Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историческият параход Радецки е спасен с даренията на 1 200 000 български деца

3
Снимка: Нацонален музей "Параход Радецки"

 На 29-ти май 1876 г / нов стил/  поетът-революционер Христо Ботев начело на 200 български юнаци  тръгва да се бие за свободата на поробеното ни Отечество. Четниците, облечени като градинари и селяни, се качили на австрийския параход „Радецки“ от Гюргево, Зимнич, Турну Мъгурели, Корабия и Бекет.  Ботев,  Никола Войновски и Димитър Икономов, облечени в униформи, с калпаци  с гордия български лъв на главите обявяват, че корабът е в ръцете на на българите, тръгнали да освободят братята си.  Капитанът на парахода Дагоберт Енглендер бил принуден да го насочи към българския бряг и да акостира при с. Козлодуй. От тук започва пътя към безсмъртието на онези смели българи, последвали войводата. Трагичната и героична съдба на ботевата чета е известна…

 „Параходът  „Радецки“ е австрийска собственост, построен е  през 1851 г. в Будапеща. Плавателният съд се задвижва от двуцилиндрова парна машина и странични гребни колеса. Можел да превозва 350 пасажери“, разказва уредничката в парахода-музей Десислава Георгиева.

  Параходът „Радецки“ изпълнява пътнически курсове по р. Дунав до 1910 г., а през 1914 г. е предаден за скраб.

 „По повод 90 години от подвига на Христо Ботев и четата му, журналистката Лиляна Лозанова предлага  да бъде възкресен парахода.  Българска делегация заминава за корабостроителницата в  Будапеща за да потърси схеми и чертежи на „Радецки“, но за съжаление не били открити такива. На тръгване българите случайно разбрали, че е жив един от работниците – Йожеф Кирай, който боядисвал „Радецки“ . Той нарисувал по спомени схеми и скици на парахода, които българите донесли в корабостроителницата в Русе“, продължава Десислава Георгиева.  Станало ясно, че построяването на  двойник на историческия плавателен съд  изисква много време и пари. Тогава инициаторите на възкресяването на парахода, били посъветвани да намерят параход, който да послужи за основа на  новия „Радецки“. „Такъв  речен плавателен съд бил влекача „Пловдив“, но и в този случай сумата от 500 000 лв., нямало как да бъде осигурена от държавата“, пояснява уредничката.

  Изправена пред възможността да се провали родолюбивата идея, Лиляна Лозанова обявила дарителска кампания, като поставила началото с дарените от нея 2,50 лв. В инициативата се включили децата от цяла България – 1 200 000 пионерчета и чавдарчета започнали да даряват парите от събраните и предадени от тях билки, старо желязо и хартия…

  Така на 28 май 1966 г. от корабостроителницата в Русе, новият „Радецки“ бил спуснат на вода и акостирал при Крозлодуй, посрещнат тържествено от първия ръководител на партията и държавата Тодор Живков и 3 000 деца от всички краища на  страната. Параходът отплавал за Виена и Будапеща със 126 деца на борда“, завръшва историята на парахода „Радецки“ Десислава Георгиева.

От 1982 г. параходът е обявен за национален музей и е на пристан при гр. Козлодуй. От 16.04.2004 г. е филиал на Националния исторически музей и е единственият плаващ параход музей в България и на Балканския полуостров.   




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54
Проф.д-р Николай Цанков и Вахиде Йълмаз

Образование с корени и криле: Синергия между природа, технологии и изкуство

В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението.  В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..

публикувано на 29.06.25 в 14:29

Патриотичен дух в ателието на старозагорката Ваня Борисова

Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..

публикувано на 22.06.25 в 17:36

56- годишна цигулка засвири за първи път в ръцете на световноизвестния цигулар Светлин Русев

56-годишна цигулка, майсторена от един от легендарните лютиери Нено Шивачев от Казанлък  засвири за първи път   преди броени дни.  Инструментът бе просвирен от друга легенда - световноизвестният български цигулар Светлин Русев. По думите му..

публикувано на 21.06.25 в 12:22

Живот на колела с Крис Драгошинов – гуруто на дъските

На 21 юни отбелязваме ден на скейтбординга. Това не е просто някакъв ден от календара – това е денят, в който всички скейтъри по света излизат и карат. Крис Драгошинов е един от най-добрите персонални треньори по сноуборд и скейтборд. Наричат го..

публикувано на 21.06.25 в 11:05

Димитър Маринов: Малките мечти раждат големи чудеса!

Димитър Маринов е български актьор, играл в Холивуд. През 2019 г. става първият български актьор, качил се на сцената на Оскарите по време на 91-вата церемония след като филмът „Зелената книга“, в който участва във второстепенна роля, печели наградата..

публикувано на 20.06.25 в 15:22
Снимката е илюстративна

ПИЦ по зависимости кани децата на Стара Загора да участват в лятната програма

Дълъг списък от весели, интригуващи и образователни занимания са включили в своята лятна програма и през тази година специалистите от Превантивно-информационния център по зависимости в Стара Загора. Заниманията са безплатни и се провеждат в офиса на ПИЦ..

публикувано на 20.06.25 в 15:13

Самоук художник подари образите на Левски и на Ботев на село Памукчии

Ако попаднете в Старозагорското село Памукчии, в центъра му ще срещнете погледа на поета –революционер Христо Ботев, който ви гледа от фасадата на едноименното читалище. А ако влезете по работа в кметството, на входа ще ви посрещне изпитателния син..

публикувано на 20.06.25 в 14:33

Юбилейният Beerфест 2025 събира звезди и фенове в Стара Загора

Юбилейното десето издание на Beerфестът ще се проведе от 3 до 7 септември на поляната в парк „Загорка“. Гостите на фестивала ще могат да се насладят на петдневна разнообразна музикална програма.  Фестивалът ще бъде открит с изпълненията на Tino, последван..

публикувано на 20.06.25 в 12:37