Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристиян Ковачев, докторант от Югозападния университет „Неофит Рилски“ - Благоевград представи България на международен форум в град Батуми


Държавният университет “Шота Руставели“ – град Батуми бе домакин на международната лятна школа по въпросите на мултилингвизма и ролята на превода в глобалното знание. 

Благодарение на европейската програма „Хоризонт 2020“ в нея взеха участие студенти, докторанти и университетски преподаватели от Молдова, Украйна, Русия, Грузия, Азърбайджан, Македония и България. 

Лятната школа е част от проекта „Обмяна на знание и академична култура в хуманитаристиката: Европа и Черноморският район, краят на 18 - 21 век“, ръководен от проф. Карл Казер от Университета в град Грац – Австрия.

Снимка

В Батуми пазят спомена за активните връзки от близкото минало с Благоевград и региона“ – сподели Кристиян Ковачев в предаването на Радио Благоевград „Ефир за приятели“. Той разказа за своето участие във форума, за доклада си “Ролята на превода в средновековните Балкани“ и защо преводът е толкова важен в междукултурния диалог, за спечелените нови приятели и за възможностите за други общи инициативи с тях.

СнимкаОстанах впечатлен от грижата за културно – историческото наследство на Грузия – подчерта още Кристиян Ковачев “ Всяка една сграда в град Батуми, свързана с историческо събитие, те са съумели първо да я запазят, да не я разрушат, но и да поставят информационна табела. За съжаление, ние в България повече рушим културното си наследство, отколкото да го запазваме. И именно такива контакти с другите страни, това „отваряне“ на България към другия свят – без значение Изтока или Запада – би било една възможност да видим и добрите практики“.

СнимкаСнимкаСнимка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51

"Синини"-те на Шанел Еркин

    „Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин.     Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга:    Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..

публикувано на 01.01.25 в 18:03

Георги Гаврилов: Винаги оптимист

   "Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт  сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...

публикувано на 01.01.25 в 17:10