания, от средствата, предвидени за Кампания'2025. "Важно е да се знае, че условие за получаване на компенсации от Взаимоспомагателния фонд ще бъде наличие на активна застраховка на продукцията, сключена със застрахователна компания“, коментира министърът на земеделието и храните.

Малката община Николаево получи над 178 000 лв. за реализиране на проекта „Живата памет на Николаево: Съхраняване и развитие на културните ценности“. Средствата са отпуснати по Националния план за възстановяване и устойчивост. Проектът ще..
От днес започва прием на заявления за регистрационен номер по избор от СТ 6001 ТН до СТ 7000 ТН, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР - Стара Загора. В сектор „Пътна полиция“ гражданите могат да подават заявления за предоставяне на право за ползване на..
Над 20 работодатели ще се включат в организираната във вторник, 28 октомври, трудова борса в IT гимназията в Стара Загора. Сред тях са компании, работещи в производството, услугите, търговията и строителството . Това съобщи в предаването „60..
Европейският парламент (ЕП) ще разгледа законопроект, който предвижда повече права за пътуващите с авиотранспорт. Това каза в предаването „60 минути повече бизнес“ еврoдепутатът от ЕНП Андрей Новаков , вносител и съавтор на предложенията. По..
За пълно изясняване на обстоятелствата около задържането на кмета на Варна Благомир Коцев призова евродепутатът от „Възраждане“ Станислав Стоянов. Той е в Стара Загора по покана на местната структура. Стоянов, който е заместник-председател на..
Трима шофьори бяха задържани през вчерашния ден след употреба на алкохол или наркотични вещества. При единия са отчетени над 3,3 промила, съобщиха от пресцентъра на ОДМВР - Стара Загора В сектор "Пътна полиция" е образувано бързо производство по..
Мъж на 72 години е загинал, след като е бил нападнат от бик в старозагорското село Ракитница. Това съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Стара Загора. Инцидентът е станал в съботния ден около 18:30 часа в стопански двор в населеното..
Екипи на ВиК работят по отстраняване на авария на етернитов водопровод Ф80 на улица „Алеко Константинов“ в Симеоновград, това е причината за временно прекъсване на водоподаването в централната част на града, информират от ВиК Хасково. В Харманли с..
Строителен шум, кокошарник в града, нерегистрирани кучета и търговия с плодове без разрешение - това сочи извадка от седмичния бюлетин, съставен от проверяващите екипи на Община Стара Загора. В тях влизат представители на Звено „Инспекторат" и Група..
Церемонията по връчването на Годишните награди "Добрият Самарянин" 2025 ще се проведе на 19 декември от 19 часа в сградата на Държавна опера Стара Загора. Номинации се приемат до 10 ноември, съобщи в студиото на Радио Стара Загора Мария Данева от..

Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net
