Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

23 април - Световен ден на книгата и на авторското право

Днес празнуваме книгите и хората, които ги създават

Снимка: Pixabay

За 30 пореден път днес светът празнува книгите. И отдава почит към хората, които ги създават. За световната литература 23 април е символична дата, макар че кратко допитване до старозагорци показа, че не е много ясно защо това е така. 

И все пак - защо наистина  точно 23 април  е избран за световен ден на книгата – ами защото така се отдава чест на автори като Серватнес, Инка Гарсиало Де Ла Вега,  които оказва се, са починали тъкмо на тази дата.  

И за да не става тягостно, бързаме да кажем,  че има и писатели, родени на 23 април – Владимир Набоков, Халдоур Лакснес, Морис Дрюон, Джозеф Пла, Мануел Валео. И Шекспир, който освен че е роден на 23 април, е и починал на тази дата. 

От днес до 25 април Хасково става столица на литературата, защото там започва единственият в света конкурс за дебютна литература "Южна пролет". 

Книгата ще честват подобаващо и в Стара Загора. С празник, в рамките на Маратона на четенето, с основен организатор библиотека " Родина".  

Празникът е насрочен за 10 часа във Фоайето на Синдикалния Дом на културата. А в четенето се очаква да се включат и служители на община Стара Загора.

Тази вечер ще научим и кои са носителите на отличието "Рицар на книгата". Наградата се връчва от 2004 година, а организатори са  Асоциацията на книгоиздателите в България. .  

Тази година номинациите са разпределени в категориите: „журналист или медия“, „библиотекар или библиотека“, „учител или училище“, специална награда за „Рицар на книгата“ за общественик с най-голям принос за българското книгоиздаване, насърчаване на четенето и подкрепа за книгата през изминалата година. 

Сред номинираните в категорията "библиотекар или библиотека" е  Домът на книгите „Пеньо Пенев“ в Димитровград.

Казват, че книгата е прозорец към света – но с условието, че ако искаш да гледаш към него, трябва да я отвориш. В днешните забързани времена остава ли на старозагорци време за четене? И кои са любимите им автори?

Чуйте повече в репортажа



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Малки и големи празнуваха книгите с четене в Стара Загора

На 23 април и Стара Загора празнува книгите и онези, които ги създават.  В небето малко след 10 полетяха балони, а двете големи библиотеки. стара Загора събраха малки, големи и още по-големи почитатели на четенето. Малко след 10 фоайето на..

публикувано на 23.04.25 в 14:21

Синергия в Стара Загора: Изкуство, поща, площад

Творчески колектив „На улицата“  отправя покана за едно по-различно съботно преживяване в Стара Загора. Заедно с много млади хора, артисти от различни жанрове на 26 април, събота, публичните пространства в сърцето на града стават сцена за изкуство и..

публикувано на 22.04.25 в 16:32

Куклено-театралният фестивал „Михаил Лъкатник“ ще се проведе от 22 до 26 април в Ямбол

От 22 до 26 април Ямбол сe превръща в сцена на куклено-театралното изкуство с 24-ото издание на националния фестивал с международно участие „Михаил Лъкатник”. Десет нови спектакъла са включени в конкурсната програма, представени от гостуващи..

публикувано на 22.04.25 в 07:40

Среща между фотографията и живописта в изложбата "Конвергенция"

35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч.  Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..

публикувано на 15.04.25 в 15:27

"Жестокият път" - човешката страна на истината за славната българска експедиция до Еверест през 1984 година

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..

публикувано на 14.04.25 в 12:05
снимка: личен архив

Проф. Андрей Бояджиев: Ако я нямаше глаголицата, може би нямаше да има и кирилица

Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..

публикувано на 09.04.25 в 16:25

Изложбата "Ефектът Люксенбург" гостува в Нова Загора

Днес, от 17.30 часа, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" откриват изложбата "Ефектът Люксенбург" . Проектът е съвместна работа на Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез. Двамата автори са родени в България, учили са в Художествената академия "Мимар Синан"..

публикувано на 09.04.25 в 12:35

Изложбата "Живопис на душата" е посветена на незаслужено забравения Георги Митов

Изложба, посветена на 150-тата годишнина от рождението на художника Георги Митов е разположена от днес в камерната зала на Художествена галерия в Стара Загора. Тя е наречена „Живопис на душата“ и събира 17 творби, притежание на галерията в Стара..

публикувано на 08.04.25 в 16:26
Чирпанлии

Смехът лекува всички болки

Конкурс за хумористичен разказ обяви по време на представянето на книгата си "Чирпанлии" Петър Атанасов, в Къща-музей "Пейо.К. Яворов" . В Чирпан винаги е имало зевзеци, хора с чувство за хумор, чешити. Много забавни истории се разказват в приятелски..

публикувано на 08.04.25 в 08:10

"Различната Темида" представя другият образ на юристите в Стара Загора

Съюзът на българските юристи – Дружество Стара Загора представя книгата „Различната Темида“ тази вечер. Литературната среща с пишещите юристи от област Стара Загора ще се състои от 18:30 ч. в Регионална библиотека  "Захарий Княжески". Входът е свободен...

публикувано на 07.04.25 в 15:58