Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забраняват пластмасовите изделия за еднократна употреба

 След  2021 г. ще бъде забранено производството на десет пластмасови изделия за еднократна употреба като клечки за уши, сламки, бъркалки, пособия за хранене и други,които попадат  в природата и водните басейни. Забраната бе гласувана от ЕП, като първа стъпка към по-строгата мярка да се забрани производството на всички пластмасови изделия за еднократна употреба. Държавите-членки на ЕС имат две години, за да въведат новото правило в законодателството си.


 „Тази забрана се случва, защото най-малките пластмасови изделия за еднократна употреба са много трудни за събиране и рециклиране. Но първата и по-голяма задача на ЕС и на България като част от него е, да направи рециклирането по-рентабилно, за да не отива тази пластмаса в природата и най-вече в моретата и океаните, където въздействието е изключително пагубно“-коментира за Радио Благоевград Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители“. Според него, последствията за потребителите няма да бъдат чак толкова големи след влизането в сила на тази забрана, защото съществуват много по-безвредни алтернативи, с които можем да заменим пластмасовите изделия за еднократна употреба, като стъклото и дървото, например.
Снимка

  „Личното ми мнение, че например една сламка, направена от алтернативен материал като дърво или метал, е по-малко вредна, отколкото една пластмаса, ако се вземе в предвид времето за разграждане в природата на тези материали“-категорична е Цветанка Тодорова, член на Управителния съвета на Асоциация „Полимери“. Според нея, „тази забрана ще има катастрофални последствия за цялата европейска промишленост и ще доведе до загуба на хиляди работни места на Стария континент, включително и в България. Пренасочването на производството към по-безвредни алтернативи, би струвало много средства и би било непосилно за производителите“.

  „За всеки продукт има алтернатива за многократна употреба, вече и нови продукти се измислят, например стреч фолиото, сега има вариант направен от памук и восък за покриване на съдове и храна. Това са реално нови бизнес идеи. Аз не мисля, че това притеснение, че ще намалеят работните места няма да е проблем, защото пък се появяват нови работни места за производство на алтернативите, които са за еднократна употреба. Важно е и потребителите да намаляват пластмасата, която употребяват, но е важно и индустрията е отговорна за това, което произвежда и за цялото това замърсяване“-коментира за Радио Благоевград Данита Заричинова от Сдружение „За Земята“.

Снимка

Жителите на Благоевград също подкрепят забраната за употреба на пластмасови изделия за еднократна употреба, които според тях, могат и трябва да бъдат заменени с по-безвредни алтернативи, като стъклото, например.

  Подробностите можете да чуете в интервютата на Биляна Славчева с Богомил Николов, Цветанка Тодорова и Данита Заричинова и в анкетата на Бойка Браткова







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30