„С около 50 % са се повишили цените на зеленчуците в Благоевград, в сравнение със същия период на миналата година“-признаха търговци на местния кооперативен пазар. В анкета за Радио Благоевград те коментираха, че поскъпването е най-осезателно при на зелените салати, зеления кромид, чесъна и репичките, които се продават за около лев, при цена от 50 стотинки миналата година. Според търговците и производителите, това се дължи на поскъпването при разсада, както и на по-тежките зимни условия, при които се отглеждат зеленчуците, особено тези, които са в парници. „Там, разходите са доста повече“-твърдят производителите.
„Въпреки по-високите цени, който иска и има пари, купува“-категорични са част от търговците, които признават за поскъпването на зарзавата, според други обаче, цените са ниски или нормални за сезона.
„Заради вариациите на времето и недобрата миналогодишна реколта от кромид и лук, в момента наистина се наблюдава леко повишение на цените на почти цялата гама зеленчуци-зеле, моркови, картофи и кромид лук“ - коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
По думите му, „при нетрадиционните за сезона зеленчуци като домати, краставици и зелени салати, тези високи равнища на цените са нормални за сезона. Зелената салата на едро в момента се търгува за 96 стотинки, при 64 стотинки миналата година, по същото време. Но през 2011 година цената е била 1.11 лева, доста по-висока и може би това редуване на топло и студено време си казва своята дума“-категоричен е Владимир Иванов.
При ябълките и при цитрусовите плодове има спад в цените, а като тенденция можем да очакваме, че в началото на пролетта, когато започнат да излизат полските зеленчуци, тези равнища на цените ще започнат да падат.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов и в репортажа на Иван Лазов:
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...