Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кърлежите - опасности и как да се предпазим

Снимка: БТА

В периода на затопляне на времето се появяват и различни опасности, както за хората, така и за животните. Кърлежите са едни от паразитите, които се срещат най-често в топлото време.

Въпреки че е наложено мнението, че лятото е времето за разпространение на кърлежи, се оказва, че поради затоплянето на климата атаки от кърлежи върху хора и животни стават дори и през зимата. Това коментира доц. д-р Борислава Чакърова – специалист по Медицинска паразитология и тропически болести.

„Кърлежите имат много дълъг период в околната среда. Те стоят и чакат в растителността, не търсят активно своя гостоприемник. Той активно отива при тях и сам ги намира“, обясни д-р Чакърова.

Кърлежите могат да предават различни заболявания, особено ако са заразени. Най-разпространените болести в България от тези паразити са Лаймска болест и Марсилска треска. Д-р Борислава Чакърова, отбелязва че през 2024 година има 50% увеличение на заболелите лица от Лаймска болест спрямо предната година.

„Ако заболяването започне като грипоподобно състояние и кърлежът не бъде отстранен и не бъде проведено лечение, той предава болестта. Затова е важно кърлежите да бъдат отстранени своевременно“, каза специалистът.

Съществуват няколко превантивни мерки, които могат да се прилагат за опазване от кърлежи, които са определени като "невидима заплаха", отбелязва докторът:

„Избягване на места с гъста тревна растителност. Ексодовите (твърдите, пасищните) кърлежи живеят точно в такава влажна среда. Въпреки че е трудно да се каже на туристите да ходят само по отъпкани пътеки, избягването на гъстата растителност е превенция.“ Подходящо облекло при ходене сред природата. Дрехите трябва да покриват повърхностите на тялото, да се затварят плътно около глезените и китките и да са светли, за да могат кърлежите да се видят по-лесно.Задължително оглеждане за наличие на кърлежи след завръщане от разходки."

Другата защита срещу кърлежите е използването на препарати. Такива са репелентите, които прогонват кърлежите.

„Те се продават в аптеки под формата на спрейове, кремове или лосиони. Активното вещество в тях трябва да бъде над 30%. С репеленти се обработват външно дрехите и кожата. Действието им продължава пет-шест часа.“

Използват се и препарати, които директно убиват кърлежите, споделя д-р Борислава Чакърова. Това са т. нар. акароциди.

Подробности, чуйте в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Ивелина Катанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Безплатни тестове за хепатит В и С, ХИВ и сифилис ще извършват в РЗИ-Стара Загора

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции стартира информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация, е „Да го разбием! Запознай се с..

публикувано на 21.07.25 в 09:33

България – домакин на Европейското по футбол за диабетици

България беше домакин на Европейското първенство по мини футбол за хора с диабет. Състезанието се проведе от 6 до 10 юли във Варна. В него взеха участие 9 национални отбора –  Великобритания, Ирландия, Полша, Португалия, Хърватия, Словения,..

публикувано на 19.07.25 в 12:28

Продължава кампанията за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве

Националната кампания на Министерството на здравеопазването за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве продължава. Изнесеният пункт на РЗИ – Стара Загора ще бъде разположен на 22 юли 2025 г. в Гълъбово пред Общината от 17:00 до 19:30..

публикувано на 18.07.25 в 12:04

Популяризират мобилното приложение еЗдраве в Казанлък и Павел баня

Националната кампания на Министерството на здравеопазването за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве продължава. На 15 юли изнесен пункт на Регионалната здравна инспекция в Стара Загора ще бъде разположен в Казанлък на площад..

публикувано на 15.07.25 в 14:45

Спортните травми засягат най-често коляното и глезена

В желанието си да останем активни и да поддържаме добра форма често спортуваме без да сме наясно с физическите си възможности, което несъмнено води до на пръв поглед безобидни, но с натрупване много сериозни травми. Точно за това специалистите..

публикувано на 12.07.25 в 12:05

През лятото трябва да предпочитаме леки храни, богати на витамини и минерали

Сезонни и плодове и зеленчуци са най-добрата и полезна храна, която можем да дадем на тялото си през горещото лято . Те осигуряват естествена хидратация, антиоксидантна защита и подпомагат терморегулацията на организма. Това каза в..

публикувано на 07.07.25 в 17:01

Онлайн платформа помага да изберем подходящ психолог

Провокирана от колебливото отношение на българите към менталното здраве и след личен сблъсък с проблем, който изисква психологическа подкрепа, Моника Николаева създава Safespace.help – платформа, предоставяща професионална и персонализирана онлайн..

публикувано на 06.07.25 в 12:24

Акупунктура помага при болки в гърба

Болките в гърба са едно от най-честите оплаквания. Опитът показва, че около 90% от хората са имали поне веднъж в живота си болки в гърба или шията, а при 50% тези оплаквания са периодични. Причината за болката е претоварване на мускулите,..

публикувано на 05.07.25 в 12:23

Университетската болница "Киркович" - без задължения и на печалба за 2024 година

Положителен финансов резултат и печалба от 5,4 млн. лв. отчита за миналата 2024 година старозагорската университетска болница „Проф. д-р Стоян Киркович“. Това става ясно от годишния доклад за дейността на лечебното заведение, представен и приет на..

публикувано на 01.07.25 в 16:46

Горещините отключват психични кризи, алармират психолози

Летните жеги се оказват не само физическо, но и сериозно психическо предизвикателство – особено за младите хора. За това предупреди психологът Радост Овагимян, след като млад мъж от Стара Загора заплаши да скочи от шестия етаж. Инцидентът бе..

публикувано на 01.07.25 в 13:30