Филмът „RENT/Под Наем“, продуциран от Старозагорския куклен театър отбелязва значителен международен успех, като само в рамките на последните седмици завоюва множество престижни отличия от международни филмови фестивали. Филмът е селектиран и сред финалистите за участие в един от разделите на кинофестивала в Кан. Очакват се още награди, тъй като филмът е в краткия списък на още няколко международни форума.
"Филмът е огледало на човешката душа. Ако погледнеш отстрани, виждаш, че всичко е под наем, дори духовно - някои хора си вземат светлина под наем. Всеки човек си е взел по една стая под наем с различен грях, и с този филм показвам, това, че всеки може да види своята си стая и да я преодолее, да отвори прозореца, за да проветри стаята и да измие греха си." - разказва творческата си концепция режисьорът Любомир Желев.
Като продуцент Държавния куклен театър изигра важна роля в осъществяването на тази иновативна форма, обединявайки творческите екипи на Monkeys Theatre и ДКТ Стара Загора за реализация на идеята на режисьора Любомир Желев.
„Подкрепата на театъра се изрази в създаването на условия и финасов ресурс за реализация на филма. За нас това също е нова дейност, тъй като досега сме продуцирали само филми, свързани с дейността на театъра, а този филм е със съвършено друга насоченост.“ - каза директорът на театъра Дарин Петков.
Наградите на „RENT/Под Наем“ досега са: TMFF - The Monthly Film Festival – Шотландия, месечна награда на публиката, Νύχτες Πρεμιέρας • Athens International Film Festival – Гърция, почетно споменаване от журито, Golden Lion International Film Festival -Gliff – Индия, Най-добър експериментален късометражен филм , Награда за дебют , Rome International Movie Awards – Италия, Най-добра мистерия, Най-добър режисьорски дебют, Най-добри визуални ефекти и др.
Дали „RENT/Под Наем“ ще има поредна награда - тази от фестивала в Кан, предстои да разберем в рамките на кино форума от 13 до 24 май.
Екипът на филма: Продуцент: Държавен куклен театър Стара Загора, идея и реализация: Monkey’s Theatre режисьор: Любомир Желев, сценография и кукли: Евгения Лачева, Александър Гаралов и Петър Чекуров, костюми: Любомир Желев, Мария Въскова, Веска Неделчева, музика: QsensX, оператор: Елена Николаева, ассист. оператор: Димитър Сулев, монтаж: Андреа-Никол Костова, пост-продукция: Андреа-Никол Костова, звуков дизайн: Драгомир Димчев, цветови корекции: Драгомир Димчев,плакат: Никол Султанова
Участват: Анна-Валерия Гостанян, Елеонора Танева, Любомир Желев. Асистент: Орлин Проданов
Около 450 души живеят в старозагорското село Колена. 280 от тях са с постоянен адрес в населеното място, а останалите с настоящ адрес или такива без регистрация. Проблеми с транспорта до областния център няма, разказва кметът Янко Янков и обяснява,..
Диагностично-консултативният център в Ямбол започва скринингова кампания с безплатни прегледи за белодробни болести, диабет, сърдечно-съдови заболявания и злокачествени новообразувания на маточната шийка. Кампанията продължава до края на октомври или до..
Все по-сериозен е проблемът със състоянието на магистралния водопровод „Червенаково“, който осигурява питейна вода за Нова Загора и села от общината. За това призна управителят на ВиК-Сливен инж. Пламен Трифонов. Корозията в отделни участъци по..
От 19 август до 5 септември фермери , отглеждащи крави, и/или биволи, овце-майки и/или кози-майки и/или пчелни семейства, могат да подават заявления за подпомагане по помощта de minimis. Подпомагането се предоставя с цел преодоляване на..
Във вторник ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност , ще има и краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, на повече места в Южна и Източна България. Обявен е жълт код за 12 области в Северна и Южна България заради интензивни валеж, ще..
Организацията на движение при 83-и км на АМ „Марица“ в посока Пловдив , ще бъде променена за малко повече от половин час, предупреждават от АПИ. От 10:30 часа, в участъка на територията на област Хасково ще се извършва профилактика на тол..
С предлаганите от Министерството на образованието и науката промени в рамковите учебни планове искаме да се п остигне баланс между отделните предмети , каза днес в Стара Загора министър Красимир Вълчев пред журналисти в Стара Загора. Той подчерта, че..
Пожарът над старозагорския квартал "Три чучура - север" е локализиран, съобщава секретарят на общината Николай Диков. Пожар над квартал "Три чучура - север" Огънят пламна от мълния в следобедните часове, съобщиха от областната администрация. На..
Пожар над квартал "Три чучура - север " - по информация от Пресцентъра на Областната администрация в Стара Загора е паднала мълния, запалили са се сухи треви и храсти. Преди минути в социалните мрежи бе публикувана снимка, според която огънят вече е..
Свидетел на пожара в местността "Седми километър" край Стара Загора, пожелал анонимност, разказа, че включването на хеликоптер в гасителните действия е изиграло решаваща роля за справяне с критичната ситуация. "Всички дадоха всичко от себе си, но..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net