На редовното си априлско заседание общинският съвет в Нова Загора прие декларация с искане за временно затваряне на Енергийната централа за комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия, използваща анаеробно разграждане на биомаса от растителни и животински субстанции, собственост на фирма „ЕНЕРДЖИ 2“ ООД", до издаване на комплексно разрешително. За предложението, инициирано от групата на ПП-ДБ в местния парламент, гласуваха 25 съветници, а един се въздържа. Повод за приемането на текста стават влезли в сила две съдебни решения срещу оператора на централата, с които са му наложени санкции от 100хил.лв.. Причината е превишение на оползотворяваните количества отпадъци. Решението на общинските съветници е поредна стъпка в казуса с неприятните миризми в Нова Загора, който датира от есента на 2014г. Според общинския съветник от ПП-ДБ Кремена Петрова е крайно време институциите да се активират и да защитят интереса на хората.
Жители на Нова Загора отново на протест срещу неприятните миризми в града
Неправителствена организация ще обединява инициативни комитети срещу обгазяването с неприятни миризми
"С тази декларация ние настояваме централата за биогаз да бъде затворена до издаване на комплексно разрешително. През годините смятаме, че операторът многократно доказа, че не се съобразява с исканията на новозагорци, които страдат от това производство. Ние очакваме най-накрая интересите и здравето на засегнатото население да бъдат защитени", заяви Кремена Петрова.
Общинският съветник от ПП-ДБ посочи, че до момента централата не е била затваряне от отговорните институции. По думите й проверките от страна на РИОСВ-Стара Загора са били извършвани часове и дори дни след подаването на сигнали за неприятни миризми.
„Ние очакваме директорът на РИОСВ-Стара Загора да предприеме действия за налагане на принудителна административна мярка спрямо централата. След решението на съда тя работи в нарушение на нормативната база. Ето защо е задължително централата да премине през процедура на издаване на комплексно разрешително", заяви Кремена Петрова.
Общинският съветник обърна внимание, че издаването на комплексно разрешително за централата върви ръка за ръка с ангажимента за ограничаване на всякакви миризми в рамките на работната площадка. Кремена Петрова благодари на своите колеги в общинския съвет за подкрепата. По думите и единодушието между политическите групи в местния парламент на Нова Загора дава надежда, че проблемът ще бъде решен. Всички живеем в този град. В случая ние защитаваме не само нашето здраве, а и това на нашите съграждани."
Кремена Петрова коментира и преминалата изборна конференция на ДА'България, на която бяха определени наследниците на Христо Иванов на председателската позиция.
Полицай от Хасково пострада след нападение от група мъже, които демонтирали част от влаковата композиция, дерайлирала край симеоновградското село Пясъчево. Възстановено е движението на влаковете в участъка Любеново-Симеоновград Районна..
Няма да има повишаване на данък сгради в Стара Загора, стана ясно от пресконференция на общинското ръководство. Кметът Живко Тодоров обяви, че ще оттегли предложението си за увеличение с 30% размера на ставката за данъка върху недвижимите имоти - от..
Промените в Закона за движение по пътищата влизат в сила поетапно - на 7 септември, февруари и май догодина. Те обаче трябва да бъдат отразени в наредбите и правилниците на общините. Делян Иванов , директор на Дирекция „Правни дейности, обществен ред и..
Два екипа на пожарната в Сливен ликвидираха за минути пожар, възникнал на покрив с фотоволтаици на производствен цех във фабрика в индустриалната зона край града. Сигналът е получен малко след 14 часа. Към мястото незабавно са изпратени 2 екипа. Пожарът е..
Пострадалият по-рано днес работник на територията на оръжейното предприятие „Арсенал“ - Казанлък е в критично състояние и има опасност за живота му. Това съобщиха от Университетската болница в“ Свети Георги“, където мъжът е приет с тежки изгаряния...
Полицай от Хасково пострада след нападение от група мъже, които демонтирали част от влаковата композиция, дерайлирала край симеоновградското село Пясъчево. Районна прокуратура-Стара Загора съобщи, че извършва разследване по случай в..
Пострадалият по-рано днес работник на територията на „Арсенал“ Казанлък е получил повърхностни изгаряния, оказана му е своевременна и адекватна медицинска помощ и пътува с медицински екип към специализирана клиника в Пловдив. Това съобщиха от..
В Хасково заработи нов линеен ускорител за онкоболни за 7 млн лв. Апаратурата е от най-ново поколение и с него ще се лекуват пациенти от областите Хасково и Кърджали. По данни на болницта на отчет се водят над 13 000 души. Зам.-директорът на МБАЛ..
Инцидент с тежко пострадал работник е станал днес преди обед в "Арсенал" Казанлък. "В 11:15 часа днес е получен сигнал за пострадал водач на транспортно средство на територията на стопански обект в Казанлък. Същият се транспортира към болнично..
На 18 август, малко преди полунощ, в РУ-Казанлък е получен сигнал от 38-годишен мъж за нанесен побой над съседа му – 50-годишен мъж в Казанлък. На място е изпратен полицейски екип, установено е, че около 23.40 ч., в дома му са влезли две лица и са му..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net