Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят на Възраждането в гр. Елена представи второ издание на "Сокаи"

Музеят на Възраждането "Иларион Макариополски" в старопланинския град Елена представи новото допълнено издание на книгата "Сокаи". Автор на монографията е директорът на музея Светослав Петров - етнолог, посветил изследователската си работа върху сокайното забраждане в българското народно облекло. 

"Първото издание на "Сокаи" излезе през март 2024 г. и от тогава до сега тиражът е напълно изчерпан. Това наложи преиздаване на книгата, тъй като имаше голям интерес към нея. Появиха се много нови материали, които си заслужаваше да бъдат добавени в изследването", коментира в предаването за фолклорна култура на Радио Стара Загора авторът Светослав Петров.

Той припомни, че сокаите представляват едно сложно невестинско забраждане от региона на Централна Стара планина, носено до средата на XIX век около градовете Габрово, Трявна, Дряново, Елена, Велико Търново и селища около Ловеч. За това сокаят има три разновидности - габровски, търновски и ловешки.


"Това е моя много любима тема, която разработвам от години и колкото повече работя върху нея, толкова повече информация откривам. Излезнаха допълнителни сведения, които в първото издание не бяха известни за мен. 

Ценен извор за историята на народното облекло се съхранява във фонда на проф. Иван Шишманов към Научния архив на БАН. В периода 1888 - 1889 г. Министерството на вътрешните дела изисква от 23-те окръжия описания на народни костюми от различните етнически и религиозни общности в страната. В отговорите си управителите изпращат такива описания от различни населени места. Това, на което попаднах е описание на целия килифаревски сокай, съставните му части и цените за изработката на всеки елемент. Уточнява се кое е изработено от занаятчии и кое е домашна ръчна изработка", отбеляза изследователят.

"Задълбочих проучването си в населени места от община Павликени. От теренната работа се установи, че балканджии-преселници има и в Павликенско и те са повлияли върху развитието на костюма в няколко селища по поречието на река Росица. Оказва се, че там сокаят също битува във вида, в който художникът-етнограф Евгения Лепавцова дава описания за него", казва Светослав Петров.

Новото издание на книгата "Сокаи" официално беше представено в рамките на "Нощ на музеите" в гр. Елена и Троян.

Цялото интервю със Светослав Петров можете да чуете от звуковия файл.


По публикацията работи: Мирослав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Старозагорската опера гостува в Долината на тракийските царе

За пети пореден път кулминацията в традиционните "Празници в Долината на тракийските царе' ще бележи Старозагорската опера , която ще представи на откритата сцена на язовир „Копринка” от 20.00 часа своите впечатляващи спектакли на операта „Цар..

публикувано на 28.07.25 в 14:09

Милена Дренчева е от новите възрожденци в Малко Търново

Милена Дренчева е Магистър по "Социално консултиране и психология . Има квалификации по библиотекарство, читалищен мениджмънт и управление на читалищната дейност. От 2008 година е секретар на читалището в Малко Търново. Автор е три книги : Първата..

публикувано на 27.07.25 в 10:00

„Нашенски фест“ се провежда в Стара Загора

Първи Национален фолклорен фестивал „Нашенски фест“ ще се проведе днес и утре в парк "Артилерийски" в Стара Загора. Организатори са от ансамбъл „Нашенци“, поводът е 25-ата годишнината от създаването на формацията. И в двата дни още от 10.00 часа ще..

публикувано на 26.07.25 в 09:41
Внуците на Панчо Владигеров

Фотоизложба представя историята на операта "Цар Калоян"

На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни.  Експозицията, дело на Надя Сотирова,..

публикувано на 18.07.25 в 16:10

Петя Христова: Поезията е сигурно убежище, а хората са най-голямото вдъхновение

Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..

публикувано на 18.07.25 в 13:07

Тракийската гробница „Оструша“ се превръща в сцена за театрално-танцов спектакъл

Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..

публикувано на 18.07.25 в 10:09

Картината "Ахинора" очаква поредното си пос(в)ещение

Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..

публикувано на 17.07.25 в 14:41

Премиера на "Цар Калоян" на Античния форум

На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..

обновено на 17.07.25 в 11:38
Джулиана Гутова

"Ден на дарителите" в Старозагорската галерия

На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...

публикувано на 16.07.25 в 17:15

„Многострадална Геновева“ се завръща с премиера под звездите на Античния форум

За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..

публикувано на 16.07.25 в 13:56