Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първият филм за Ботев от 45 години насам гостува на Видин

Снимка: РАДИО ВИДИН

СнимкаХудожествено-документалният филм за Ботев "Ботев: От Голгота към свобода" гостува на Видин по повод годишнината на ПМГ "Екзарх Антим I". Филмът е с дължина 45 минути. В момента създателите му реализират национално турна в 35 училища в страната. Режисьор и продуцент на филма е 23-годишният Искрен Красимиров , потомък на ботевия четник Никола Минков от с. Долна Кремена, Врачанско. Искрен е роден в град Мездра, завършил е Арт Колеж по екранни изкуства в София и Нов Български Университет, специалност "Кино и ТВ". Развитието на сюжета във филма за Ботев е базирано на доста интересна идея- проследяването на събитията става по обратен път, тръгва се по стъпките на Ботевата чета от Балкана към Дунава: 

Снимка"Тази идея е на сценариста Красимир Стефанов, който е дългогодишен журналист от БНТ. Негова е и идеята да включим шестима ученици, чието присъствие доста освежава скучните понякога исторически факти"- каза за "Цветовете на деня" по РАДИО ВИДИН младият режисьор. Изисква се голяма смелост, информираност и хъс, за да се направи филм за Ботев. Ето как успява да осъществи тази своя идея Искрен Красимиров:

"Много именити колеги и режисьори ми казваха да не се захващам с този проект, защото Ботев е прекалено голям залък за всяка уста. Дори един режисьор ми каза, че съм луд, на 22 години да тръгна да правя филм за Ботев! Но нещата се случиха с много четене на историята, много мислене и скромен бюджет."

Интересен е фактът, че през последните 45 години, никой не е правил филм, посветен на великия революционер и поет Христо Ботев.

"Последният филм за Ботев е правен преди 45 години. Имахме идеята член на Патриотичния съюз, който участва във възстановките, да играе ролята на Ботев, но той се уплаши да поеме тази отговорност . Тогава случайно намерихме Филип Филипов, боядисахме косите и брадата му и сами виждате поразителната прилика. Плановете ни са да направим филм за Любен Каравелов и Васил Левски , където също ще използваме Филип." 

СнимкаФилип Филипов е на 56 години, от Враца, по професия педагог, в момента- кариерен консултант в център за кариерно ориентиране, работил е и в колбасарски цех, като касапин и хигиенист: "И не ме е срам да го кажа! Имам четири деца, четири внука и внучка. Аз съм вярващ православен християнин." Първата си магистратура завършва в Националната спортна академия, специалност "Физическо възпитание и треньор по футбол", следва Духовната академия в Софийския университет- "Богословие" и трета магистратура "Психология и философия":

Снимка


"Понякога съм трън в очите на управляващите и измислените културтрегери. Направихме този филм, за да може децата ни да не си мислят, че Ботев и Левски са дясното крило на "Реал Мадрид" или централния нападател на "Барселона", или нещо друго... Опитваме се, докато гледат филма, децата да вземат прашинка от духа на великите българи!" Накрая той пожела на присъстващите ученици:

"Бъде българи, много големи българи!"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Ефир за приятели" с Ваня Бахчиванова

На 7 февруари в Регионалния исторически музей в Благоевград ще бъде открита изложбата "Спомен за Кей", в памет на големия български художник Кеазим Исинов. За нея ще ни разкаже синът му Ясмин Исинов. След радиопазара и часа за поздрави пък се срещаме с певицата на народа Боряна Карпузова, която отбеляза своя 50-годишен юбилей и 30 години на..

публикувано на 06.02.25 в 18:33

"Сюжети от деня" с Иван Лазов

Известни икономисти подготвиха петиция до председателя на Народното събрание, премиера и президента с настояване да се поиска Конвергентен доклад за приемането на страната в Еврозоната – Юлиян Войнов, един от авторите на петицията. За употребата на наркотични и упойващи вещества от подрастващи у нас - разговор с детския психолог Иван Игов...

публикувано на 06.02.25 в 10:00

„Приемна в ефир“с Мариана Попова

112 психолози, доброволци на БЧК, преминаха обучение по първа психологична помощ. Защо е изключително важно да имаме подготвени специалисти, които да могат да окажат навременна и професионална подкрепа при бедствени и кризисни ситуации? Национален учебен център на БЧК в партньорство с  Център за професионално образование „Прогрес и знание”,..

публикувано на 06.02.25 в 08:00

„Събуди деня“ с Биляна Славчева

Решаването на проблема с водоснабдяването е един от приоритетите на общинското ръководство в община Гърмен през новата година. Разговор с кмета Феим Иса за предстоящи инвестиции във водопреносната мрежа. За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Какво се..

публикувано на 06.02.25 в 05:00

„Ефир за приятели“ с Лалка Радкова

Благоевградското село Падеш ще си партнира с Департамент „Изкуство и дизайн“ в Нов български университет – Александър Стаменов, кмет на селото. 4 години от смъртта на най-добрия български алпинист Атанас Скатов. Здравка Чимева за гостуването ѝ в Занзибар  с български туроператори.

публикувано на 05.02.25 в 15:10

„Сюжети от деня“ с Агнес Манова

Предизвикателствата при търсене на работа и с какво помага на възрастните безработни фондацията „Работа за нашите родители“- Радослава Димитрова, основател и специалист "Човешки ресурси". Труд и трудотерапевтичен подход със социалното земеделие в село Илинденци. Грънчарското ателие на Ефрат Грийн в кюстендилското село Слокощица . В..

публикувано на 05.02.25 в 09:00

"Аз, буки, веди" с Бойка Браткова

За новата професионална квалификация „Педагог, възпитател на деца в ранна детска възраст“ ще разговаряме с доц. Юлиана Ковачка от Факултета по педагогика на ЮЗУ. Гражданското образование и необходимостта от трансформация на образователния процес – ще включим преподавателя от НХГ „Св.Св. Кирил и Методий“ в Благоевград, Николай Куколев...

публикувано на 05.02.25 в 08:00