По време на дискусията на няколко пъти главният прокурор повиши тон на членове на Съвета, които заседаваха, затова редно ли е да освободят Петров като следовател, след като той се проверява от Етичната комисия на ВСС заради действията си като свидетел по делото "Цонев–Попов–Сантиров". Тази проверка теоретично може да завърши с образуване на дисциплинарно производство, а в такава хипотеза магистратът не се освобождава, а временно се отстранява от позицията си до приключване на дисциплинарката. В случай на наказание или уволнение той не може да вземе паричното обезщетение, което му се полага, ако бъде освободен, ако няма такова производство.
Сотир Цацаров попита на няколко пъти членове на Съвета, защо чак сега са се сетили за репутацията и проверките срещу Петров и пак на няколко пъти уточни, че не защитава Петьо Петров и че най-много иска той да не остава в съдебната система, но не разбирал късните въпроси, които му поставят членовете на Съвета.
В крайна сметка резултатът е такъв – от 18 гласували, 12 бяха "за" Петров да напусне системата, четирима – "против", а двама се въздържаха, така че той засега остава следовател.
Бившият шеф на Столичното следствие Петьо Петров е подал молба за напускане на съдебната система. Това съобщи в началото на заседанието на ВСС главният прокурор Сотир Цацаров . Петров обясни, че мотивите му били лични и решението му няма връзка с..