Фондация „Имам си кошер” ни призовава да поставим по един кошер с пчели дори и в градска среда. Идеята е да се вдъхновят един милион човека да гледат поне по един кошер и да се популяризира ползата от пчелите за природата и за нас хората. От днес една от терасите на Националния дворец на културата е дом на два кошера, пълни с пчели и медни пити.
В световен мащаб пчелите изчезват и последните 5 години са намалели с 30 %. Млади ентусиасти работят, за да променят тази тревожна статистика и помагат на пчелите, като им подсигуряват уютен и удобен дом, в който пчелите да се развиват и да живеят. Така и в градска среда всеки може да отглежда пчелите като домашни любимци, увери Трифон Михайлов - съосновател на фондация "Имам си кошер".
Кошерите са изработени от чам, боядисани със сертифицирана боя, дъното е изцяло на мрежа, което осигурява перфектна вентилация в кошера и по този начин пчелите нито се прегряват, нито изстиват. С този кошер може да се добива между 5 и 10 килограма мед годишно. Направени са изследвания и е установено, че медът от тези кошери в градската среда е с много високи качества. Самите кошери са направени по система, която не изисква почти никакви грижи.
По-малко от хиляда лева трябва на човек да стане любител пчелар, да си вземе един или два кошера с всичките необходими принадлежности и пчелното семейство. Трябва човек да е спокоен и да е наясно, че пчелите са част от нашата природа и благодарение на тях имаме и храна, и дрехи, обясни Трифон Михайлов:
Вярвам, че хората ще разберат, колко е важно да има пчели и колко е страшно, ако тях ги няма. 70% от храната зависи от пчелите. Няма да имаме и дрехи, защото пчелите опрашват памука. Няма да имаме нито дънки, нито тениски, абсолютно нищо.
Осъзнахме, че една организация трудно би могла да се грижи за 1 000 000 кошера, но вярваме, че можем да запалим 1 000 000 последователи по целия свят да гледат поне по един кошер. Така ще можем да осъществим нашата мечта – да заселим 1 000 000..