Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 20 000 души обличат български носии на фестивала в Жеравна

Търнава ще представи Българския Северозапад

Снимка: Радио ВИДИН

Над 20 000 души от страната и чужбина се очаква да присъстват на фестивала на фолклорната носия, който ще се проведе в котелското село Жеравна от 19-и до 21-ви август. Българският Северозапад също има своите представители - танцьори от врачанското село Търнава.

Танцов състав "Руменя" при Народно читалище "Напредък" е включен в официалната програма на фестивала. Самодейците ще играят автентични местни хора, каза Татяна Мариновска от културното средище:

Представянето на фестивала на фолклорната носия в Жеравна ще бъде с две автентични хора от село Търнава, които са играни от дълги години, може би от две столетия. Едното е типичното търнавско хоро "Унината". Другото е хорото "Шумадия". Ще участваме в конкурса за народни танци. Отиваме с автентични носии. Две баби от Търнава ще представят носии, които са типични за нашия регион - двупрестилчените бръчници, бродираните ризи, като едната е на повече от 200 години. Пазим я само за такива представяния. Носиите на танцовия състав са точно от нашия регион - бръчници, престилки и бродирани ризи.

Уникалното събитие "Жеравна 2016" ще даде възможност на всеки, който желае, да облече българска носия и да се откъсне от ежедневието, като се върне назад във времето. Тази година в невероятното изживяване ще участват хора от цяла България, както и гости от различни краища на света, каза Христо Димитров, инициатор на фестивала и продуцент на ансамбъл "Българе":

Очакваме най-малко 20 000 души да дойдат на фестивала. 20 000 души, облечени в носии. Това ще бъде нещо наистина красиво, едно море от цветове и красота. Няма да има етнографска област, която да не е представена. И не само всички етнографски области, ами гости от целия свят, които ние не сме ги канили, те сами си идват по някакъв начин. Много е интересно, като си вървя по улиците в Жеравна, да срещна хора от Пер, Япония, Колумбия...

В програмата на фестивала отново има нови моменти и изненади за посетителите. Акцентът е върху автентичните хора, които гостите ще могат да разучат на място, обясни Христо Димитров:

Най-новото, което досега не сме го правили, е, че ще даваме възможност на така наречените клубове за хора да представят хоро, което е автентично, оригинално, от извора. Те ще трябва да посочат източника на хорото, тоест откъде го знаят, кой го е показал. След това хорото ще бъде представено на публиката и който желае, ще има възможност да го разучи. Смятаме, че с тази идея ние ще извадим от нафталина доста позабравени български хора, които не са толкова конвертируеми, като някои други, които постоянно се въртят по сватби, кръщенета и празненства и ще дадем възможност на хората на място да ги научат. Ще има и конкурсна програма за най-добра мъжка и женска национална носия, за най-добри танцьори, ще има много анимации...

По време на фестивала са забранени телефоните, съвременните вещи и аксесоари. Целта е всички участници наистина да успеят да направят скок назад във времето. Случва са правилата да бъдат нарушавани, което дразни самите участници, обясни още Христо Димитров:

Тези хора нарушават не само своето преживяване. Това нещо дразни повече останалите присъстващи. Когато те видят, че някой си е извадил телефона, веднага сигнализират охраната. Мерките са стриктни, строги, но това е желанието не само на нас, организаторите, но и на всички присъстващи. Ние сме правили години, в които сме били по-либерални към нарушителите, но това не се хареса на никого. Всички искат да има по-строги правила, да си изживеят тези 2-3 дни без телефони, без компютри и без  да гледат как някой говори по телефона си.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Студио спорт“ с Петрана Кимчева

Зимен празник в Благоевград – от Бодрост на живо Румяна Станоева, младши експерт в отдел „Младежки дейности и спорт“ към Община Благоевград. Алберт Попов – алпиецът, като лидер и шампион от световно ниво, който мотивира децата и отборите на община Банско – интервю от срещата му в Банско. Развитие на спорта в Благоевград за хора с..

публикувано на 08.02.25 в 12:00

"Арт сезони" с Юлия Караджова

 „Женитба” по Гогол – втора премиера на  постановката  на Драматичен театър „Никола Вапцаров” – Благоевград. Разговор  с режисьора Ростислав Георгиев и актьорите Недиляна Павлик и Теодор Каракачанов. Спомен за Кей – репортаж за  изложбата  на Кеазим Исинов в Регионалния исторически музей в Благоевград. Спомен за Нина Болгар – гости в..

публикувано на 08.02.25 в 10:00

"С усмивка в събота" с Ваня Бахчиванова

Актуална пътна обстановка, прогноза на синоптиците, културен календар, радиопазар. Минути за най-малките слушатели с детска приказка в ефира. В навечерието на Деня на целувката: Целувката през погледа на децата - Никол Петкова. Първокласничката от Благоевград Каролина Каменова, заедно със своята майка Милена Симова и леля си Златина..

публикувано на 08.02.25 в 05:38

„Ефир за приятели“ с Петрана Кимчева

Любопитни и исторически факти свързани с датата 7 февруари. Спомен за алпиниста Боян Петров, който днес щеше да навърши 52 години.  Парченца история, събрани в Кът на традициите в село Брежани /община Симитли/  – за инициативата разказва Емилия Манолова, секретар на кметството. От кое се отказа българинът в услугите – по темата..

публикувано на 07.02.25 в 15:00

„Сюжети от деня“ с Агнес Манова

В Сандански отново ще избират общински съветници, след като резултатите от редовните избори в края на 2023 година бяха касирани. Каква е предизборната ситуация, ще разберем от репортажа на Кети Тренчева, кореспондент на БНР. Фентанилът – „тихият убиец“.Опасният наркотик навлиза все по-масово в България, а в болниците липсва антидота. За..

публикувано на 07.02.25 в 10:00

"Ефир за приятели" с Ваня Бахчиванова

На 7 февруари в Регионалния исторически музей в Благоевград ще бъде открита изложбата "Спомен за Кей", в памет на големия български художник Кеазим Исинов. За нея ще ни разкаже синът му Ясмин Исинов. След радиопазара и часа за поздрави пък се срещаме с певицата на народа Боряна Карпузова, която отбеляза своя 50-годишен юбилей и 30 години на..

публикувано на 06.02.25 в 18:33

"Сюжети от деня" с Иван Лазов

Известни икономисти подготвиха петиция до председателя на Народното събрание, премиера и президента с настояване да се поиска Конвергентен доклад за приемането на страната в Еврозоната – Юлиян Войнов, един от авторите на петицията. За употребата на наркотични и упойващи вещества от подрастващи у нас - разговор с детския психолог Иван Игов...

публикувано на 06.02.25 в 10:00