Ако попаднете в Старозагорското село Памукчии, в центъра му ще срещнете погледа на поета –революционер Христо Ботев, който ви гледа от фасадата на едноименното читалище. А ако влезете по работа в кметството, на входа ще ви посрещне изпитателния син взор на Апостола – Васил Левски. Кметът Стоян Ничев и местните хора с гордост споделят, че образите на двамата велики българи са изрисувани даром от техния съселянин - 77-годишния Георги Тенев.
При откриването на новия пенсионерски клуб ме посреща усмихнат възрастен човек с колело. Подари ми 5 красиви градински рози с различен цвят и много силно ухание! Разбирам, че за клуба са работили почти всички от третата възраст в Памукчии. Някои от жителите му с нескрито одобрение коментират портретите на видни революционери – Георги Ст. Раковски, легендарния Вълчан Войвода, поета-революционер Пейо Яворов и обичаните творци от средата на миналия и началото на този век, като Лили Иванова, Стефан Данаилов, Стоянка Мутафова, Тодор Колев и др. Всички портрети са направени от ръката на Георги Тенев, човекът, който ме посрещна с розите… „Няколко-членна комисия е избрала кои от тях да заемат почетно място в портретната галерия на пенсионерския клуб“ Задружие““, споделя развълнуван той. Художникът разказва, че е самоук, започнал да рисува като дете – най-напред се учил да прекопира портрети и снимки от вестници, които му харесвали… Така, докато ръката му придобила движенията, необходими за рисуването на портрети, фигури и пейзажи… И с въздишка признава, че за да оцелее, се наложило 35 години да изостави рисуването и да стане чобанин, но не съжалява…
„Времето не се измерва с дните, които си живял на тази Земя, а с това, което ще оставиш след себе си! Това, което оставям на бъдещите поколения, съм го нарисувал даром… Образите на Апостола и на Ботев са най-светлите, които имаме като народ. Винаги ме е вълнувала великата мисъл на Левски “Времето е в нас, и ние сме във времето! То нас обръща, и ние него обръщаме!“ А от Ботев - стиха „Жив е той, жив е – там на Балкана…“ Ако не бъркам, той стои като надпис на една от важните сгради в Париж…“, казва с треперещ глас художникът и споделя, че сам открил техниката за рисуване по стените на най-важните сгради на селото. Взимал стиропор, върху който нарисувал образа, който ще остави върху фасадата. Изрязва с огън или остър предмет контурите, за да остави празнина, която ще бъде „оцветена“ с фасадна боя върху стената при налагането на шаблона…
„Радвам се, че моите бръчки по лицето ми са бръчки от усмивки, а не от тъга или трудности“, казва тихо Георги Тенев. Въпреки сълзите в очите, лицето му грейва в усмивка. Разделяме се с крепко приятелско ръкостискане….
На интересна и рядка находка попаднаха археолозите при проучванията на светилището до новозагорското село Караново. Обектът е бил проучван още през 80-те години на миналия век. Новооткритият постамент с надпис, от 10 реда на старогръцки, е посветен на..
Фентъзи трилърът с Мики Рурк, Гари Стреч и Деси Тенекеджиева посреща и зрители в неравностойно положение в серия от благотворителни прожекции, като завладя и зрителите в Стара Загора. Благотворителното кино турне на “Дяволски игри“ е със социална..
След близо 20 години тишина, камбаната на Пощата в Стара Загора ще оглася града и застиналите във времето стрелки. Четирите циферблата, разположение на четирите страни на кулата, вече са осветени с лед прожектори и занапред старозагорци да сверяват не..
Днес, 4.10, и утре, 5.10, десетки страни в Европа ще отбележат Европейските дни на птиците . Инициативата на международната организация "Бърд лайф Интернешънъл" е посветена на зрелищната есенна миграция на милиони птици, които напускат континента и поемат..
Петима от потребителите на Дневен център за пълнолетни лица с увреждания "Св. Св. Козма и Дамян" в Стара Загора са шампиони по тенис. Тянка Георгиева и синът й Стоян Георгиев, Мирослав Петров, Николай Пеев и Иван Нанев взеха участие във второто Държавно..
Един от най-българските инструменти - гайдата обединява в гайдарска школа ученици на различна възраст в Твърдица, Николаево и Нова Загора. Школата на Стоян Христанов съществува вече седма година. Най-възрастният й ученик е 60-годишен, по професия той..
Симеон Воев е брат на Димитър Воев и двамата свирят заедно в последните месеци на „Нова генерация“, а Мони и до ден днешен изпълнява с любов емблематичните парчета, написани от брат му. Основател, вокалист и басист на групата „Нова генерация“,..
Петър Йорданов – член на Ловно-рибарско сдружение „Странджа“ – Болярово, ще представи сдружението в престижното ловно състезание „Свети Хуберт“, което ще се проведе на 28 септември 2025 г. в село Избеглии, община Асеновград. В надпреварата Петър ще участва..
В Казанлък тъкат рекордно дълга черга, която да обедини хората и да им покаже, че и от парцали може да се създаде красота. Идеята подсказва кметът на Казанлък Галина Стоянова, която вижда арт проект създаден от българката Ивайла Живкова при..
Суингът е музика, танц, култура, начин на живот. Възниква през 20-те години на миналия век в Харлем – Ню Йорк като уличен танц. Корените му са афроамерикански, но се танцува от всеки, който желае. Суинг буквално означава въртя се, завъртам се, люлея се..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net