Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят на Възраждането в гр. Елена представи второ издание на "Сокаи"

Музеят на Възраждането "Иларион Макариополски" в старопланинския град Елена представи новото допълнено издание на книгата "Сокаи". Автор на монографията е директорът на музея Светослав Петров - етнолог, посветил изследователската си работа върху сокайното забраждане в българското народно облекло. 

"Първото издание на "Сокаи" излезе през март 2024 г. и от тогава до сега тиражът е напълно изчерпан. Това наложи преиздаване на книгата, тъй като имаше голям интерес към нея. Появиха се много нови материали, които си заслужаваше да бъдат добавени в изследването", коментира в предаването за фолклорна култура на Радио Стара Загора авторът Светослав Петров.

Той припомни, че сокаите представляват едно сложно невестинско забраждане от региона на Централна Стара планина, носено до средата на XIX век около градовете Габрово, Трявна, Дряново, Елена, Велико Търново и селища около Ловеч. За това сокаят има три разновидности - габровски, търновски и ловешки.


"Това е моя много любима тема, която разработвам от години и колкото повече работя върху нея, толкова повече информация откривам. Излезнаха допълнителни сведения, които в първото издание не бяха известни за мен. 

Ценен извор за историята на народното облекло се съхранява във фонда на проф. Иван Шишманов към Научния архив на БАН. В периода 1888 - 1889 г. Министерството на вътрешните дела изисква от 23-те окръжия описания на народни костюми от различните етнически и религиозни общности в страната. В отговорите си управителите изпращат такива описания от различни населени места. Това, на което попаднах е описание на целия килифаревски сокай, съставните му части и цените за изработката на всеки елемент. Уточнява се кое е изработено от занаятчии и кое е домашна ръчна изработка", отбеляза изследователят.

"Задълбочих проучването си в населени места от община Павликени. От теренната работа се установи, че балканджии-преселници има и в Павликенско и те са повлияли върху развитието на костюма в няколко селища по поречието на река Росица. Оказва се, че там сокаят също битува във вида, в който художникът-етнограф Евгения Лепавцова дава описания за него", казва Светослав Петров.

Новото издание на книгата "Сокаи" официално беше представено в рамките на "Нощ на музеите" в гр. Елена и Троян.

Цялото интервю със Светослав Петров можете да чуете от звуковия файл.


По публикацията работи: Мирослав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Народно читалище "Искра - 1860" с поредното събитие в празничния календар по случай 165-та си годишнина

Казанлъшкото читалище "Искра - 1860" ще поднесе на публиката тържествен концерт тази вечер от 19:00 ч. Събитието е част от празничанта програма на читалището, по случай 165-та годишнина, която отбелязва културната институция. Участие в концерта ще..

публикувано на 21.05.25 в 15:52
Славомира Кънева-инициатор за представянето на изложбата в Стара Загора

Изложба представя модели вдъхновени от природата

Днес, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора е представянето на изложбата "Symbiosis".  Посланието, което отправят студентите с работата си, е обвързано с два от водещите аспекти на устойчивата мода днес – опазването на..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Детска градина подготвя специален спектакъл за рождения ден на Старозагорската опера

„Истории от операта” се нарича спектакълът, с който на 20 май /вторник/ в 17,30 ч. всички малчугани от  Детска градина №10 „Светлина”  ще кажат на глас „Честит рожден ден,  Старозагорска опера!”. „Истории от операта” е  специално създаден в чест..

публикувано на 15.05.25 в 09:56

"10 години истории за пътя" гостува в Радио Стара Загора

Събитието "10 години истории за пътя" събира от 19 часа, във фоайето на Радио Стара Загора, читатели, издатели и някои от авторите в сборника „Истории от куфара на брат ми“, „Бащите не си отиват“, „Истории от 90-те“. Организатор е Райна Димитрова,..

публикувано на 14.05.25 в 17:08

Старозагорската художествена галерия представя експозицията „Symbiosis“

В залите на Художествена галерия - Стара Загора на 16 май 2025 г. от 18.00 ч. ще бъде представена изложба „Symbiosis“, на студенти от специалност ,,Моден дизайн“ към НХА. „Symbiosis“ е интердисциплинарен проект, който обединява работата на..

публикувано на 14.05.25 в 11:28

Звезден състав на сцената на Държавната опера в петък в " Травиата"

Звезден състав от солисти излиза на сцената на Държавна опера Стара Загора в петък в  една от най-любимите опери на  Верди - "Травиата". В ролята на Виолета Валери ще се превъплъти  ученичката на Райна Кабаиванска  Александрина Михайлова.  Едва..

публикувано на 14.05.25 в 10:00
Кадър от „Майсторът и Маргарита

Кинобиографии на известни личности влизат в извънконкурсната програма на „Златната липа" 2025

Цели 45 игрални, документални и анимационни филми, произведени през последните години, влизат при вход свободен в извънконкурсната програма на фестивала за ново европейско кино „Златната липа". Тази година киномаратонът ще започне на 31 май и ще..

публикувано на 13.05.25 в 16:58

В Сливен започна Националния фестивал на детската книга

В Сливен започна XXVII Национален фестивал на детската книга, организиран от Регионална библиотека „Сава Доброплодни" в партньорство с Министерството на културата, Община – Сливен и др. По време на тридневния фестивал писатели, илюстратори и издатели..

публикувано на 12.05.25 в 17:25

Отбелязаха 100 години от създаването на емблематичната картина "Ахинора" в Казанлък

Културна инициатива „100 години Ахинора - 100 лица на съвременната жена в Казанлък" се проведе под патронажа на Десислава Радева, съпруга на президента на Република България, и с участието на Наталия Киселова, председател на Народното събрание. Събитието..

публикувано на 11.05.25 в 19:47
Д-р Росица Петрова-Василева

Росица Петрова превърна Сливен в столица на детската книга

11 май е ден за почит към паметта на Светите равноапостоли Кирил и Методий , създатели на първата славянска азбука - глаголицата, канонизирани за светци за превода на богослужебните книги, популяризирането на Библията на старобългарски език и..

публикувано на 11.05.25 в 14:45