Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 19 май в Сливен започва подаването на заявления за прием на първокласници

От 19 май в Сливен започва подаването на заявления за прием в 1 клас за учебната 2025/2026 година, информират от общинския пресцентър.

Със заповед на кмета на общината Стефан Радев, е утвърден графикът на дейностите по приема. Родителите могат да се запознаят с него от специализирания сайт за прием: https://schoolsl.uslugi.io/

До края на месец юни ще се извършат три класирания. Свободните места за кандидатстване ще бъдат обявени до 12 ч. на 19 май, a от 13 ч., на същия ден, системата ще бъде отворена за регистрация на заявления за прием. Първото класиране ще бъде на 30.05.2025 г. , второ класиране - на 12.06.2025 г. и трето класиране - на 20.06.2025 г.

И тази година кандидатстването се осъществява през електронната система за прием, но освен по електронен път, родителите ще могат да подадат заявление и на място в училището, за което ще кандидатстват по първо желание. В съответствие с разпоредбите на чл. 5 от Наредба за приемане на ученици в първи клас на общинските училища на територията на община Сливен (приета с Решение № 529/26.01.2017 г. на Общински съвет-Сливен), след приключване на третото класиране, родителите на незаписаните деца подават заявления за записване в училищата, в които има останали свободни места.

Водещ критерий при приема е близостта на училището до постоянния или настоящия адрес на детето. Децата се подреждат в четири групи, в зависимост от периода на уседналост в низходящ ред, според получения сбор от точките по отбелязаните критерии. При равни условия се класират на случаен принцип със случайни числа, чрез компютърната система.

Важно е да се отбележи, че при класирането регистрационният номер, датата и часът на регистрация не се вземат предвид. Родители и деца, които по някаква причина не отговарят на условията по адресна регистрация на Община Сливен, но имат такава на територията на общината, могат да се обърнат на място към училището, в което кандидатстват по първо желание. Съответно, по този начин ще получат входящ номер.

Община Сливен напомня на родителите, че след записване на класирано дете, отпада възможността да се участва в следващо класиране. Това може да стане само при отписване на детето от училището (изтегляне на документите му) и подаване на ново заявление в системата за електронен прием, в сроковете, посочени в графика за прием.

Незаписаните в срок деца автоматично отпадат от приетите, губят входящия си номер, с който са участвали в класиране и могат да кандидатстват отново за прием с нов входящ номер и ново заявление. Ако детето не е класирано, заявлението му за участие автоматично се прехвърля към следващото класиране.


По публикацията работи: Иван Славов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Пощата в Стара Загора има бъдеще като модерен културен център

Творчески колектив „На улицата“ започва застъпническа кампания за бъдещето на Пощенската палата в Стара Загора и разположената в нея антична мозайка от IV–VI век – обявена за паметник на културата с национално значение. През април салонът на пощата бе..

публикувано на 09.05.25 в 16:57

Предупреждават за жълт код за валежи в Хасковско утре

Национален институт по метеорология и хидрология издаде предупреждение за влошаване на метеорологичната обстановка на 10 май. Очакват се значителни валежи в 11 области от страната. Предупреждението за област Хасково е от първа степен (жълт код) с очаквани..

публикувано на 09.05.25 в 16:52

Казусът "Бедечка" отново влиза за разглеждане на общинска сесия

„Казусът „Бедечка“ не е самоцел и паркът трябва да се запази. Всички политически групи в настоящия общински съвет изразяват становището, че процедурите трябва да продължат“ , коментира за Радио Стара Загора общинския съветник адвокат Димо Димитров..

публикувано на 09.05.25 в 16:33

С дискусия за еврото сред младежи и експерти отбелязват Деня на Европа в Стара Загора

С дискусия посветена на еврото и образователни и творчески работилници за деца и младежи в Стара Загора отбелязаха Деня на Европа 9 май. Събитието е организирано от Информационен център "Европа Директно - Стара Загора" и се проведе в Международния..

публикувано на 09.05.25 в 14:57

Антон Тонев: Ще вземем заедно най-доброто решение за бъдещето на Комплексния онкологичен център

Общинският съвет на Стара Загора трябва в спешен порядък да обсъди бъдещето на Комплексния онкологичен център, като вероятно ще се стигне до преструктуриране, пререгистриране или преобразуване на лечебното заведение. Това каза в студиото на Радио Стара..

публикувано на 09.05.25 в 14:15

Стара Загора e домакин на престижна международна киноложка изложба с участници от 10 държави

За втори път Стара Загора посреща международна киноложка изложба от ранг CACIB, която стартира на полигона по лека атлетика и ще продължи три дни - 9, 10 и 11 май 2025 г. Събитието събира любители на кучетата и професионални кинолози от България и..

публикувано на 09.05.25 в 14:13

Ученици от Хасково засадиха 20 нови дървета за Деня на Европа

20 нови дървета- явор и шестил засадиха днес учениците от хасковските училища. Акцията е посветена на Деня на Европа- 9 май. За трета поредна година деца от различни хасковски училища се включват в инициативата на Община Хасково и Областен..

публикувано на 09.05.25 в 14:09
Казанлък - площад

Над 150 възпитаници на Тулския политехнически институт се събират на среща в Казанлък

Над 150 инженери, оръжейници и други специалисти се събират в Казанлък на среща на възпитаниците на Тулския политехнически институт. Събитието тази вечер е първо по рода си, защото събира всички поколения, обучава ли се през годините в..

публикувано на 09.05.25 в 13:39
Тенчо Кайряков

Тенчо Кайряков представя втори том посветен на историята на гълъбовското село Обручище

Бившия синдикален и минен шеф и изкуствовед Тенчо Кайряков ще представи втори том посветен на историята на гълъбовското село Обручище. Събитието днес в местното читалище е част и от честване, посветено на 11 май, денят на светите братя Кирил и..

публикувано на 09.05.25 в 12:24

ПГСАГ " Лубор Байер" изпраща тази вечер 82 випуск абитуриенти

Тази вечер в "Културен център - Стара Загора"  Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Лубор Байер" изпраща 82 - я си випуск абитуриенти.  По пътя на големите потеглят 128 възпитаници на Строителния техникум, както е известно..

публикувано на 09.05.25 в 09:50