Легенда в българската популярна музика, безспорен авторитет в музикалните среди и останал завинаги в сърцата на поколения българи. Дори и сред смъртта му през 2005 година, песните на Емил Димитров продължават да се пеят и обичат.
Началото е през 1960 година с песента „Арлекино“, която отваря пътя към дълга и успешна кариера на изпълнител, музикант и композитор. Има над 400 композиции, 280 от които са авторски, издава близо 30 албума, 55 милиона копия от тях са продадени само в СССР. Световни звезди като Шарл Азнавур и Далида са сред почитателите му. Водещи европейски компании сключват договори за записване и издаване на негови песни. На една сцена пее с Джани Моранди, „Рики е Повери“, Йосиф Кобзон, Алла Пугачова.
Във Франция го очаква блестяща кариера, става първият български член на Съюза на френските композитори, но той се завръща обратно в България.
През 1970 година излиза един от най-големите хитове на Емил Димитров – „Моя страна“. Българите я избрахме и за песен на столетието. Любопитен факт е, че „Моя страна“, но със заглавие „Моника“ е записана на френски, немски, италиански, испански езици.
В златния фонд на Радио Благоевград е съхранено интервю с Емил Димитров, направено от Райна Ванчева преди повече от 15 години.
Един пример за това как радиото пази звуковата памет на обществото и не позволява забравата да достигне такива българи, като Емил Димитров. Неговите песни – са другото оръжие срещу късата памет.
/Интервюто с Емил Димитров можете да чуете в звуковия файл./
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..