Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образование с корени и криле: Синергия между природа, технологии и изкуство

10
Проф.д-р Николай Цанков и Вахиде Йълмаз
Снимка: Мила Маринова

В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението. 

В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence for multimodal learning – a transgressive educational perspective for pedagogical specialists“, осъществен от екипа на Педагогическия факултет на Тракийски университет, бяха организирани събития с международно участие.

На 27 юни, в детска градина „Светлина“ се проведе обучителен семинар на тема „Корени и криле: Алтернативни модели за устойчиво учене“, воден от г-жа Вахиде Йълмаз – опитен педагог от Република Турция, застъпник на природо-ориентирания подход в образованието. Събитието събра преподаватели, докторанти и учители в пространство, което насърчава диалог между научното и интуитивното в педагогическата практика.

Vahide Yilmaz, със своите дълбоки познания и практически опит – от работата ѝ в турски държавни детски градини до създаването на частна градина, вдъхновена от философията на Реджо Емилия – показа как устойчивото учене може да се гради чрез преживяване, свобода и връзка с природната среда. Нейното участие вдъхнови и даде нова посока за смисленото образование отвъд границите на класната стая.

След семинара, на 28 и 29 юни, Педагогическият факултет, Детска градина „Светлина“ и Художествената галерия в Стара Загора отвориха врати за двудневен уъркшоп по мултимодално обучение, част от обучението на студентите по специалности „Предучилищна и начална училищна педагогика“ и „Предучилищна педагогика“.

В рамките на дисциплината „Продуктивни дейности в техническата и технологичната подготовка“, бъдещите учители участваха в практически занятия, съчетаващи технологии, наука и изкуство. Тематични работилници на тема: "От вълшебната искра към дигиталното съзнание“ – свят, където роботиката и изкуственият интелект се срещат с детската креативност", „Превод на образи“ – визуалното изкуство като носител на дигитално учене и емоционално въздействие", „Оркестър на сетивата“ – музика и жестов език, вплетени в чувствително възприятие", „Мостове на любопитството“ и „Градината на сетивата“ – STEAM подходи, които насърчават изследователския дух чрез взаимодействие с природата и технологиите", разшириха границите на творческото въображение на участниците, а Художествената галерия, пространство на културна памет, се превърна в лаборатория на бъдещето, защото дигиталното се преплете с аналоговото, идеите оживяха в цветове и символи, а студентите станаха медиатори на знание, творци и създатели на нова реалност. Всяка работилница беше не просто упражнение, а акт на осъзнато образователно проектиране – с внимание към емоциите, средата и смисъла. Синтезирана визия, където детето е откривател, а учителят – създател.

Събитията са част от реализацията на проекта по Договор № BG-RRP-2.004-0006-C01, финансиран по Програмата за ускоряване на икономическото възстановяване чрез наука и иновации, стълб 2 „Мрежа от изследователски висши училища в България“.

По публикацията работи: Мила Маринова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Втора употреба или втори шанс?

Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..

публикувано на 20.07.25 в 17:06

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54

Патриотичен дух в ателието на старозагорката Ваня Борисова

Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..

публикувано на 22.06.25 в 17:36