Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тракийски университет и филипинска делегация поставиха начало на ново международно партньорство

Снимка: Тракийски университет

Тракийски университет – Стара Загора бе домакин на официална делегация от Република Филипини, инициирана от Българо-филипинската търговско-промишлена камара.

В състава на делегацията бяха:

  • Алберт Пагку Дела Крус – комисар в Комисията по изменението на климата на Филипините и упълномощен представител на Центъра за международно образование (Centre for International Education – CIE),

  • Амелита Л. Дела Крус – председател на фондация Landbank Countryside Development Foundation Inc.,

  • Алберт Л. Дела Крус – младши – асистент в Комисията по изменението на климата,

  • Емалин Саленга Санвикторес – главен секретар и член на Управителния съвет на Българо-филипинската търговско-промишлена камара.

От българска страна срещата бе водена от ректора на Тракийски университет – проф. д-р Добри Ярков, заедно с представители на ръководството и академичната общност. Гостите бяха придружени от Борислав Бойчев – председател на Българо-филипинската търговско-промишлена камара и Кристиян Станчев – член на Управителния съвет. Посещението се реализира в рамките на стратегически диалог за развитие на международно сътрудничество в областта на образованието, научните изследвания и устойчивото развитие.

Комисар Дела Крус представи визията на Република Филипини за справяне с предизвикателствата, свързани с климатичните промени, управлението на отпадъците и производството на енергия от възобновяеми източници – ключови теми в Плана за устойчиво развитие на страната, воден от президента Фердинанд Маркос – младши.

В рамките на дискусията между ректора проф. д-р Добри Ярков и комисаря Алберт Пагку Дела Крус бяха набелязани четири стратегически направления за бъдещо сътрудничество между Тракийски университет и образователни институции във Филипините:

  1. Научни изследвания – съвместни проекти и изследователски програми в области от общ интерес;

  2. Образование – академичен обмен, стажове и съвместни програми за студенти и преподаватели;

  3. Изграждане на устойчиви институционални партньорства – дългосрочно сътрудничество между университети и бизнес среда, основано на споделени цели и ресурси;

  4. Интеркултурен обмен – инициативи за междукултурен диалог и съвместни събития.

Визитата на филипинската делегация продължи с посещение на Центъра за аквапоника и Музея на коня и конния спорт към Тракийски университет.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимката е илюстративна

Контрабандни електронни цигари задържаха митническите служители на "Капитан Андреево"

716 контрабандни еднократни електронни наргилета откриха през последната седмица митническите служители на Митнически пункт "Капитан Андреево" при проверки на леки автомобили и автобуси, излизащи от страната.  При един от случаите електронни..

публикувано на 04.05.25 в 12:26
От Вазовата пътека се разкриват спиращи дъха панорамни гледки

Добри условия за туризъм в планините

Добри са условията за туризъм в планините, съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст. Спасителите посочиха, че по най-високите части на планините ще духа слаб вятър, а на места все още има и снежни преспи. От ПСС..

публикувано на 04.05.25 в 10:41

3:0 за ЦСКА в Стара Загора и осма поредна загуба за "Берое" от "армейците"

„ЦСКА“ спечели гостуването си в Стара Загора на „Берое“ с класическото 3:0. „Армейците“ не срещнаха особена съпротива срещу един от най-удобните си опоненти в родния футбол и логично взеха трите точки. Загубата почти елиминира всякаква възможност..

публикувано на 03.05.25 в 21:00

Празник на самардалата в Нова Загора

В Нова Загора за трети път бе отбелязан празникът на самардалата. Кулинарният празник събра любителите на подправката, която е широко известна в района и с нея се подправят много от местните ястия. Специално за празнуващите  Ути Бъчваров приготви баница с..

публикувано на 03.05.25 в 16:00

Мотоциклетист пострада тежко след катастрофа край Казанлък

Мотоциклетист е с опасност за живота след пътен инцидент, станал днес малко след 13:00 часа на Подбалканския път, в участъка между Пътен възел “Мъглиж” и град Казанлък.По първоначална информация, моторът се е ударил в лек автомобил BMW на прав участък от..

публикувано на 03.05.25 в 14:58

Полицията в Хасково е с нов директор

Мирослав Христов е новият директор на областната полицейска дирекция в Хасково. До момента той бе началник на РПУ-то в областния град. Смяната е станала ясна вчера при посещението на главния секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков. Христов ще..

публикувано на 03.05.25 в 13:19

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова откри първия фолклорен събор „Средна гора зеленее, Средногорово песен пее“

Казанлъшкото село Средногорово е домакин на първия фолклорния събор "Средна гора зеленее, Средногорово песни пее". Съборът е по идея на читалищния секретар Боряна Илиева и се организира по повод храмовия празник на местната църква „Св. Георги..

публикувано на 03.05.25 в 12:11

Недекларирана валута разкриха митничари на Лесово

Недекларирана валута за близо 120 000 лева откриха митническите служители на Митнически пункт Лесово под матрака на легло в шофьорската кабина на товарен автомобил. Товарната композиция с чужда регистрация пристига на пункта на 30 април на изходящо..

публикувано на 03.05.25 в 10:31

"Берое" - "ЦСКА" пряко по "Хоризонт" и Радио Стара Загора

Радио Стара Загора и програма "Хоризонт" на Българското национално радио ще излъчват пряко двубоя между "Берое" и "ЦСКА"(София) този следобед. Срещата от втората четворка на Първа лига започва от 17ч. на стадион "Берое". Можете да я проследите в..

публикувано на 03.05.25 в 09:56
Парк

Времето в събота

Времето ще бъде предимно слънчево, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). След обяд ще се развива купеста облачност, но вероятността за валежи е малка. Вятърът ще е слаб, ще се ориентира от юг-югоизток. Максималните..

публикувано на 03.05.25 в 07:05