Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сирийци са обвинени за отвличане и изнасилване на марокански граждани в харманлийско село

Снимката е илюстративна
Снимка: Радио Видин

Oкръжната прокуратура в Хасково е привлякла като обвиняеми двама мъже, граждани на Сирия, на 24 и 32 годишна възраст. Срещу тях са повдигнати обвинения за това, че в края на миналата година в Харманли, заедно с други неустановени по делото лица, отвлекли 33-годишен мъж и 32-годишна жена, граждани на Мароко, за да изнудват близките им за пари.

Единият от обвиняемите изнасилили многократно отвлечената жена, като я принудил към това със сила и заплашване, съобщават от прокуратурата. По делото е установено, че пострадалите граждани на Мароко - мъж и жена, които са живеели на семейни начала, са влезли в България без документи. Те са били настанени в Регистрационно-приемателен център-Харманли към Държавната агенция за бежанците.

Обвиняемите са задържани за срок до 72 часа с постановление на наблюдаващия прокурор. Предстои Окръжната прокуратура-Хасково да внесе искане в съда за вземане на мярка за неотклонение "задържане под стража" спрямо тях. 

Обвиняемите са получили информация, че жертвите им разполагат с финансови средства и искали да стигнат до Сърбия. На 16 декември 2024 г. мъжът и жената били отвлечени от постройка, която се намирала в РПЦ-Харманли, и отведени в необитаема къща в село Българин. Там многократно им бил нанасян побой, като проявеното спрямо тях насилие било заснемано на видеоклипове, които били изпращани на близките им в Мароко.

Извършителите ги изнудвали за пари, за да освободят близките им. Роднините на пострадалите превеждали различни суми в евро и долари по системата "Хавала". Извършителите към момента на деянието не са пребивавали в РПЦ-Харманли.

Двамата са били установени на 13 май 2025 г. при проведена специализирана операция на ГД БОП-МВР под надзора на ОП-Хасково.

По публикацията работи: Живко Иванов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

С проверка-заря в Чирпан започна честването на Съединието

С тържествена проверка- заря тази вечер в Чирпан започва честването на 140 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия и празника на града. Гост на честването е президентът Румен Радев, който прие Почетния строй на Националната..

публикувано на 05.09.25 в 20:40

Ямбол отбелязва Съединението с молебен и шествие

С тържествена церемония и благодарствен молебен  в Ямбол ще отбележат 140 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. В ритуала ще вземат участие представителни военни части от Ямболския гарнизон. Празникът на Съединението ще започне..

публикувано на 05.09.25 в 18:55

Започна вторият ден на фестивала за електронна музика Z-TRONIC в Стара Загора

Z-TRONIC – новото електронно движение, родено в сърцето на Стара Загора, очаква почитателите си и тази вечер. Програмата започна в 16.00 ч. с изявите на Ivo D и  DJ Smooke  и продължава до 23.00 ч. с  METROPOLIS  и DJ STEVEN & JASSEN PETROV...

публикувано на 05.09.25 в 16:40

10 пъти по-нисък е мигрантският поток на българо-турската граница

Мигрантският натиск на българо-турската граница в момента е десет пъти по-нисък в сравнение със същия период на миналата година, като за последното денонощие опитите за нелегално влизане в страната са били 39.  Това заяви директорът на ГД "Гранична..

публикувано на 05.09.25 в 15:49

Напусна ни изтъкнат професор от Земеделския институт в Стара Загора

От Земеделския институт в Стара Загора съобщават с дълбоко прискърбие, че на 04 септември 2025 г. е починал техният приятел и колега проф. дн Живко Кръстанов. Проф. Живко Кръстанов работи за развитието и издигане нивото на научно-изследователската..

публикувано на 05.09.25 в 15:29

Нападнаха с брадва трудови инспектори в Димитровград

„Заставам зад всеки свой служител, който съвестно си върши работата и няма да позволя нападения над работещите в системата на Министерството на труда и социалната политика да остават безнаказани“. Това заяви в своя позиция министърът на труда и..

публикувано на 05.09.25 в 15:27

Съдът в Хасково остави в ареста задържан за трафик на 200 кг марихуана сърбин

Съдът в Хасково остави в ареста 55-годишния сръбски гражданин, арестуван с рекордно количество марихуана на граничен пункт „Капитан Андреево“. В камиона му бяха открити  близо 200 кг наркотици на стойност близо 3 млн. лв. Дежурният съдия Милена..

публикувано на 05.09.25 в 15:08

Заловиха бракониер в село Скобелево

На 4 септември 2025 г. при съвместна акция на служители от Национален парк „Централен Балкан“ и Държавно ловно стопанство „Мазалат“ беше задържано лице с огнестрелно оръжие марка Bergara калибър 308 WIN, снабдено с оптически прицел и супресор. При..

публикувано на 05.09.25 в 14:59

Започна ремонтът на сградата на Община Ямбол

Започна ремонтът на сградата на Община Ямбол по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“ от Националния план за възстановяване и устойчивост, с финансовата подкрепа..

публикувано на 05.09.25 в 14:09

Откриха нова сензорна линия на границата с Турция край село Крайново

Министър-председателят Росен Желязков откри нова сензорна линия на държавната граница с Република Турция в района на боляровското село Крайново, изградена по проекта „Разширяване обхвата на интегрирана система за наблюдение по българо-турската..

публикувано на 05.09.25 в 12:34