Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съборът за автентичен фолклор "Дунавски ритми" се провежда на две години

Бабините ракли във Видинско пазят ценни костюми

В програмата на Събора бе организиран Конкурс за автентичен костюм

16
Събор за автентичен фолклор Дунавски ритми`2014 Видин - Конкурс за автентичен костюм
Снимка: Красимир Каменов

В Крайдунавския парк на Видин се проведе за осми път традиционният Събор за автентичен фолклор "Дунавски ритми", организиран от Народно читалище "Цвят".

Видинският край е известен с богатото си фолклорно наследство. През 1998 година, по идея на Народно читалище "Цвят" Видин, бе възстановена една стара традиция- провеждането на Събори за автентичен фолклор, като с първото издание дойде и името- "Дунавски ритми". Целта на съборите е издирване, съхраняване и популяризиране на автентичния фолклор- богатото певческо и танцово наследство, народните обичаи и обреди, характерни за нашия регион. Съборът  за автентичен фолклор "Дунавски ритми" се провежда на две години и е част от Националния културен календар. Той няма състезателен характер, но изявите на изпълнителите и конкурса за автентичен костюм наблюдаваха етнографите от Регионален исторически музей Видин Сашка Бизеранова, Маргарита Николова и Нинко Заяков.

В Събора участваха повече от 1000 самодейци, от над 50 фолклорни певчески и танцови групи за автентичен фолклор, групи за народни обичаи, индивидуални изпълнители (певци, инструменталисти, разказвачи и др.) от селищата на цялата Видинска област, на възраст от 6 до 80 години. Гостуваха със своя програма и самодейци от сръбското село Гърлян и Духов оркестър от град Зайчар.

Събор за автентичен фолклор Дунавски ритми`2014 ВидинИнтересни фолклорни танци представиха съставите от Винарово, Капитановци, Връв, Гъмзово, Кошава, Флорентин, Косово, Ракитница, Сланотрън,  Иново и Антимово. Разнообразни автентични носии представиха от селата Шишенци, Винарово, Кошава, Гъмзово, Бойница, Флорентин, Дунавци и Буковец. Голям интерес предизвикаха изпълненията на Мъжката певческа група от Горни Лом (единствени в Северозападна България) и от Кошава (торлашки песни). Народни обичаи представиха групи от Винарово, Долни Лом, Шишенци, Косово.
   
В програмата на събора бе организиран и Конкурс за автентичен костюм с награден фонд в три категории: женски, мъжки и детски костюми. Какво пазят раклите на бабите от Видинския край ни разказва етнографът от Регионалния исторически музей във Видин Сашка Бизеранова:

Събор за автентичен фолклор Дунавски ритми`2014 Видин - Конкурс за автентичен костюм"Традиционно добре се представя съставът на село Шишенци, който участва с различни носии, мъжки, женски и детски. Показаха празнични и работни, летни и зимни костюми. Бяхме изключително затруднени, как да класираме, как да съпоставим един празничен костюм с един работен костюм, като и двата са автентични. Затова на село Шишенци присъдихме една колективна награда, защото всички костюми до един бяха на изключително високо ниво. Имаше един изключителен мъжки костюм, който те представиха. Този костюм получи и допълнителна награда за най-пълен костюм."

На второ място при мъжките костюми е класиран летен костюм от село Флорентин. Костюмът е бил ползван от прадядото на Борислав Митрашков, който представя костюма на събора. Ушит е за една сватба, когато дядото е трябвало да бъде кум. От село Флорентин са представени и много момински костюми. Една от ризите също има своята история- тя е сватбена риза от 1888 година", разказва етнографът.  

Събор за автентичен фолклор Дунавски ритми`2014 Видин - Конкурс за автентичен костюмМъжките костюми са много по-рядко запазвани и много малко хора представят такива костюми, категорични са специалистите. Хубаво е, когато се знае историята на костюма. Когато носителят на облеклото носи и конкретна информация, за етнографите е много ценно, защото се знае давността, кога е датиран костюмът, кой го е носил, къде е изработен и още друга ценна информация.

Според традицията детските костюми са приспособявани от костюми на по-възрастните и рядко са запазвани, защото се носят от няколко поколения. От село Буковец е класиран един детски костюм. От село Тияновци пък е представен работен костюм, с кобилицата и с ръкатките- така, както се е носела храната на нивата.

Според Сашка Бизеранова впечатление прави, че всички състави търсят все нещо да подобрят в облеклото си, да издирят по-старото, да го покажат, да го представят, да бъде завършено. При момите дори и прическата е в духа на времето, от което е костюмът- две момичета от село Шишенци бяха представили сплитане на косата така, както са го правили някога.   

Журито на Събора за автентичен фолклор Дунавски ритми`2014 ВидинТази година на Събора за автентичен фолклор "Дунавски ритми" бяха представени по-малко обичаи от обикновено. Но пък журито бе впечатлено от появата на нови състави в традиционния събор. Село Капитановци до сега се е представяло само с танци, а тази година за първи път представи и певчески състав.

"Вратите на отдел "Етнография" в Регионалния исторически музей -Видин са отворени и всеки може да получи компетентна помощ, както за възстановяването на обичаите, така и за облеклото. Пазят се песни, които са дори нотирани. Те са събирани през 1926 година. И вместо да пеем популярни македонски песни може да се пее, това което е конкретно от нашия край. Много е важно да предадем на поколенията в чист вид това, което го имаме сега, за да може да се съхрани във времето. Колкото е по-чист и автентичен фолклорът, толкова е по-добре и повече се цени от специалистите", подчерта Сашка Бизеранова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Здравен компас“ с Лалка Радкова

Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ и Сдружение „Арт Будилник“ със съвместна инициатива за популяризиране на донорството – разговор с Иванка Динева, изпълнителен директор на ИА „Медицински надзор“. В подкрепа на донорството е новият филм „Ева“  на режисьора Мартин Геновски от Сдружение „Арт Будилник“ – разговор.

публикувано на 07.01.25 в 09:53

"Сюжети от деня" с Иван Лазов

След приключването на преговорите за съставяне на правителство вървим ли към поредните предсрочни избори? – доц.Милен Любенов - политолог. Забраната на електронните цигари, така наречени „вейпове“ ще ре ши ли проблемите с разпространението и на дрогата сред най-младото поколение? Разговор с детския психолог Иван Игов. И в село..

публикувано на 07.01.25 в 08:30

"Събуди деня" с Латинка Павлова

Хижа Беласица вече разполага с дефибрилатор за спасяване на човешки животи – разговор с Емил Кузманов. Разказ на Здравка Евтимова, номинирана за престижна награда в САЩ – интервю. Отбелязваме Ивановден с режисьора, внук на легендарния треньор по вдигане на тежести Иван Абаджиев - Иван Абаджиев – младши. Православните..

публикувано на 07.01.25 в 04:00

"Ефир за приятели" с Ваня Бахчиванова

На Богоявление: Йордановден и символите на кръщението – отец Божидар Маринов. Отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев: Какво знаят децата за българския революционер и поет ни разказва в своя репортаж ученикът Веселин Весков. Вярата, която ражда чудеса: За строежа на новия храм „Света Богородица“ в Рупите, който вече посрещна..

публикувано на 06.01.25 в 16:50

„Сюжети от деня“ с Мария Благоева

Тема с продължение: Полицията даде препоръки за обезопасяване на Е-79 през Кресна. Припомняме думите на Сергей Алексов, началник „Пътна полиция“ при ОД на МВР в Благоевград . Защо в Кресна са против предписанието да се монтират предпазни колчета на Е-79 в града? Разговаряме с Петър Петров, зам.-кмет...

публикувано на 06.01.25 в 08:30

„Идеи, интереси, бизнес“ с Бойка Браткова

От олимпийската писта до работата с подрастващите – за бизнеса в спорта ще разговаряме с президента на лекоатлетически клуб „Джордан“, Йордан Янев. Идеите и интересите в сферата на фолклора; и  бизнес начинанията при изработването на народни носии: Ще включим главния художествен ръководител на ансамбъл „Гайтан“ от с. Първомай, Йордан..

публикувано на 06.01.25 в 08:10

"Събуди деня“ с Биляна Славчева

Богоявление е! За религиозния смисъл и духовното значение на празника, разказва свещеник Георги Танчев. Древният обичай „Водици“ е запазен в неговия автентичен вид в разложкото село Добърско до 50-те години на миналия век. Как се отбелязва празникът днес? Ще припомним част от интервюто на Юлия Караджова с етнолога Красимира Мишкова...

публикувано на 06.01.25 в 05:00