На последния национален събор на Българския лекарски съюз основното послание беше, че здравната система е сериозно недофинансирана, особено болничната помощ, която вече трупа дефицит от над 200 милиона лева. Това каза за Радио Стара Загора д-р Генка Пейчева, член на УС на Българския лекарски съюз. Лекарите настояват за национален диалог по реформата в сектора, включително за увеличаване на здравната вноска на 12% и по-добро разпределение на ресурсите. Проблемът със застаряващите кадри, липсата на контрол и недостигът на медицински специалисти поставят под въпрос бъдещето на качественото здравеопазване, изтъкна Д-р Пейчева и подчерта, че пациентите трябва да участват активно в дебата и че решения има — стига да има воля и сътрудничество.
„Назрял е моментът в здравеопазването да седнем на една маса – лекари, пациенти, политици, всички заинтересовани – и да започнем стъпка по стъпка да решаваме проблемите. Не можем повече да се чудим дали болниците ще съществуват или не.“
Здравната вноска – тема, която не може повече да се отлага
Според Д-р Пейчева повишаването на здравната вноска до 12% би позволило отпадане на доплащанията и по-качествено обслужване:
„Това е европейската практика. Така се постига максимално здравно покритие от касата и се гарантира достъп до лекари и лечение.“
Особено тревожен е и въпросът със застаряващото съсловие:
„Около 60% от лекарите са в пенсионна или предпенсионна възраст. Ами какво ще стане след 10 години? Кой ще ни лекува?“
Д-р Пейчева е категорична, че без широк диалог между всички – лекари, пациенти, политици, медицински специалисти, фармацевти и стоматолози – няма как да се решат системните проблеми:
„Трябва да седнем всички на една маса и да решим – какъв процент от БВП ще отива за здраве, каква ще е организацията на болничната помощ, как ще се увеличи броят на сестрите, как ще задържим младите лекари в страната.“
Според д-р Пейчева, проблемите с кадрите и ресурсите са сходни в цялата страна. Въпреки това тя посочи, че в Стара Загора нещата стоят сравнително добре:
„Имаме добре организирана работа в Университетската болница, която наскоро откри и инсултен център. Очакваме нова болница, но не е ясно какви ще са стратегиите й и откъде ще дойдат кадрите.“
Тя не скри притесненията си, че се наблюдава "въртележка" на специалисти между лечебните заведения, което създава излишно напрежение както за пациентите, така и за медиците.
В края на разговора д-р Пейчева призова за диалог и активност от страна на пациентите:
„Пациентите имат не само права, но и задължение да участват в дискусията. Нека кажат какво не е наред и какви са техните предложения. Само с взаимно уважение и общо усилие можем да решим проблемите.“
„Няма място за безнадеждност. Решения има – стига да има желание и заедност в името на здравето.“
Чуйте подробностите от звуковия файл.
Затлъстяването е резултат от нарушен енергиен баланс, когато приетата чрез храната енергия надвишава енергията, изразходвана чрез физическата активност. А и най-често използваният показател за оценка на теглото, това е индексът на телесна маса,..
Ако здравната система не инвестира в развитието и обезпечаването на медицинските специалисти много скоро няма да има кой да се грижи за пациентите. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ медицинската..
От началото на 2025 година, всички общопрактикуващи лекари в България получават достъп до електронните здравни досиета на пациентите, записани в техните пациентски листи. Това значително улеснява тяхната работа, като предоставя бърз и..
Анкилозиращият спондилит, известен още като болест на Бехтерев, е хронично възпалително ревматологично заболяване, което най-често засяга гръбначния стълб и сакроилиачните стави. Началото му обикновено настъпва в млада възраст и най-често при мъжете...
47-мата национална среща на Асоциацията на студентите по медицина в България(АСМБ) ще се проведе тази есен в Стара Загора. Имаме амбицията това да бъде най-мащабното събитие в нашата сфера. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара..
На 5-ти май светът отбелязва Международния ден на акушерката. Професионалният празник е учреден през 1991 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките. Идеята на празника е да насочи общественото внимание към значимостта на..
Ин йога помага за успокояване на ума и за отпускане на тялото. Ин йога е похват от физическия аспект на йога. При него позите се задържат за 2 минути или повече и така имаме възможност да стигнем директно до фасцията – съединителната тъкан, която..
В периода на затопляне на времето се появяват и различни опасности, както за хората, така и за животните. Кърлежите са едни от паразитите, които се срещат най-често в топлото време. Въпреки че е наложено мнението, че лятото е времето за..
Сърцето ви започва да тупти много силно, дишате трудно, устата ви пресъхва, разтрепервате се. Всичко това може да бъде израз на паник атака. В медицината паник атаки се наричат внезапните епизоди на силен страх и интензивни физически..
Благодарение на развитието на феталната ехокардиография все повече вродени сърдечни малформации се откриват още по време на бременността. Това позволява навременна диагностика, насочване към лечение и в много случаи – пълно оздравяване. Това каза в..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net