Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдебната медиация се завръща

Снимка: БТА

Конституционният съд отмени задължителната съдебна медиация в деня, в който трябваше да заработи (1 юли 2024г.). Преди това в страната се проведе подбор на медиаторите, които задължително трябваше да са юристи. За всеки съдебен район имаше определена квота, но някои останаха незапълнени. Промени бяха направени и в ГПК- добавен беше чл.140а, който урежда по какви дела съдът ще препраща към медиация. 

След несъстоялите се промени темата отново е на дневен ред и до 5 май тече обществено обсъждане. В новите предложения влиза задължителна информационна среща между страните в спора и медиатор. По време на нея ще се разясняват принципите и същността на процедурата, ролята на медиатора и последиците. Тя ще се осъществява задължително в рамките на започнало съдебно производство. По този начин способът ще се популяризира и хората ще се възползват от него още преди да влязат в съда, което ще увеличи процентът на постигнатите споразумения.

Споровете, при които съдът ще насочва страните: имотни (делби и вещни); развод и раздяла при фактическо съжителство; трудови спорове; граждански спорове от всякакви договори със стойност до 25 000 лв. и търговски за парични и непарични вземания без оглед стойността. 

Очаква се отново да бъде извършен подбор във всички 28 Окръжни съдилища. Изискванията към тях няма да включва юридическо образование, а само да са преминали сертифициращо обучение и да са вписани е Единния регистър на медиаторите. Избраните миналата година ще останат. 

"Медиаторите, които не са юристи, имат също толкова добри умения да разрешават конфликти. Медиацията е едно омекотяване на общуването."- обяснява Севдалина Александрова, която е първият регистриран медиатор в България. 

Тенденциите в страната за използването на алтернативния сподоб за разрешаване на спрове е различно и има зависимост в кой град е. В София и Варна е по-развит, докато в Бургас нетолкова. В по-малките съдебни райони като Враца, Ловеч и Пазарджик също се развива добре. Целта на въвеждането на задължителната медиация е да се облекчи натовареността на съдилищата.

Принципите на медиацията са: доброволност, равнопоставеност на страните, неутралност на медиатора, безпристрастност от негова страна и поверителност. 

Повече за предстоящите промени чуйте в прикачения звуков файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Откриват монумента със спътник "1300 години България" на 30 април

Плеяда звездни имена, сред които и първият български космонавт Георги Иванов , са поканени да участват в церемонията по  откриването на Монумент със спътник "България 1300", следващата сряда - 30 април.  "Церемонията  в парк  Артилерийски е с..

публикувано на 23.04.25 в 16:48

Еньо и Енина - щъркелите -инфлуенсъри от казанлъшкото село Енина

Двойка щъркели са най-новата атракция на казанлъшкото село Енина.   Птиците избират населеното място за свой дом преди три години, разказа кметът на селото Димитрина Дончева.   Щъркеловото гнездо тогава измайсторяват нейният син а Радослав и Димитър..

публикувано на 21.04.25 в 09:35

Вярата и музиката среща с дирижирането Митрополит Киприан Старозагорски

На Светли понеделник, когато книгата на книгите повелява да се радваме, пеем и веселим, защото "Исус Воскресе", ще срещнем вярата с музиката. Възможно е чрез единственият митрололит в България, който е и диригент – Киприан Старозагорски. В..

публикувано на 21.04.25 в 08:14

Домът е там, където сме заедно

След повече от 20 години в София, семейство избира Стара Загора за свой нов дом и вече четири години се радват на благата на малкия град. Във Великденското издание на „Моята неделя“ ви запознахме с – Андрей, Мария и двете им дъщери Анна и Адриана...

публикувано на 20.04.25 в 12:03

Вярата e терапия

Какво означава да си здрав? Според психолога Яна Христова това не е само физическо състояние, а усещане за вътрешен мир – със себе си, с мислите, тялото и средата ни. В предаването „Моята неделя“, тя обобщи връзката между вярата, психиката и..

публикувано на 20.04.25 в 11:39

Днес е единственият ден, в който всеки гост на Зографския манастир в Атон може да бие църковните камбани

Първият ден на Великден е единственият в годината, в който всеки гост на българския манастир " Свети Георги Зограф" в Атон може да бие църковната камбана колкото пъти иска. Любопитната подробност за Радио Стара Загора разказа кореспондентът на вестник..

публикувано на 20.04.25 в 10:40

Гергана Стоянова: „Трудностите ни изграждат като хора!“

Гергана Стоянова гостува в Стара Загора с нейния семинар „Аз уча, вярвам, мога, знам“. Самата тя сподели, че не за първи път идва в Стара Загора, но за първи път тази година. Тези семинари води вече повече от 4 години в над 80 града. Тя е всеотдайна,..

публикувано на 17.04.25 в 13:26

Да нарисуваш икона

25 деца посещават ателието по иконопис към православен храм " Света Троица" в Стара Загора. Занятията се водят от иконописеца Зорница Иванова. А нейни ученици са момчета и момичета на възраст от 8, та до 17 и нагоре години.  Един от тях е 12-годишният..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Как се прави хубав козунак

Диана Филипова от хасковското село Малево е производител на козунаци и курабии от 20 години. Тя ни запознава с тайните за направата на вкусен козунак, в разговор с кореспондента ни от Хасково Христо Христов. Производителката споделя, че..

публикувано на 17.04.25 в 09:25

Старозагорско участие във Всемирното изложение в Париж преди 125 години

На този ден, преди 125 години , Световното изложение в Париж ознаменува настъпването на новото столетие и среща на едно място техническите и индустриалните достижения на човечеството.  От април до ноември 1900 година Всемирното изложение събира над..

публикувано на 15.04.25 в 10:10