Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кърлежите - опасности и как да се предпазим

Снимка: БТА

В периода на затопляне на времето се появяват и различни опасности, както за хората, така и за животните. Кърлежите са едни от паразитите, които се срещат най-често в топлото време.

Въпреки че е наложено мнението, че лятото е времето за разпространение на кърлежи, се оказва, че поради затоплянето на климата атаки от кърлежи върху хора и животни стават дори и през зимата. Това коментира доц. д-р Борислава Чакърова – специалист по Медицинска паразитология и тропически болести.

„Кърлежите имат много дълъг период в околната среда. Те стоят и чакат в растителността, не търсят активно своя гостоприемник. Той активно отива при тях и сам ги намира“, обясни д-р Чакърова.

Кърлежите могат да предават различни заболявания, особено ако са заразени. Най-разпространените болести в България от тези паразити са Лаймска болест и Марсилска треска. Д-р Борислава Чакърова, отбелязва че през 2024 година има 50% увеличение на заболелите лица от Лаймска болест спрямо предната година.

„Ако заболяването започне като грипоподобно състояние и кърлежът не бъде отстранен и не бъде проведено лечение, той предава болестта. Затова е важно кърлежите да бъдат отстранени своевременно“, каза специалистът.

Съществуват няколко превантивни мерки, които могат да се прилагат за опазване от кърлежи, които са определени като "невидима заплаха", отбелязва докторът:

„Избягване на места с гъста тревна растителност. Ексодовите (твърдите, пасищните) кърлежи живеят точно в такава влажна среда. Въпреки че е трудно да се каже на туристите да ходят само по отъпкани пътеки, избягването на гъстата растителност е превенция.“ Подходящо облекло при ходене сред природата. Дрехите трябва да покриват повърхностите на тялото, да се затварят плътно около глезените и китките и да са светли, за да могат кърлежите да се видят по-лесно.Задължително оглеждане за наличие на кърлежи след завръщане от разходки."

Другата защита срещу кърлежите е използването на препарати. Такива са репелентите, които прогонват кърлежите.

„Те се продават в аптеки под формата на спрейове, кремове или лосиони. Активното вещество в тях трябва да бъде над 30%. С репеленти се обработват външно дрехите и кожата. Действието им продължава пет-шест часа.“

Използват се и препарати, които директно убиват кърлежите, споделя д-р Борислава Чакърова. Това са т. нар. акароциди.

Подробности, чуйте в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Ивелина Катанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Д-р Пейчева: Назрял е моментът за сериозна здравна реформа – с участие на всички

На последния национален събор на Българския лекарски съюз основното послание беше, че здравната система е сериозно недофинансирана, особено болничната помощ, която вече трупа дефицит от над 200 милиона лева. Това каза за Радио Стара Загора д-р..

публикувано на 20.05.25 в 16:52

Затлъстяването - болестта на съвремието

Затлъстяването е резултат от нарушен енергиен баланс, когато приетата чрез храната енергия надвишава енергията, изразходвана чрез физическата активност. А и най-често използваният показател за оценка на теглото, това е индексът на телесна маса,..

публикувано на 20.05.25 в 14:28

Да инвестираме в медицинските сестри

Ако здравната система не инвестира в развитието и обезпечаването на медицинските специалисти много скоро няма да има кой да се грижи за пациентите. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ медицинската..

публикувано на 17.05.25 в 12:24

Електронното здравно досие: Ползва ли го лекарят, разбира ли го пациентът

От началото на 2025 година, всички общопрактикуващи лекари в България получават достъп до електронните здравни досиета на пациентите, записани в техните пациентски листи. Това значително улеснява тяхната работа, като предоставя бърз и..

публикувано на 13.05.25 в 15:45

Живот с диагноза: Болестта на Бехтерев

Анкилозиращият спондилит, известен още като болест на Бехтерев, е хронично възпалително ревматологично заболяване, което най-често засяга гръбначния стълб и сакроилиачните стави. Началото му обикновено настъпва в млада възраст и най-често при мъжете...

публикувано на 13.05.25 в 14:16

Студенти по медицина се събират в Стара Загора

47-мата национална среща на Асоциацията на студентите по медицина в България(АСМБ) ще се проведе тази есен в Стара Загора. Имаме амбицията това да бъде най-мащабното събитие в нашата сфера. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара..

публикувано на 10.05.25 в 12:23

5 май – Международен ден на акушерката

На 5-ти май светът отбелязва Международния ден на акушерката. Професионалният празник е учреден през 1991 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките.  Идеята на празника е да насочи общественото внимание към значимостта на..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

Ин йога успокоява ума

Ин йога помага за успокояване на ума и за отпускане на тялото. Ин йога е похват от физическия аспект на йога. При него позите се задържат за 2 минути или повече и така имаме възможност да стигнем директно до фасцията – съединителната тъкан, която..

публикувано на 03.05.25 в 12:05

Паник атаките – генетично обусловени

Сърцето ви започва да тупти много силно, дишате трудно, устата ви пресъхва, разтрепервате се. Всичко това може да бъде израз на паник атака. В медицината паник атаки се наричат внезапните епизоди на силен страх и интензивни физически..

публикувано на 26.04.25 в 12:23

Ранната диагностика намалява случаите на вродени сърдечни малформации при новородени

Благодарение на развитието на феталната ехокардиография все повече вродени сърдечни малформации се откриват още по време на бременността. Това позволява навременна диагностика, насочване към лечение и в много случаи – пълно оздравяване. Това каза в..

публикувано на 22.04.25 в 14:48