На днешната дата – 21-ви юли 1789 г. в Габрово е роден големият български възрожденец Васил Априлов. На 11-годишна възраст, след като останал сирак, по-големият му брат го отвежда в Москва. Получава солидно образование за своето време, знае много добре 6 езика, учи в Брашов, две години следва медицина във Виена / 1807-1809 г./, но по здравословни причини се отказва. С брат си купуват голяма ябълкова градина в района на Одеса и започват да произвеждат калвадос и да преработват захар, от което натрупват солидно състояние. „Живял и работил сред гръцки емигранти, в младостта си е елинист – подкрепя финансово гръцкия стремеж за национално освобождение и гръцкото въстание през 1821 г., гръцката църква и училища в Одеса. Обратът в националното му самосъзнание настъпва след като прочел книгата на руския славист, българист, фолклорист, етнограф, филолог и пътешественик Юрий Венелин „Древните и съвременни българи в тяхното политическо, народностно, историческо и религиозно отношение спрямо русите“, разказва за Радио Стара Загора Любка Тинчева, директор на Националния музей на образованието в Габрово.
Трудът на руския изследовател, роден в днешна Украйна, го връща към корените на неговия произход, но събужда у него и желанието да работи за утвърждаване на българщината у неговите сънародници с подкрепата на желанието за образование и създаването на собствени училища, в които да се преподава на български! Така през 1835 г. Васил Априлов дарява заедно с Николай Палаузов, търговците братя Константин и Димитър Мустакови и др. успели български търговци зад граница, сериозни средства за откриването на първото самостоятелно българско взаимно училище в Габрово. Пръв учител в него е Неофит Рилски и идват деца от всички краища да се учат, в изпълнение на априловския завет: “…и открай света да дойдат – нека се учат!“ Двамата с Палаузов създали „Кондиката“ на училището, в която посочили, че се задължават всяка година да внасят по 2000 гроша.
Автор е на няколко книги – „Българските книжици или на кое славянско племе собствено принадлежи кириловската азбука?“, „Денница на новобългарското образование“, „Допълнение към денницата“, „Български грамоти“ и др., които са в помощ на образованието в тогавашните български земи под османска власт, което настоява да се извършва изцяло на български език и в подкрепа на виждането му за произхода на азбуката на Кирил и Методий.
През 1847 г. се връща в родния си град, където е посрещнат с голямо уважение от габровската община и първенци, с които търсят начин за разширяване на създаденото по негова идея и дарения училище на общоградското съвещание в двора на църквата „Св. Троица“. Видният габровец дарява 2 500 гроша, последван от щедри дарения и от габровските първенци, а гражданите даряват каквото могат, за да бъде построена светската Априловска гимназия!
На връщане към Одеса, умира от туберкулоза и е погребан в Галац и по негово желание на гроба му е поставена фигура, подобна на надгробната фигура на Юлий Венелин. В завещанието си Васил Априлов дарил цялата си библиотека с томове на руски, сръбски, гръцки, чешки, немски, френски, латински и италиански език на габровското училище. „Днес Националният музей на образованието в родния му град притежава 233 заглавия в 406 тома, сред които са най-старото издание е от 1550 г. – сборник с избрани произведения на Омир на гръцки език и II- то издание на „Доктрина темпора“ на Дионисий Пенагос, основоположника на съвременното летоброене“, посочи с гордост Любка Тинчева.
В завещанието си от 1847 г. Васил Априлов далновидно завещава 60 000 сребърни рубли за нуждите на Априловската гимназия, като посочва, че могат да бъдат използвани само лихвите от тях - за издаването на учебници, с които училището да подпомага образованието в сродните училища в други български селища и да издържа ученолюбиви български младежи в странство. Ако при завръщането си те приемат духовен сан – да им се опрощава 1/3 от стипендията, ако напишат съчинение на български език или преведат чуждо съчинение на български език – да им се опростят 2/3, а ако станат учители в родното си място за 10 години или за 15 години в друго селище – да им се опрости цялата сума!
На 2.10 1897 г. габровската общественост посрещнала в покрайнините на Габрово по зелена траурна арка и с портрета на Васил Априлов, тленните останки на великия си съгражданин и с тържествена церемония да го погребе в двора на Априловската гимназия. Така последното желание на големия възрожденец да почива на родна земя се изпълнило.
През 1935 г. в центъра на Габрово, пред сградата на гимназията е издигнат паметник на Васил Априлов, държащ книга в ръце. Автор на паметника е скулпторът Кирил Тодоров.
Предупредителен оранжев код за опасни горещини е обявен за днес и утре у нас. Очаква се температурите да достигнат около 40 градуса. В сила е и най-висока степен пожароопасност. Днес преди обяд по-значителна облачност ще има над източните райони,..
Експерти от регионалната екоинспекция в Стара Загора (РИОСВ) ще се включат в дейностите на лятната еко академия в казанлъшкото село Средногорово. Събитието днес е организирано от Еко център „Зелена Европа, а инициативата е част от дейностите на..
По инициатива на областния управител д-р Стефка Здравкова е поставен диспенсър за безплатна питейна вода пред Областна администрация Хасково. Акцията е в отговор на прогнозите от НИМХ-МОСВ за особено опасно горещо време. В рамките на работното..
Областният управител на Хасково д-р Стефка Здравкова забрани със своя заповед определени земеделски дейности с цел недопускане на пожари, съобщиха от пресцентъра на областната администрация. От днес до 15 август се забранява косенето на трева и..
От следващата учебна година изпитите по математика от Националното външно оценяване след 7. и 10. клас ще включват интегрални задачи. За решаването на този вид задачи учениците ще използват базовите си знания и умения по природни науки. Целта е задачите..
Ново огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в Хасковска област. И този път заразата е открита във ферма за овце в свиленградското село Капитан Андреево. Това е трети обект с констатирано огнище в района. Заради случая днес при областния..
Второ денонощие продължава борбата с огъня между боляровските села Стефан Караджово, Денница и Камен връх. Въведено е частично бедствено положение. А за село Камен връх беше задействана системата BG-ALERT и 25-те жители бяха предупредени за..
Всички общински договори, такси и наредби ще се обновят в община Стара Загора като се преразгледат и актуализират с преизчисления в евро и се включат клаузи за конвертиране по фиксирания курс. Това съобщават от пресцентъра на общината, като цитират..
След убедителната победа на проф. д-р Мирослав Карабалиев на ректорските избори, проведени на 9 юли, Академичният съвет на Тракийски университет – Стара Загора утвърди състава на новото ректорско ръководство. Доц. д-р Цветослав Койнарски поема ресора..
Традиционната месечна среща на кметове и кметски наместници с представители на Общинската администрация се проведе днес в зала „П. Р. Славейков“. Срещата бе водена от Николай Диков, секретар на Община Стара Загора, като участие взеха председателят на..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net