Градушки нанесоха поражения в Сливенско и Ямболско. Колкото орех са били големи зърната на снощната градушка в община Нова Загора. Обявено е частично бедствено положение за селата Бял кладенец, Пет могили и Новоселец, където има щети по имоти.
В момента се правят огледи на щетите в селата, обяви пред БНР кметът на община Нова Загора Галя Захариева. Тя обобщи ситуацията след бедствието: "Покриви, счупени прозорци и най-тежки са щетите на земеделската продукция, особено на землището на село Бял кладенец. В село Новоселец са сравнително по-малко щетите. И в трите населени места има изкоренени дървета, счупени клони, които поетапно ще бъдат разчистени. Няма някъде опасност от затворени пътища. Снощи до късно работиха аварийните групи от EVN, за да пуснат тока в трите населени."
Захариева каза още, че е имало предупреждение от Агенцията за борба с градушките, но това е само превантивна мярка:
"Предупредиха ни абсолютно коректно още в 4,30, след като са получили разрешение за стрелба. Бяхме уведомени. Пуснали сме съобщение на сайта на общината, на Фейсбук-страницата на общината, предупредила съм всички кметове, но за съжаление, няма как да разпънем чадъри".
Даниела Мушкова - директор на полигона за борба с градушките в Сливен, коментира, че облачната система е обработвана, но е била много устойчива: "Този облак се е зародил някъде около Чирпан и мощността на този облачен масив продължи да си остава една и съща, докато стигна до Черно море. Това е една много голяма продължителност. Освен това самият масив си имаше собствена траектория, по която се движеше, която беше различна от потока за деня, което ни навежда на мисълта, че може да прозвучи и вече пресилено, обаче това е една супер-клетка, която продължи да съществува от порядъка на три часа". 103 ракети са изстреляни само от ракетната площадка край новозагорското село Млекарево.
От следващата седмица започват и огледите по земеделските площи, защото в момента е почти невъзможно да се влезе.
Мотоциклетист е загинал при катастрофа на магистрала "Тракия", съобщават от областната дирекция на МВР в Стара Загора. Сигнал за инцидента, на км 170 в посока Бургас, е подаден малко след 18 часа. По първоначална информация мотоциклет, управляван от..
Община Харманли ще предприеме консервация, реставрация и благоустрояване на култовия комплекс „Изворът на Белоногата“ по трансграничен проект „Пътуване през времето по Марица“. Проектът е на стойност 280 000 евро и се осъществява в партньорство с..
На 2 август /събота/, от 8 ч. до 14:30 ч., ще бъде ограничено движението на автомобили над 3,5 тона по участък от път I-5 Габрово – Шипка за провеждането на събор в местността „Историческа поляна“ на връх Бузлуджа . Трафикът се спира в отсечката..
Есенният панаир с атракциони и луна парк ще се проведе в обичайното си време и през 2025 г. - между 22 септември и 5 октомври, две седмици преди празника на Стара Загора Пети октомври, съобщават от пресцентъра на общината. Мястото ще е югоизточната част..
Поради силно намаленият дебит на водоизточниците на територията на община Сливен, се забранява нерегламентираното ползване на питейната вода. Заповедта на кмета Стефан Радев е във връзка с искането на "Водоснабдяване и канализация - Сливен" за..
БСП ще отбележи 134 години от началото на организираното социалистическо движение у нас с традиционния си събор под връх Бузлуджа в събота. Очаква се в местността "Историческа поляна“ отново да се съберат хиляди членове и симпатизанти на..
Непокътнат гроб на войн е открит при проучвания в тополовградското село Капитан Петко войвода, информират от община Тополовград. Находката е направена при спасителни археологически разкопки извършвани по трасето на сервитута на кабелна връзка между..
Традиционния празник Илинден ще отбележат утре, 2-ри август в старозагорското село Калитиново от 19.30 ч. Събитието ще е в читалищния парк в центъра на селото. Организатори са местното Народно читалище „Благоразумие 1927“ и кметството, със..
Изнесени пунктове за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве ще бъдат организирани през два от дните на следващата седмица, съобщиха от Регионалната здравна инспекция в Стара Загора. Изнесеният пункт на РЗИ – Стара Загора ще бъде разположен на..
Живущите в Дома за пълнолетни лица с физически увреждания в Стара Загора ще останат там и след ремонта. Ще бъдат подобрени средата и качеството на живот в дома, потвърди в Стара Загора зам.-министърът на труда и социалната политика Иван Кръстев по..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net