Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Антон Тонев: Необходим е дебат за общинските здравни дружества

Сливането с УМБАЛ "Киркович" е ключово за бъдещето на онкоцентъра в Стара Загора

Комплексният онкологичен център (КОЦ) в Стара Загора, както и други подобни общински структури в страната, се изправят пред сериозни предизвикателства. Тези центрове, функциониращи като самостоятелни дружества, трудно могат да съществуват и да бъдат икономически обосновани в днешните пазарни условия, където конкуренцията е коренно различна. Ако искаме да съхраним дейностите, които КОЦ извършва, както и работните места, трябва да му осигурим стабилна опора, която да го поддържа и развива. Това може да бъде само Университетската болница "Проф. д-р Стоян Киркович". Ако не се предприемат действия, след нова година градът може да остане без действащ онкологичен център. Това предупреди в студиото на Радио Стара Загора Антон Тонев, заместник-председател на Общинския съвет и член на Комисията по здравеопазване.

По думите му "финансовите параметри не вървят в правилната посока“. Наред с това се наблюдава сериозен отлив на медицински специалисти, което допълнително усложнява ситуацията и "дори да намерим средства, няма кой да работи“, алармира още той.

Очаква се втори линеен ускорител да бъде доставен през януари 2026 г., което значително ще разшири възможностите за лечение.

„Правим всичко това, за да защитим пациентите в битката им с рака“, подчерта Антон Тонев. Той увери, че хората заслужават спокойствие и сигурност, че могат да разчитат на качествено и навременно лечение.

Припомняме, че през септември Общинският съвет в Стара Загора даде зелена светлина за започване на процедурата по вливане на КОЦ в Университетската болница „Проф. д-р Стоян Киркович“. Процесът се очаква да продължи поне шест месеца. До края на ноември трябва да бъде изготвен съвместен анализ между общинската администрация и ръководството на КОЦ. Документът ще обхваща ключови аспекти като финансовото състояние, кадровия потенциал, техническата обезпеченост и капитала на дружеството.

В отговор на въпрос Антон Тонев каза, че онкоаптеката ще бъде запазена и няма да бъде засегната от преструктурирането.


Антон Тонев призовава за задълбочен експертен дебат за бъдещето на общинските здравни дружества. По думите на госта е необходимо ясно и аргументирано да се обсъди каква е реалната нужда от всяко от тези дружества и дали не би било по-разумно да бъдат оптимизирани в по-голяма общинска структура. В Стара Загора функционират седем общински здравни заведения с ръководни екипи и администрация. Това поражда въпроси за устойчивостта на подобен модел на управление.

Като положителен пример за управлението той посочи Специализираната болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания, където със спестени средства ще закупят скенер. В същото време за Медицински център 1 се обсъжда създаването на работна група с участието на представители на Общинския съвет, която да анализира текущото състояние на центъра.

Ще има ли високотехнологичен център за лечение на инсулт в Стара Загора?

Антон Тонев изрази увереност, че Стара Загора има всички предпоставки за създаването на високотехнологичен център за лечение на инсулти – от инфраструктура и хеликоптерна площадка до подготвени медицински специалисти в УМБАЛ "Киркович", готова да поеме тази дейност. Той подчерта, че остава само воля, за да се реализира този проект.

Ако в Стара Загора не бъде изграден център за лечение на инсулти, пациентите от региона ще бъдат принудени да разчитат на най-близкия такъв – в Пловдив. Това неминуемо ще доведе до сериозно увеличаване на натовареността в съседната област.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Любомир Стефанов

Любомир Стефанов: Очаквам бюджетът да бъде приет до Коледа

Протестиращите снощи ясно заявиха, че така повече не може. Управляващите отказаха всякакъв диалог с опозицията, социалните партньори и обществото и трябваше да бъдат принудени да се върнат към преговорите. Така коментира пред Радио Стара Загора..

публикувано на 27.11.25 в 13:25

54.1% от българите подкрепят ръста на минималната работна заплата

Според данни от представително проучване на социологическа агенция "Мяра" сред 804 пълнолетни български граждани, по поръчка на КНСБ, 54,1% от  българите подкрепят увеличението на минималната работна заплата, а 86,1 на сто от работещите българи..

публикувано на 26.11.25 в 16:11

"Социално силните" - филм за успеха и мисията да предаваш нататък

От 5 декември по кината в страната тръгва най-новият документален филм на режисьора Николай Василев „Социално силните“. Лентата разказва за част от учениците на Теодоси Теодосиев, започнали пътя си от школата по физика на легендарния учител и..

публикувано на 26.11.25 в 15:23
стокадър от клипа

Деси Слава: Жените не бива повече да се страхуват

За няколко дни песента „ Татко, влюбих се в мъжкар“ отбеляза хиляди гледания и коментари от слушатели и зрители. Хитът, написан от Папи Ханс и изпят от Деси Слава насочва внимание към кампанията против домашното насилие, а родената в Гълъбово..

публикувано на 25.11.25 в 15:32
Христо Панчугов

Христо Панчугов: Мястото на комунистическите паметници е в музеи

"Важното в проектобюджета за догодина е какви политики ще се прокарват през него. Към момента не виждам смислен дебат по тази тема. Всеки казва по темата това, което неговите избиратели искат да чуят." Това коментира в предаването "60 минути повече..

публикувано на 20.11.25 в 13:45
Янка Такева

Синдикатът на българските учители отстоява позицията в българското образование да се учи по две програми

Синдикатът на българските учители  отстоява позицията в българското образование да се учи  по две програми. Едната от тях да бъде насочена към покриване на нуждите, според определения етап – начален, прогимназиален или гимназиален, на така..

публикувано на 18.11.25 в 16:00

Въвеждането на нов софтуер е безмислено за аптеките

Въвеждането на нов софтуер за управление на продажбите заложено в бюджетната рамка на правителството притеснява и аптечния бранш. В аптеките това ще е вече четвърта контрола, а е притеснително и краткото време, за което трябва да се въведе,..

публикувано на 17.11.25 в 16:11
Богдан Милчев

Трябва да се носи ясна отговорност за пътната безопасност

За да се подобри пътната безопасност и да се повлияе на войната по пътищата трябва да със закон да бъде дефинирано кой носи отговорност за мерките. Това заяви в интервю за Радио Стара Загора инж. Богдан Милчев от Института за пътна безопасност...

публикувано на 17.11.25 в 13:50

Стилиян Цветков: Работим усилено по облагородяване района на хижа "Изгрев"

Стилиян Цветков е секретар на ТД "Студенец", град Чепеларе. Западнородопският град поддържа три хижи в рида Чернатица в близост до град Чепеларе и село Забърдо. Една от тях е хижа "Изгрев", която бе избрана сред хижите в страната за 2025 година, като..

публикувано на 17.11.25 в 09:35

Владимир Русев: Стараем се да бъдем добри домакини и предлагаме вкусни храни

Приключи гласуването в отделните категории за хижите през 2025 година в страната ни. Хижа "Малка Бузлуджа" спечели в една категория, а остана втора в друга такава. Това бе и повод да разговаряме с един от хижарите на старопланинската хижа -..

публикувано на 13.11.25 в 13:55