Общинската съветничка Светлана Николова от Харманли пое личен ангажимент да заплати с лични средства лабораторен анализ на водата от ключови обществени чешми в община Харманли, след като на днешната сесия Общинският съвет отхвърли без аргументи нейния план за чиста, проверена и достъпна вода на обществени места в града.
Оказава се, че хората в Града на Белоногата ползват вода от три-четири естествени водоизточника за питейни и битови нужди, но в центъра и в парковете на градчето няма обществени чешми. Изключение прави чешмичка до читалище "Дружба", която не работи. На стената си в своя профил във Фейсбук, Светлана Николова посочи пет стъпки от своята план-програма за осигуряване на качествена и достъпна питейна вода от обществени чешми, свързани с изграждането им на посочени от гражданите места в централната градска част, централния парк и парк "Димана Данева". Ще е нужно и поставянето на камери срещу вандализма, двукратен анализ на качествата и съдържанието на питейната вода от чешмичките, което ще струва около 1 200 лв. годишно на общинския бюджет за проверка на няколкото водоизточника, които ще ги захранват. Както и разяснителна и превантивна работа сред населението и подрастващите в училищата, доброволчески кампании за почистване и поддръжка, информационни табели, сензори и бутони за кранчетата и др.
„Всички имаме право да знаем какво пием. В Града на Белоногата обществените чешми трябва да са на почит!“ написа тя в публикацията си:
„Казаха „не“ на здравето, на водата, на отговорността.
Поемам личен ангажимент: ще заплатя с лични средства лабораторен анализ на водата от ключови обществени чешми в община Харманли.
Резултатите ще бъдат публични и достъпни за всички.
Защото когато институциите мълчат, грижата не може да чака.
А общественото здраве е най-важният ни общ приоритет.
На сесия на Общински съвет Харманли предложих Програма за обществените чешми – конкретен план за чиста, проверена и достъпна вода.
Тя беше отхвърлена. Всеки един от нейните основни приоритети – отречен:
🔹 Дигитален регистър на чешмите – НЕприет.
Ще продължим да нямаме ясна информация къде и каква вода тече.
🔹 Периодичен лабораторен контрол – НЕприет.
Общината отказа да гарантира, че водата е безопасна за пиене.
🔹 Ремонт на повредени чешми – НЕприет.
Дори символични за града места остават в забвение.
🔹 Нова чешма в Градския парк – НЕприета.
Без подкрепа за изграждане на достъпна и модерна водна точка.
🔹 Гражданско участие и превенция – НЕприети.
Никакви кампании, видеонаблюдение или доброволчески инициативи.
Тази програма беше за хората, не за политиката.
Беше за здравето, не за ефектни речи.
Беше разумна и реална.
Затова не се отказвам – започвам с действие.
Анализите на водата ще бъдат направени. Защото всички имаме право да знаем какво пием.
В Града на Белоногата обществените чешми трябва да са на почит!“
Обществено обсъждане на предложението община Стара Загора да поеме дългосрочен дълг до 5,4 млн. лв. ще се проведе в петък. Средствата ще бъдат предназначен да се обезпечи въвеждането на енергоспестяващи технологии във всичките 51 населени места в..
„Не мога без радио, защото е навсякъде. То е около нас, има го дори, когато комуникациите спират. Радиото остава и е най-бързият източник на информация, конкретно Радио Стара Загора и на проверена информация“, категоричен е редактора и репортер..
Мерките за превенция на пожари представи на днешния кметски ден началникът на Районна служба на пожарната в Стара Загора главен инспектор Антон Колев. Той се срещна с кметовете и кметските наместници на по-малките населени места в общината. Като..
Очакваме положителен конвергентен доклад за присъединяването ни към еврозоната, но докато не излезе, всичко е въпрос на хипотеза. Това каза министър-председателят Росен Желязков в старозагорското село Загоре, където беше взе участие в официалното..
В Сливен двама зрелостници са отстранени от матурата по Българския език и литература, заради опити за преписване и използване на техническо устройство. Това обяви пред БНР временно изпълняващият длъжността ръководител на Регионалното управление на..
Община Болярово е на второ място в област Ямбол по прозрачност на предоставяната информация, според оценката на Програма „Достъп до информация“ (ПДИ) за 2024 г. Първо място заема Община Тунджа, съобщиха от общинския пресцентър. Между 1 март и 29 април 2024..
Община Стара Загора знае как се управляват проекти, които способстват за промените в облика на един град, отбеляза в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ Ива Петкова, директор на Дирекция „Развитие, зелено финансиране и комуникации“ във Фонд ФЛАГ...
Забрана нестинарските игри да започват от православен храм издаде Сливенският митрополит Арсений по повод празника "Св.св. Константин и Елена", при който се преминава през жарава с боси крака, а танцуващите носят иконата на двамата светци...
46 зрелостници в област Стара Загора не са се се явили на зрелостен изпит по български език и литература. Това съобщи началникът на Регионалното управление на образованието Милена Йолдова. Броят на явилите се е 2021 ученици. Анулирани са..
Петя Панева ще бъде специален гост на празника на Община Николаево, който ще се състои на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука просвета и култура и на славянската книжовност. Панева ще излезе на сцената на централния площад..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net