„Ползата от академията е едно разнообразно образователно лято и възможност за децата да направят първа стъпка в света на програмирането. Те могат да свикнат с основните инструкции, които се използват в програмите. Да опознаят една програма, как стартира, как завършва, колко е важно да имаме крайна цел, какви са основните инструкции, които използваме. Понякога от децата се изискват доста усилия, за да създадат една програма. Те трябва да се научат на търпение, концентрация, на логическо мислене. Трябва да се научат да се досещат сами коя е следващата стъпка която трябва да направят, за да им тръгне програмата“, уточни за Радио Благоевград Искра Стоянова, ментор в академията по програмиране.
Голяма част от професиите на бъдещето изискват дигитални компетенции, които се усвояват в най-ранна ученическа възраст.
Според Елина Янакиева, ползите от посещението на сина й в извънкласни занимания по програмиране ще проличат след години. Ангажираността на децата с извънкласни занимания през лятото подпомагат добре възпитателния процес, категорични са родители.
Репортаж на София Златанова можете да чуете в звуковия файл
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..