Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

60 минути повече здраве:

В България на практика няма палиативни грижи

Няма приет стандарт по палиативна медицина, няма специалисти, няма статистика за нуждаещите се и акредитация на специалност „палиативна медицина“

Проф. Любима Деспотова-Толева
Снимка: Личен архив

В България няма статистика колко хора реално се нуждаят от продължителни и палиативни грижи нито за възрастни, нито за деца. Това каза в интервю за Радио Стара Загора проф. Любима Деспотова - председател на Българското дружество по продължителни грижи и палиативна медицина.

У нас няма и приет стандарт по палиативна медицина, за да се акредитира клиничната специалност „палиативна медицина“, да се обучават лекари специалисти и такива, които вече имат придобита специалност да получат допълнителна специализация за оказване на такива грижи. От дружеството са разработили и актуализират такъв стандарт и програми на всички нива: обучение на студенти-медици, обучение на специалисти и обучение в системата на следдипломното образование и обучение. Предложенията им остават обаче без внимание от страна на здравните власти, уточни проф. Деспотова.

Относно клиничните пътеки, в които са заложени палиативните грижи и за какви заболявания са, проф. Деспотова подчертава, че в редки случаи се използва една клинична пътека и то само в тези здравни заведения, които са я заявили, като става дума за онкоболни пациенти. „Ограничаването на палиативната грижа само за онкоболни е дискриминация по отношение на всички останали пациенти с тежки, хронични животоограничаващи заболявания или с епизодична нужда от палиативни грижи“, допълни експертът.

За хосписите и доколко те са алтернатива проф. Деспотова уточни, че през годините са публикувани две поредни карти на такива заведения, регистрирани по закона за лечебните заведения в България. „Има много области, в които такива хосписи липсват. Съществен проблем е и че някои частни домове за възрастни се рекламират като хосписи, без да са такива и без да са регистрирани в съответствие с изискванията на закона за лечебните заведения. В тях липсва обучен персонал и съответно, грижите са далеч от изискваните", каза още експертът. 

В звуковия файл можете да чуете целия разговор.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Безплатни тестове за хепатит В и С, ХИВ и сифилис ще извършват в РЗИ-Стара Загора

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции стартира информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация, е „Да го разбием! Запознай се с..

публикувано на 21.07.25 в 09:33

България – домакин на Европейското по футбол за диабетици

България беше домакин на Европейското първенство по мини футбол за хора с диабет. Състезанието се проведе от 6 до 10 юли във Варна. В него взеха участие 9 национални отбора –  Великобритания, Ирландия, Полша, Португалия, Хърватия, Словения,..

публикувано на 19.07.25 в 12:28

Продължава кампанията за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве

Националната кампания на Министерството на здравеопазването за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве продължава. Изнесеният пункт на РЗИ – Стара Загора ще бъде разположен на 22 юли 2025 г. в Гълъбово пред Общината от 17:00 до 19:30..

публикувано на 18.07.25 в 12:04

Популяризират мобилното приложение еЗдраве в Казанлък и Павел баня

Националната кампания на Министерството на здравеопазването за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве продължава. На 15 юли изнесен пункт на Регионалната здравна инспекция в Стара Загора ще бъде разположен в Казанлък на площад..

публикувано на 15.07.25 в 14:45

Спортните травми засягат най-често коляното и глезена

В желанието си да останем активни и да поддържаме добра форма често спортуваме без да сме наясно с физическите си възможности, което несъмнено води до на пръв поглед безобидни, но с натрупване много сериозни травми. Точно за това специалистите..

публикувано на 12.07.25 в 12:05

През лятото трябва да предпочитаме леки храни, богати на витамини и минерали

Сезонни и плодове и зеленчуци са най-добрата и полезна храна, която можем да дадем на тялото си през горещото лято . Те осигуряват естествена хидратация, антиоксидантна защита и подпомагат терморегулацията на организма. Това каза в..

публикувано на 07.07.25 в 17:01

Онлайн платформа помага да изберем подходящ психолог

Провокирана от колебливото отношение на българите към менталното здраве и след личен сблъсък с проблем, който изисква психологическа подкрепа, Моника Николаева създава Safespace.help – платформа, предоставяща професионална и персонализирана онлайн..

публикувано на 06.07.25 в 12:24

Акупунктура помага при болки в гърба

Болките в гърба са едно от най-честите оплаквания. Опитът показва, че около 90% от хората са имали поне веднъж в живота си болки в гърба или шията, а при 50% тези оплаквания са периодични. Причината за болката е претоварване на мускулите,..

публикувано на 05.07.25 в 12:23

Университетската болница "Киркович" - без задължения и на печалба за 2024 година

Положителен финансов резултат и печалба от 5,4 млн. лв. отчита за миналата 2024 година старозагорската университетска болница „Проф. д-р Стоян Киркович“. Това става ясно от годишния доклад за дейността на лечебното заведение, представен и приет на..

публикувано на 01.07.25 в 16:46

Горещините отключват психични кризи, алармират психолози

Летните жеги се оказват не само физическо, но и сериозно психическо предизвикателство – особено за младите хора. За това предупреди психологът Радост Овагимян, след като млад мъж от Стара Загора заплаши да скочи от шестия етаж. Инцидентът бе..

публикувано на 01.07.25 в 13:30