„Родителите на алергичните деца или на тези с атопичен дерматит трябва да внимават за жълтата боя, Е102 тартразин. Могат да очакват обостряне на алергичните кожни обриви, нарушения на съня и тревожност. Червената боя Е122 Е123 Е127 често пъти алергизира и в някой страни, като Норвегия например тя не е позволена. Синият цвят Е133 и зеленият Е140 са безвредни. Алергизиращите бои биха могли да бъдат заместени от бои на натурална основа, извлечено от цветовете на растения“, съобщи проф. Байкова.
Яйце което е с боядисан белтък или тези които са напукани, не се препоръчват за консумация от деца, поради риск от алергични реакции. За предпочитане е да закупим козунак от близката пекарна, вероятността да е без консерванти е по-голяма. Първо да прочетем етикета и когато има повече от три непознати за нас субстанции или изкуствени оцветители или подобрители, просто да не го купуваме.
Неизменна част от празничната трапеза е и агнешкото месо. Препоръката на специалистите е да изберем българското агнешко. То е обозначено със синя маркировка върху самото месо, а червеният етикет е насочващ, че месото е вносно. За да не предозираме със свръх консумация на животински мазнини, Професор Байкова препоръчва консумацията на студено агнешко месо, нарязано на тънки жулиени. Преяждането с месо поставя на изпитание жлъчно-чернодробната ни система.
„Агнешкото е противопоказно за хора с високо съдържание на холестерол и сърдечно съдови заболявания, тези с подагра и с повишени стойности на пикочната киселина. Агнешкото трябва да бъде заменено от друг вид месо“ ,уточнява проф. Байкова.
По отношение на алкохола, съветите са да не се смесват видовете алкохол, той да се комбинира с вода и никога на гладно. „Сиренето, като белтъчна компонента и мастна, като олиото в салатата, забавят абсорцията на алкохолната субстанция, съответно и настъпване на опиянение“, посочи проф. Байкова.
След празничните дни, специалистът по хранене препоръчва детокс програма за прочистване на организма.
Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..