В разговор с тях в "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН, те разказаха за конкретни проблеми, свързани с насилието и конкретни методи за тяхното решаване. Нина Кирилова, Каролина Кирилова, Моника Валентинова и Беатрис Бордеева, заедно с училищния психолог Кирил Кунчев ни посочиха класически случай на тормоз в училище.
"Най-проблемната възраст, в която се проявява агресия при учениците, е пети клас. Пети клас и в учебно отношение, и в личностно отношение, е трудна възраст, защото от гледна точка на училището децата остават без майка, т.е. класният ръководител не е по цял ден с тях. До четвърти клас те са имали този човек до себе си непрекъснато, общували са с него, срещали са се с него всеки ден, той се е грижел за тях, чувствали са се сигурни. В пети клас класният ръководител влиза в час няколко пъти седмично, той е някой от многото учители, трудно се идентифицира като предишният класен. От друга страна, децата в тази възраст влизат в етапа на подрастване. Те преживяват хормонални промени, възрастови, искат да бъдат по-самостоятелни, приятелският кръг става все по-силно доминиращ- влияещ и определящ интересите им. Това пък води до проблеми с организирането на времето и целите им, разсейват се по-лесно. Периодът на адаптация на детето в пети клас много наподобява периода на адаптация в първи клас. Не случайно училищните психолози всяка година подготвят план за работа, специално за петокласниците. След това нещата се нормализират"- обясни психологът.
Честит рожден ден на доайените в българската музика Митко Щерев и Георги Христов! Митко Щерев: Талантът ми е дар от Бога! Георги Христов: Живея за обичта на публиката! След известно оттегляне от сцената, моделът и актриса Ирена Милянкова се завръща в българското кино с дългоочакваната за нея роля в „Не затваряй очи“. Какви са..
Първите стъпки в управлението на новото мнозинство и новото правителство политолога Атанас Радев. Позицията на управляващите в Северна Македония към България продължава да е отрицателна, а това влияе и по отношение началото на преговорите за членство на съседите ни в Европейския съюз – Виктор Стоянов – председател на Фондация..
Развитието на грипната вълна в Благоевградска област – д-р Веселка Мончева, директор на Дирекция „Надзор на заразните болести“ в РЗИ – Благоевград. Грипът и мръсният въздух – д-р Александър Симидчиев, пулмолог, началник на отделение по функционална диагностика на Медицинския институт на МВР, народен представител. Персонализирани импланти..
Отворено е кандидатстването за 15-ото издание на програмата за предприемачество за граждански организации - LET’S GO. За социалното предприемачество и възможностите, които дава е разговорът с Александър Киров, експерт в Български център за нестопанско право. Еднократните пластмасови продукти - решения срещу употребата им. За депозитните..
Влизането ни в еврозоната се отлага? Как ще се отрази на бизнеса? Коментар на Владимир Миленков, предприемач. Какво знаят младите хора за Холокоста? Гости в студиото. Как се образува мъглата: естествената и в градски условия? Интервю на Мая Данчева от БНР с климатолога Христо Попов. Иван Дяков и Ивана Дякова с нов албум..
За професиите на бъдещето ще разговаряме с благоевградския преподавател във Висшето училище по телекомуникации и пощи, Кирил Илиев. Съвременните тенденции в сектор „автомобилно производство“ – електрически и електрифицирани автомобили. Темата ще коментира собственикът и управител на автомобилен салон в Благоевград, Васил Новоселски...
„Актуално“ Отбелязваме Международния ден в памет на жертвите на Холокоста. Какво е значението на този ден за съвременните българи? Репортаж. „Живей на чисто“ Шест пилотни училища от Югозапада ще участват в образователната програма за зелени иновации на WWF - Panda Labs Schools през 2025. Лилия Аракчиева, ръководител на..