Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено след облагородяването на алеята и ремонтните дейности, реализирани на територията на стадиона в Коларово.
В момента тече усилена работа по монтирането на оградата и съоръженията в детския кът, като за това помагат и местните жители, които се включват доброволно в дейностите.
„В момента текат довършителните работи, като залесяването на дръвчета, поставянето на пейки, засаждането на трева. Всичко това ще се случи до седмица-две, за да може вече официално да открием новия детски кът“, съобщи за Радио Благоевград кметът на село Коларово Евгени Мицков.
Любопитен факт е, че освен съоръжения за игра, на детската площадка ще бъдат поставени и образователни табели, благодарение на които, децата ще се информират за един от символите на планина Беласица – кестеновите гори и техните обитатели, но и не само.
„Ще бъдат поставени занимателни табели, от които малките деца ще могат да научат кои са дните от седмицата, сезоните, какви животни и какви дървета има в кестеновите гори, това е общо взето. В детския кът ще бъдат поставени и съоръжения за игра на децата – пързалки, люлки, масичка, горска хижа, така че да бъдат задоволени желанията на малките деца за забавления“, допълни кметът на петричкото село.
Той е убеден, че без подкрепата на местните хора, няма как да бъде осъществен този проект. Затова, Евгени Мицков благодари на жителите на Коларово за усилията и труда, който полагат за изграждането на детската площадка, която обаче, трябва да бъде и опазена.
„За целта сме сложили камера за видеонаблюдение, но най-важна си остава отговорността на хората за опазване на съграденото. Моралът и отношението са най-важни, каквито и съоръжение да поставим, те ще бъдат безполезни, ако хората сами не опазват направеното“, допълни Евгени Мицков, който сподели, че вече усеща одобрението на местните хора за усилията, които полага, село Коларово да бъде по-приятно и спокойно за живеене.
Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Евгени Мицков:
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..