Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството в свободен стил на Цветан Раденков

Днес, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" Нова Загора е откриването на изложбата "Разпадане на Аз-а" на Цветан Раденков. Работейки в изразителна абстракция, авторът показва лица хванати в метаморфоза. "Изкуството е като филм, в свободен стил. То позволява да си жертва, съдник, палач и ...герой". 

Аз-ът не е скулптура, а буря от емоции, пречупени през вътрешния пейзаж. Това не са портрети в традиционния смисъл, а рентгенови лъчи изобразени с четка и шпатула, оцветени в масло или акрил.    

Всяка от 29-те творби експонирани в изложбата е въпросителна търсеща отговори: Какво означава да бъдеш видян, да бъдеш разбран, да осмислиш себе си в свят, който често изисква съгласуваност? Картините на Раденков подтикват, чрез скритите измерения, да стигнем отвъд думите, отвъд погледа, отвъд диагнозата. "Разпадане на Аз-а" кани зрителите в абстрактното изкривяване да открият болезнената реалност.


Цветан Раденков е роден през 1972 година в  Пловдив. Биографията му е достойна за сценарий на филмова продукция. Бившият футболист е син на легендарния Драган Раденков от "Ботев Пловдив", вдигнал Балканската клубна купа през 1972 година. Учил агрономство, но не се явил на последните изпити, преди дипломирането. Опитва сили в строителното предприемачество. Като сервитьор в ресторант-вагон пътува до Италия, Хърватска, Унгария, Германия и Швейцария. Емигрира във Виена. Завръща се след 21 години пребиваване в австрийската столица, в родния град, където среща бъдещата си съпруга Олесия.

Започва да рисува на свободна практика (живопис) през 2007 година. През 2012 година участва в изложбата Casa Battlo в Барселона. През 2014 година участва в групова изложба в музея Карлсплац "Митовете живеят сред нас". През 2015 година става член на художествената група Ел-Корди и член на Свободните художници. От 2016 година членува в  Freimaler Werkschau. През 2018 година участва в групова изложба в MQ Museums Quartier Vienna. През 2019 година участва в групова изложба 10 години изкуство за поправяне в Justice Center Vienna Mitte. През 2024 година се включва в изложбата Експресивна Реалност в галерия Depoo, София и груповата изложба Паралелни светове в  галерията на Съюза на българските художници


"Живея там, където има повече енергия. В Белащица идвам да "прогледна", без някой да ми пречи", уточнява усмихнато Раденков, който живее в живописния пловдивски квартал "Капана" и строи ателие в селото, основано преди векове от подарените от император Василии II на Никифор Скифи (управител на Филипополис) 15 000 от пленените войници на цар Самуил, при поражението през 1014 година в Беласица планина. Легендата разказва, че ослепените войници, разквартирувани на това място, основали село Беласица или днешното Белащица.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Музикално пътешествие "От Париж до Неапол" представят Надя Тончева и Джипси Джаз Квартет

Музикално пътешествие от Париж до Неапол представя старозагорската джаз музикантка и певица Надя Тончева заедно с Джипси Джаз Квартет на 9 август, събота от 20ч. на площада пред Община Стара Загора. Концертът е част от станалите традиционни за града..

публикувано на 08.08.25 в 11:28

Старата столица е домакин на Фестивал на комедията

Казват, че любовта и хумора са два от спасителните брегове в живота. Имате ли едно от тях минавате за щастлив човек. Притежавате ли и двете сте непобедим. И тъй като л ятото е фестивално време насочваме вниманието ви към старата столица, където..

публикувано на 06.08.25 в 11:15

Без сигнал, но с електронна музика в Тъжанското ждрело

Петото юбилейно издание на фестивала "No signal" ще посрещне любителите на електронната музика близо до с.Тъжа.  От 8-ми до 10-ти август Тъжанското ждрело е домакин на над 200 български и 20 чуждестранни артисти, които ще покажат най-доброто в различни..

публикувано на 07.08.25 в 15:00

Изложба, посветена на българските опълченци представят в Казанлък

В навечерието на 148-годишнината от Шипченската епопея Национален парк-музей "Шипка-Бузлуджа" и Национална библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" представят изложба, посветена на българските опълченци.  Експозицията е озаглавена "В памет на безсмъртните"..

публикувано на 05.08.25 в 16:00

„Изкуството на обектива и светлината“ озарява зала „Лубор Байер“ в Стара Загора

Тази вечер от 18.00 часа в изложбена зала „Лубор Байер“ ще бъде открита експозицията „Изкуството на обектива и светлината“ на д-р Георги Новаков – невролог и неврофизиолог по професия, фотограф по призвание. „Фотографията при мен е една закъсняла..

публикувано на 01.08.25 в 15:36

Децата от "Загорче" представят България по света, да ги подкрепим

Моден спектакъл с благотворителна цел ще се проведе тази вечер в ресторанта на хотелски комплекс край езеро „Загорка“ в Стара Загора. Събитието е в подкрепа на Детски фолклорен ансамбъл „Загорче“, а целта му е да се съберат средства за..

публикувано на 01.08.25 в 10:18

Местят „Лебедово езеро” в залата на операта в Стара Загора

Поради очаквана неблагоприятна метеорологична прогноза балета „Лебедово езеро” ще се играе в залата на Операта в Стара Загора, тази вечер от 21 часа. По план спектакъла трябваше да бъде на Античния форум, от културния институт обаче уверяват, че е..

публикувано на 31.07.25 в 11:57

Старозагорската опера гостува в Долината на тракийските царе

За пети пореден път кулминацията в традиционните "Празници в Долината на тракийските царе' ще бележи Старозагорската опера , която ще представи на откритата сцена на язовир „Копринка” от 20.00 часа своите впечатляващи спектакли на операта „Цар..

публикувано на 28.07.25 в 14:09

Милена Дренчева е от новите възрожденци в Малко Търново

Милена Дренчева е Магистър по "Социално консултиране и психология . Има квалификации по библиотекарство, читалищен мениджмънт и управление на читалищната дейност. От 2008 година е секретар на читалището в Малко Търново. Автор е три книги : Първата..

публикувано на 27.07.25 в 10:00

„Нашенски фест“ се провежда в Стара Загора

Първи Национален фолклорен фестивал „Нашенски фест“ ще се проведе днес и утре в парк "Артилерийски" в Стара Загора. Организатори са от ансамбъл „Нашенци“, поводът е 25-ата годишнината от създаването на формацията. И в двата дни още от 10.00 часа ще..

публикувано на 26.07.25 в 09:41